Erigerta Deda: Shqiptarja e “Fast & Furious 8”

Intervista - - KINEMA -

Një intervistë me Erigerta Dedën, vajzën nga Mirdita, që Mirdita dhe jeton në Usa prej shumë vitesh, nga ku iu dha edhe mundësia që të luajë në - matë botërore por edhe shqip më Erigertën!

Gert Vlashi:- Eigerta ju jeni nga Mirdita por jetoni në USA apo jo?

Erigerta Deda:- Përshëndetje, po unë jam nga Mirdita dhe jetoj në Ohio, USA.

-Jeni me studime, apo keni zgjedhur të jetoni përgjithnje në USA?

-Unë kam shumë vite që jetoj këtu, studimet i kam mbaruar tashmë.

-Si ndihet një mirditore në Amerikën e madhe?

-Ndihem shumë mirë, jam e lumtur me jetën këtu. Amerika është e madhe dhe si një vajzë mirditore dhe shqiptare ndihem shumë e kënaqur dhe e plotësuar.

- mi “Fast and the Furious 8” . Si arritët të merrni pjesë në audicione dhe cili është roli juaj aty?

- Unë arrita të bëhem pjesë e - partment“më kërkoi që të jem muaj. Ato më zgjodhën mua, sepse kam bërë edhe reklama të tjera edhe kam qënë pjesmarrëse - risht mua, mbasi isha duke vazhduar studimet në industrinë e

- Cila ishte ndjesia kur u komunikuan se do keni një rol në

- Puna ime shumëvjeçare më në fund bindi “Casting Department “që unë të jem pjesëmarrëse muaj rrjesht në Cleveland, Ohio.

- Të luash përkrah yjeve si Diesel, Statham, Jonson është dicka e mrekullueshme për gjithkënd, por si ndihej një vajzë e re nga shqiperia në këtë realitet? Ju kishit kontakt në shesh-xhirim me ta? Nëse po, cili nga aktorët e mëdhenj ishte më i afrueshëm dhe i komunikueshëm jashtë dublave?

-Jam ndjerë shumë mirë që m’u dha mundësia të jem pjesë e - dimet. Unë kam pasur kontakte vetëm me “Stunt ”, më të mirët në botë, dhe jo me aktorët personalisht.

- Na tregoni ndonjë gjë nga mbetur në mëndje, qoftë edhe situata humoristike?

qënë shumë të mahnitshme, sepse kam shijuar gjithë explodimet që me Stunts, që janë shumë profesionalë nga Los Angelos. Një eksperiencë e paharrueshme.

- Mendoni se po te ishit në Shqipëri asnjë mundësi nuk do kishit në aktrim?

- Nuk di ta them me saktësi, por mendoj se në Usa, mundësia është më e madhe për ta gjetur veten, dhe per ta nisur nga zeroja. Në Shqipëri duket, sikur akoma nuk ecet para me meritokraci dhe talent. Shpresoj të jem e gabuar.

me pikpamjen tënde?

- Unë jetoj larg, e detyrimisht nuk jam shumë në brendesi të funksionimit të shumë gjërave në Shqipëri, gjithashtu sa i perket e studiuar, por edhe dëgjuar nga njerëzit e mi, Shqipëria ka pasur një kastë aktorësh të mrekullueshëm para viteve 90-të. Detyrimisht që tranzicioni ka ndikuar, në rastin konkret, sipas mendimit tim negativisht.

- Cilin aktor shqiptar simpatizoni për talentin e tij?

- Siç edhe e lartpërmenda, nuk është se jam shume afër me kine - jë jo të gjithë aktorët i njoh dhe i kam ndjekur. Por, nga aktorët e brezit të vjetër do të veçoja të madhin Robert Ndrenika, Kadri Roshin, Tinka Kurtin, Roza Anagnostin, Avdije Alibalin. E nga të rinjtë, ndoshta Nik Xhelilajn dhe Arben Derhemin.

-Çfarë do ju sugjeronit të rinjve nga Mirdita e Shqipëria, që e kanë ëndërr në sirtar të kenë fatin që t’u dha ty?

- Do t’iu sugjeroja që nuk ka rëndësi se nga je, duhet të kenë besim tek vetvetja dhe të ecin drejt ëndërrës së tyre. Fati të ndjek kur përpjekjet janë të vazhdueshme dhe këmbëgulja e durimi nuk shterrojnë.

- Nuk është sukses i vogël të ju motivojë ky fakt për të ndjekur rrugën e aktrimit në të ardhmen, apo gjithçka ndalet këtu në këtë fushë?

- Ky është sukses i madh, i madhi në botë për “Budget.” Unë kam studiuar për aktrim për disa vite. Kam qënë pjesëmarresë Tenebris” ku kam luajtur rolin e kamarieres, “Criminal Activities” me John Travolta “The Bronze” me Melissa Rauch, etj. Ky është një rrugë shumë e gjatë në kine

- Nëse do ju ftonin në një projekt serioz për të zbritur në shesh-xhirimet shqiptare, do përbënte interesin tuaj?

- Patjetër, me kënaqësi, do të ishte një eksperiencë e bukur shqiptare.

- Sipas Erigertës, cili është çelësi i suksesit të një njeriu?

- Jeta është një ëndërr e cila për t’u bërë realitet kërkon fan është më e rëndësishmja, këmbë- gulja është çelësi që hap derën e fundit të suksesit.

- Faleminderit për intervistën, Erigerta. Të urojmë vetëm suksese në rrugën e gjatë, të bukur dhe të vështirë të kine

- Faleminderit ju, për intervistën dhe për urimin.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.