Ernest Gjoka: Titulli vendoset në frymën e fundit

Intervista - - SPORT -

mund të ishte në pozita dhe mund të - pionatin, madje kur ja kujton këtë të përgjigjet edhe me një lloj cinizmi. “Se besonit ju, pasi ne ishim të bindur se do të ja dilnim mbanë”. Në bisedën që patëm me të sezonit me Skënderbeun dhe Luftëtarin, trajneri i verilindorëve mundohet të shfaqet i qetë, por emocionet e titullit kampion e kanë përvëluar dhe tensioni i dukshë titullin e parë në karrierë si dhe të hyjë në histori si tekniku që me Kukësin. - cionet e tij në kampionatit.

Kukësi ë ë këto është ë ë ë

Eraldo Harlicaj : -Përshën - naleve me Skënderbeun dhe Luftëtarin?

Ernest Gjoka: - Përshëndetje të gjithëve dhe faleminderit për ntervistën. Jemi të qetë, pasi kemi punuar shumë për këtë ditë dhe jemi të kënaqur me vazhdimësinë që - ë humbjen e tij. Nuk e mendojmë këtë të dytën, por jemi të qetë.

-E keni përsëritur dy herë brenda përgjigjes që jeni të qetë, mos kjo tregon të kundërtën?

- (Qesh). Jo, jo ishte për ta përforcuar përgjigjen time. Tani që të mos fshihemi pas gishtit, tension ka, por jemi të mirë përgatitur dhe kjo na bën që të jemi të qetë.

- Në një nga intervistat që keni dhënë keni thënë se ju dridhen këmbët nga presioni i vendit të parë…

- Është abuzuar paksa me atë intervistë, pasi po bëja më shumë shaka me thënien e kolegut tim të Partizanit, Sulejman Starova. Ai kishte thënë kështu dhe unë ja mbështesja thënien e tij. E vërtetë është që presioni është i madh, ër një ekip që s’e ë parë titullin kampion.

- A e favorizon kjo Skënderbeun në ndeshjen direkte të së shtunës?

- Mendoj se po. Ata kanë - tuar 6 kampionate dhe janë më të qetë, por edhe ne kemi disa arsye se pse të jemi të tillë. Nuk kemi humbur asnjë ndeshje duke pasur rekordin e pathyeshmërisë së këtij sezoni dhe nuk është pak. I kemi mposhtur në ndeshjen direkte dhe kjo është përsëri një arsye për të besuar se mund ta bëjmë sërish.

- Gjoka, besoni se do të - ni trofeun në ndeshjen përballë Skënderbeut?

- Besoj dhe madje i kam thënë edhe lojtarëve që nuk duam ta lëmë për ndeshjen e fundit ndaj Luftëtarit, por të ë që në Kukës dhe ta festojmë më publikun tonë. Do të ishte realizi- mi i një ëndrre 5-vjeçare dhe një mrekullie për të gjithë qytetin e Kukësit.

- E rëndësishme edhe për karrierën tuaj…

- Po e vërtetë, pasi është një trofe që më Kupën e Shqipërisë më Flamurtarin dhe Superkupën me Kukësin, tani ka ardhur radha që të marr edhe këtë trofe. Kam besim, kam besim te ky grup dhe te këto djem.

- Kujt i druheni më shumë nga Skënderbeu?

- Askujt dhe të gjithëve. Nuk i druhem askujt, pasi unë kam kampionë në skuadër dhe i kam frikë të gjithë, pasi kanë një ekip të mirë. Grupi i tyre është shumë i fortë me afrimin në pankinë të Ilir Dajës ata kanë rritur nivelin dhe faza e katërt e tyre ka qenë shumë e mirë.

- A do të ër zim?

- ë titullin që në stadiumin “Zeqir Yme ë - mos vetëm pë

- Futbolli i ka 3 rezultatet brenda dhe nëse ndodh kështu çfarë mendoni?

- Mendojmë të shkojmë në Gjirokastër në ndeshjen ndaj Luftëtarit dhe të festojmë atje. Nuk mund të mendojmë për atë ë, por mund të ndodhë që të vendo- bara- set edhe atje. Gjithsesi, e dimë se ky kampionat do të vendoset në frymën e fundit.

- Çfarë ju ka thënë presidenti Gjici?

- Gjici është një njëri pasionant ë për të marrë këtë titull. Ai na ka mbështetur dhe e ka bërë këtë vazhdimi- sht na ka dhënë moral dhe beson te skuadra e tij.

- Disa artikuj në gazetat sportive kanë “zbardhur” një fjalim të tij aspak të mirë në pushimin e ndeshjes me Korabin?

- Janë trillime gazetash, ashtu siç ndodh rëndom me persona që nuk duan të na shohin në krye. Ndoshta suksesi i Kukësit i ka verbuar.

- Akuzoheni edhe për tolerime arbitrash. Çfarë komenti keni ju?

- Unë e kam thënë dhe i qëndroj idesë time që kampionatin nuk ta japin arbitrat. Këtë bindje kam pasur edhe kur Kukësi ka qenë i dyti në këtë sezon.

- Po në lidhje me akuzat e fundit që u janë bërë në lidhje me videon e publikuar për trukim?

- S’dua të merrem fare me këto. Unë di të ër ekipin tim që ka 34 ndeshje pa asnjë humbje. Që jemi ekipi i dytë ne Europë, pas Sëlltikut që kemi këtë rezultat. Prandaj është e tmerrshme se si njerëzit mundohen të hedhin baltë dhe të ulin punën tonë. Gjithsesi jemi mësuar tashmë dhe s’na bën më përshtypje. Prokuroria do të thotë fjalën e saj dhe me komunikimin që kam pasur me klubin janë të hapur për t’u përballur me këto akuza.

- Çfarë do të ndodhë pas përfundimit të sezonit?

- Ka shumë rëndësi se si përfundon ky sezon. Nëse jemi kampion do të bëhemi gati për Champions League, por nëse nuk arrijmë atëherë secili prej nesh do të marrë përgjegjësinë e tij.

- Që do të thotë se edhe unë mund të largoheni nga drejtimi i skuadrës?

- Në ë kampionatin do të ishte dështim dhe secili do të marrë përgjegjesitë e tij dhe natyrisht dhe unë Nuk dua të mendoj për këto gjëra, pasi janë sekondarë për momentin.

- Sa e keni ndjerë ngrohtësinë e tifozëve kuksianë në këtë sezon?

- Shumë. Më kanë bërë të ndjehem si pjesë e tyre. Më kanë mbështetur dhe më kanë dhënë moral edhe atëherë kur nuk kemi qenë mirë. Janë shumë jam krenar që i kemi lumturuar.

- Në shtëpi, tifoze më e çmendur është bashkëshortja apo vajza?

- Të dyja. Sa herë luajmë në Tiranë më mbështesin. E përjetojnë shumë edhe ato.

- A mund të themi se ky është moment më i mirë në karrierën tuaj?

- Nuk di të them, për ecuri ndeshjes pa humbje sigurisht. Në ë edhe kampionatin patjetër, pastaj njeriu kërkon gjithmonë më lart për vete. Nuk kënaqem lehtë. - Ndonjë merak të fundit? - Mbështeteni Kukësin, pasi është një ekip që na ka bërë të gjithëvë krenarë.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.