Ke dhimbje në gjunj? Si të evitosh artritin

Intervista - - SHËNDET -

- - - -

Neuropatia periferike Ky tip zakonisht prek këmbët, në raste të rralla krahët, barkun dhe shpinën. Simtomat përfshijnë: Mizërimin, mpirjen (që mund të bëhet e përhershme), djegien (veçanërisht në darkë), dhimbjen. Simptomat e hershme zakonisht përmirësohen kur niveli i sheqerit në gjak vihet nën kontroll. Ka ilaçe që ndihmojnë të lehtësojnë dhimbjen.

Çfarë duhet të bëni: Të kontrolloni këmbët çdo ditë. Përdorni krem për këmbët nëse janë të thata. Kujdesuni për thonjtë e këmbët. Pyesni doktorin nëse duhet të shkoni tek një podolog. Vishni këpucë të rehatshme dhe mbani shapka që të mos dëmtoni këmbët. Neuropatia autonomike Ky tip zakonisht prek sistemin tretës, veçanërisht stomakun. Ai mund të prekë edhe enët e gjakut, sistemin urinar dhe organet seksuale.

: Fryrjen, diarenë, kapsllëkun, urthin, të vjellat, të përziera, fryrjen megjithëse nuk ke ngrënë shumë. Çfarë duhet të bëni: Mund të hani sasi të vogla dhe të merrni ilaçe për trajtimin e këtij problemi.

: Humbjen e ndjenjave kur ngrihesh shumë shpejt, rrahje të shpejtuara zemre, marrje mendsh, presion i ulët gjaku, të përziera, të vjella, fryrje. Çfarë duhet të bëni: Mos u ngrini shpejt kur jeni ulur. Mund të keni nevojë të vishni çorape speciale (pyesni doktorin për këtë) dhe merrni ilaçe.

Tek burrat përshijnë: Mosarritja ose mosmbajtja e ereksionit, ose ejakulacione “të thata” ose të reduktuara. Çfarë duhet të bëni: Shkoni tek doktori, sepse ka edhe shkaqe të tjera përveç diabetit. Trajtimet përfshijnë: Këshillimin, implantet e penisit, ose injeksionet, aparate vakumi për ereksion, ilaçet.

Tek gratë simptomat përfshijnë: rrallë ose mungesë orgazme. Çfarë duhet të bëni: Duhet të shkoni tek doktori. Trajtimet përfshijnë: Kremëra vaginale me estrogjene, suposte dhe unaza. Ilaçe për të mos pasur dhimbje gjatë

: Probleme për të zbrazur fshikëzën, fryrje, mosmbajtje e urinës, vajtje e shpeshtë në banjo natën. Çfarë duhet të bëni: Duhet të shkoni tek doktori. Trajtimet mund të përfshijnë: Ilaçet, futja e një kateteri në fshikëzë për të çliruar urinën (vetë-kateterizim), ndërhyrje kirurgjikale. Neuropatia proksimale Ky tip shkakton dhimbje (zakonisht në njërën anë të trupit) në kofshë, ije, ose të pasme. Ai mund të shkaktojë edhe dobësi në këmbë. Shumica e njerëzve me këtë problem kanë nevojë për trajtim, si terapi me ilaçe ose që ndjejnë. Neuropatia fokale Ky tip mund të shfaqet papritur dhe të prekë nerva speci ose këmbë. Ai shkakton dobësi muskujsh ose dhimbje.

Simptomat përfshijnë: Shikim faciale, dhimbje e fortë në një zonë të caktuar, si në fund të shpinës, ose këmbë, dhimbje në gjoks, ose bark që nganjëherë ngatërrohet me sëmundje të tjera, si infarkt ose apendesit. Çfarë duhet të bëni: Tregojani doktorit simptomat tuaja. Neuropatia fokale është e dhimbshme dhe e paparashikueshme, por ka tendencë të lehtësohet me kalimin e javëve, ose muajve. Zakonisht nuk shkakton dëmtime afatgjatë.

Dëmtime të tjera të nervave nga diabeti

Njerëzit me diabet kanë edhe probleme të tjera me nervat, si shtypja e tyre. Sindroma e tunelit karpal (në kyçin e dorës) është një tip tipik i shtypjes së nervave. Ajo shkakton mpirje dhe mizërim në dorë dhe nganjëherë dobësi muskujsh dhe dhimbje. Nëse ju mendoni se keni ndonjë tip proble kërkojë shkakun. 1. Fillo gjimnastikën Me këtë mënyrë jo vetëm do të ruash elasticitetin e kyçeve, por edhe do të biesh në peshë. Njerëzit mbipeshë ushtrojnë presion të tepruar mbi kyçet e tyre dhe kjo mund të shkaktojë artrit. 2. Kujdes këpucët që vesh Afro 50% e njerëzve vuajnë nga të qenit dystaban, sindromë që me kalimin e kohës mund të shkaktojnë konsumimin e kërceve të kyçeve. Specialisti mund t’ju këshillojë përdorimin e këpucëve anatomike. 3. Mos mbaj gjithë kohën taka Përdori ato në raste të veçanta kur do të theksosh feminilitetin tënd, por në asnjë mënyrë mos i përdor kur duhet të ecësh për një kohë të gjatë. Në një studim të ri, të publikuar në revistën Arthritis & Rheumatism, theksohet se gratë që veshin shpesh taka të larta kanë më shumë gjasa të vuajnë nga dhimbjet në thembër dhe kyçin e këmbës me kalimin e kohës.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.