Ergys Kaçe: Jam shumë i lumtur për rikthimin

Intervista - - TELENOVELA -

rikthyer në kombëtare nga trajneri Xhani De Biasi. Lojtari i Greqi, pas një kohe që ka qëndruar i pagrumbulluar ka merituar përsëri ftesën nga trajneri italian i kombëtares. Kjo vjen në një moment mjaft të mirë për të dhe të nevojshëm për karrierën e tij, pasi merkatoja e verës

ndryshojë përsëri ekip. Kush e di, këtë nuk e zbulon as në intervistën e tij për gazetën tonë.

është ë çe është ë

Eraldo Harlicaj: -Përshëndetje Ergys, kohë pa u dëgjuar…

Ergys Kaçe: - Përshëndetje Eraldo, po e vërtetë u bë kohë ë s’kemi folur apo intervistuar.

-Duhej diçka e fortë dhe për këtë mendoi De Biazi… - (Qesh) Po e vërtetë. - Si e pritët ftesën nga trajneri pas shumë kohësh mungesë në kombëtare?

- Si do ta prisja?! Jam shumë i ë u ktheva në kombëtare, pasi është një emocion shumë i madh për mua. Duhet të falen ë më dha përsëri mundësi të vesh atë fanellë dhe të perjetoj kë ë t’i jep vetëm Kombëtarja.

- Pse një mungesë kaq e gjatë?

- Po unë kisha probleme gjatë kësaj periudhe nga një klub në tjetrin dhe nuk gjeta vazhdimësi në lojë. Prandaj dhe trajneri nuk më ka thirrur, e kuptueshme.

- Në ër tjetër gjë, besoj je në dijeni…

- Ky më duket provokim (Qesh). Jo nuk jam në dijeni, më thuaj!

- Po ftesa ka munguar për shkak të një përplasjeje që keni pasur me De Biasin…

- Nuk e mendoj kështu, pasi unë kam pasur probleme me eki ë kam luajtur kjo është e gjitha. Nuk kam pasur vazhdimësi prandaj edhe ftesa ka munguar.

- A ka pasur mosmarrëveshje mes jush?

- Në çdo familje ka ngritje zëri, mosmarrëveshje. Kombëtarja është një familje e madhe. Mund të kesh disa mosmarrëveshje të vogla, por shumë shpejt zgjidhen.

- Një sezon i vështirë në aspektin personal, çfarë ndodhi?

- E vërtetë ë një sezon shumë i vështirë për mua, pasi ësi. Vendosa të largohesha nga PAOK-u në kërkim të një aventure të re, por nuk shkoi ashtu siç e prisja. Nuk arrita të përshtatesha në Çeki te Viktoria Plzen. Aty nisi gjithçka mbrapsht dhe nuk po gjeja minuta.

-Problemi ishit ju, apo kishte faktorë të jashtëm?

- Nuk di të them. Unë nuk u përshtata me ekipin dhe trajneri nuk u tregua shumë dashamirës me mua. Kështu ë vendosa të kthehesha në ërsëri te PAOK.

- As aty nuk ishit titullar, ndryshe nga vitet e tjerë?

- E prisja të mos isha, pasi skuadra dhe trajneri e kishin ndër ë e lojës pa mua. Kjo ë nuk isha vendimtar dhe titullar. Për të tjera gjithçka tjetër ishte mirë.

- Nga fundi sikur e morët vetët dhe luajtët në disa ndeshje…

- Po, trajneri preferoi të më aktivizonte dhe luajta në 7 ndeshje. Shënova edhe një gol. Asgjë e rëndësishme për mua, por një ë për të kapur formën maksimale.

- Ku e shihni veten në sezonin e ri?

- se çfarë do të bëj.

- Dëshira është të qëndroni te skuadra greke, apo të largoheni?

- Varet nga kërkesë – oferta. Nëse PAOK-u dëshiron të ëndrojë dhe nga ajo çfarë ofron për mua mund të ëndroj, nëse kam një mundësi tjetër më të mirë atëherë do të shoh për diçka tjetër, por kjo është në dorë të ëve të mi.

- Rikthehemi të kombëtarja, mendoni se do të luani?

- Shpresoj. Nuk e di, pasi e di trajneri këtë. Do të pë mbush mendjen me stërvitje. Kjo është detyra ime për momentin.

- Dy ndeshje me Luksemburgun dhe me Izraelin, çfarë do të marrë Shqipëria nga këto dy

- Me Luksemburgun do të luhet për të përgatitur ndeshjen ndaj Izraeliit. Ndaj kundërshtarëve në grup do të mundohemi të ë për të marrë revanshin. Të shohim së çfarë do të ndodhë.

- E keni ndjekur kombëtaren nga ekrani?

ë po, pasi jam tifoz në radhë të parë pastaj edhe futbollist. Më ka ard- hur shumë ër ndeshjen dhe humbjen ndaj Izraelit. S’e meritonim!

- Një pyetje të drejtëpërdrejtë Ergys, mendoni se jeni ftuar vetëm se De Biasi ka pasur mosmarrëveshje me Taluant Xhakën dhe e ka lanë jashtë kombëtaret?

- Nuk është një çë ë më përket mua për ta folur. Unë jam shumë i lumtur për rikthimin tim dhe kjo ka rëndësi për momentin. Dua t’i gëzohem kësaj thirrjeje dhe të bëj më të mirën time. Të tjerat nuk kanë rëndë ë tepër s’më takon mua të hyj në çështje të tjera. - Si po ndiheni si prind i ri? - Vajza më ka ndihmuar shumë ë të kaloj këtë situatë të vështirë. ë një motiv për mua. Është gjeja më ë më ka ndodhur në jetë. -A është e urtë? - Është si çdo fëmijë tjetër. Ka nevojë për përkujdesje, por deri tani gjithçka ka shkuar mirë ë Zotit.

- Kam parë që nuk e ekspozoni thuajse fare në rrejtet sociale, sidomos fytyrën?

- E vërtetë kështu kemi vendosur së bashku me partneren time, të ruajmë privatësinë tonë dhe sidomos të vajzës. Besoj se është zgjidhja më e mirë kjo.

- A do Ergysi një familje të madhe? - Po. Unë i dua fëmijët. - Ju ka bërë vajza më të “përgjegjshëm”? - Absolutisht po! - Në rregull Ergys, do kemi mundësi të dëgjohemi. Faleminderit dhe suksese!

- Faleminderit edhe ju.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.