Pyetje për instruktorin A funksionon qesja plastike?

Intervista - - SPECIALISTËT PËRGJIGJEN -

BUKE TE RRUMBULLAKTA TE SHTEPIA E MOTRES

Kam parë në ëndërr sikur isha në shtëpinë e motrës sime dhe në shtëpi kishte shumë bukë të rrumbullakëta të cilat aty ishte shumë rrëmuj. Në këtë moment hapet dera dhe hyn burri i motrës time i cili është larguar nga shtëpia përpara një viti, ai hyri shumë i qeshur dhe i mungonin dy dhëmbët dy valixhe të mëdha dhe të bukura që mbanin ngjyrë kanellë. - erdhe dhe ai më tha se erdhi djali që të më ndihmonte se unë nuk i ngrija dot këto valixhe. Ai nuk pushonte së thëni se djali e kishte ndihmuar me këtë valixhe shumë të madhe për të qeshur. Çfarë do të thotë kjo ëndërr?

të dyja motra janë të lidhura dhe ja dinë problemet njëra tjetrës sepse ajo herë pas here e ka pyetur veten pse burri i motrës së jo të mirë. PEMË

Në ëndërr po ngjitesha në një pemë që ishte plot me degë dhe gjethe, por ato nuk ma vështirësonin ngjitjen, përkundrazi, po argëtohesha shumë. Ndërkohë që po ngjitesha, ndizeshin ca drita të vogla dhe pashë që poshtë pemës ishte duke më parë babai im. Edhe një herë tjetër që kam parë në ëndërr sikur po notoja në një det të mrekullueshëm, po më shikonte babai, bile edhe të afërm të tjerë që kam kohë pa i parë. Lindita

- mente të mrekullueshme në jetën tuaj. Nuk do të keni asnjë pengesë në arritjen e synimeve tuaja. Ju me siguri - e bukur. Figura e babait në ëndërr është gjithashtu një element pozitiv, edhe pse në rastin tuaj tregon nevojen tuaj për t’u ndier e mbrojtur dhe e mbështetur nga një person i pjekur dhe i dashur për ju. MONEDHA Pashë në ëndërr sikur isha në një shëtitore me njerëz të tjerë. Pas pak, përtokë, nisën të binin mone mblidhnim. Mbaj mend që mundohesha të mblidhja ato monedha që kishin më shumë vlerë, por një djalë i vogël mundohej të më pengonte. Gjithsesi, i futa monedhat në çantë dhe u ktheva në shtëpi. Shtëpinë e gjeta ndryshe nga ç’e kisha lënë, plot me kozmetikë, rrëmujë e plot gjëra të tjera. Ç’do të thotë?

- tore, e cila në realitet, simbolizon rrugën e jetës tënde. Kjo rrugë shumë herë të sjell shanse të bukura, por ato asnjëherë nuk kanë shkuar deri në fund. Këtë e lidhim sidomos me lidhjen tënde të kohëve të fundit. Duket më shumë seç duhet dhe nuk ta ka kthyer me të njëjtën monedhë. Gjithsesi, ne të këshillojmë të jesh më e kujdesshme në zgjedhjet e tjera.

Skerdi përshëndetje! Unë jam Fatlindi 39 vjeç nga Tirana dhe si fillim desha të përgëzoj për punën fantastike që bën dhe këshillat që na jep ne lexuesve që me të vërtetë kemi shumë nevojë për ty. Unë jam pak i shëndoshë më shumë se ç’duhet por problemi që më shqetëson më shumë është barku. Kam dy muaj e gjysëm që kam filluar dhe palestrën por nuk shoh ndonj ë ndryshim të madh dhe desha të pyës nëse funksionon më shumë qesja plastike?

Skerdi Pasha instruktor, Royal Fitness Club, Rruga: Theodor Keka, Unaza e Re pranë Astirit. Numër telefoni: 0695445228:- Përshëndetje, ju falenderoj për vëmendjen tuaj ndaj gazetës edhe artikullit. Ju duhet të vazhdoni mos të dekurajoheni por përkundrazi të rrisni më shumë ngarkesën. Ti duhet të ë barku është ë vihet dhe i fun ë ë bëni jo më pak se 5 herë në javë palestër dhe seanca të zgjasë 90 minuta. Nëse keni dy muaj e gjysë ë bëni dhe s’ke ë nuk jeni stërvitur siç du siç duhet. E rëndësishme është ë ti të punosh në zonën kardio. Çfarë do të thotë zona kardio? Duhet të punosh ndërmjet ë pulsit tënd është pulsi jot ën tuaj 39 është pulsi pulsi kardiak

- si kardiak. Pra zotëri kur ju të bëni pistë pulsi juaj duhet jo më pak se 117 rrahje/ min dhe jo më shumë se 135 rrahje/ min. Një tjetër këshillë e duhet të bëni 30 minuta pistë në fund të stërvitjes me pesha. Në fund është më mirë fiziologjikisht sepse trupi në fillinm të aktivitetit djeg glukozë dhe glukoza shkon më mirë me ngritjen e peshave. Ndërsa në fund djeg yndyrnat - kon përshtat ecjes te pista. Në lidhje me ushtrimet referohuni instruktorit tuaj atje ku ushtroheni. Ndërsa ecja 30 minuta te pista është taksative në fund pas stërvitjes me pesha. Është shumë i rëndësi - mor. Pas orës 2 mundohu mos kosnumosh karbohidrate fare, mundohu të pish sa më shumë ujë. Të sugjeroj të përdorësh carnitinë e cila ndihmon në metabolizmin e yndyrnave

Kurse në lidhje me thjesht bën efekt saune. Që do të thotë humbje thjesht ujrash të cilat zëvëndësohen me një got ujë strikt këshillave të mia përgjithësusese. Të falen - ë shërbejë.

Përshëndetje, kam lexuar një recete në gazetën tuaj disa numra më parë, në mos gabofsha, që kishte të bënte me gatimin e karkalecave të detit në kripë, por unë do doja të dija si gatuhet levreku në kripë. Kur kam qenë njëherë në Greqi, kam ngrënë levrek në furrë me kripë me aromë, nuk e di nëse kripa ishte e aromatizuar apo e përgatitur vetë, por kishte një shije të jashtëzakonshme. Nëse do më jepnit disa këshilla sesi ta gatuaj levrekun në kripë do ju isha mirënjohëse. Faleminderit. Graciela!

Përgjigjet Ledio i Restorant “Il Tipico”, Rr Johan Fon Han (Tefta Tashko) në krah të gjimnazit “Ismail Qemali” Tiranë, +355 (0) 42370592, 0689049531:- E dashur Graciela, të falënderojmë ndaj gazetës dhe recetave tona. Levreku në kripë është një pjatë shumë e shijshme, keni shumë të drejtë, sidomos në kripë të aromatizuar. Aroma kripës i jepet nga vetë kuzhinieri, në këtë shtëpi. Për këtë ju duhen:

Rozmarinë e fresket, 2 jodizuar , 1 peshk 1.5 kg( levrek, kocë, salmon ose troftë lumi), vaj ulliri , feta limoni

Merrni erëzat dhe thelpijtë e hudhrës dhe bluajini për 2 minuta në mikser. Rozmarinës merrini vetëm - zihet në mënyrë të njëtrajtshme me kripën e trashë dhe në këtë mënyrë është përftuar kripë të aromatizuar.

Përgatitja e levrekut në kripë Në një tavë shtroni letër kuzhine (kalk), ku te jenë mbuluar mire buzët e tavës. Hidhni një shtresë kripënë gjatësinë e pesh - dosni peshkun e pastruar mirë, sidomos në pjesën e brendëshme. Personalisht nuk e mbush me asgjë, sidomos limon, pasi peshku i fresket, hidhërohet në pjekje e sipër. Pasi e keni mbuluar dhe ngjeshur mirë e mirë me kripe, në mënyrë - minuta më parë në temperaturën 200 gradë C për 40 peshku lihet rreth 5 minuta të pushojë dhe me anë të një thike çlirohet nga kripa dhe pjesë pjesë ndahet në pjatat përkatese. Ky lloj ga vaj ulliri të rrahur me lëng limoni të shtrydhur, pak piper të zi dhe pak majdanoz, të cilën e hedhim mbi peshk sipas dëshirës. Pesh perime të pjekura, kunguj, - tur me të njëjtin lëng limoni ose vetëm vaj ulliri apo uthull balsamike.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.