Dafina Rexhepi: femrat Porosia ime për

Intervista - - FAQE 1 -

I ka munguar skenës shqiptare, por është rikthyer si kurrë më parë. Të gjithë e kujtojmë sa shumë sukses pati me këngën “Delicious” dhe ende sot ajo këngë mbetet ndër më të pë rikthehet me “BOI”(Boy), një këngë e prodhuar në studion e Arbasound, me muzikë të Lyrical Son & Don Arbas dhe me - gon për mungesën, rikthimin, këngën e re, projektet...!

vjen me këngën BOI (Boy), ose më saktë rikthehesh pas kaq kohësh në muzikë. Ku ka qenë

- tetë që u largova nga skena muzikore për pak kohë për disa arsye personale si dhe gjatë kësaj kohe kam punuar me disa projekte familjare.

- Çfarë mund të mësojmë për klipin, përtej asaj që shikohet?

- Kjo këngë është më shumë edhe si porosi për femrat që mos të jenë te varura gjithmonë nga meshkujt por të bëjnë ashtu siç dëshirojnë vetë.

- Çfarë të pëlqen në këtë krijim?

krijim, mënyra si është realizuar, sa është punuar në të dhe si erdhi në formën përfundimtare. Tani, mbetet vetëm vlerësimi i publikut.

- Kujt i je mirënjohëse për gjithë çfarë po të ndodh dhe po përjeton?

Së pari falënderoj Zotin që me ka dhuruar një familje e cila më ka mbështet në çdo hap të jetës time dhe jam shumë mirënjohëse për këtë. Është një periudhë e gjatë që unë jam shkëputur nga skena dhe natyrisht është kënaqësi që të rikthehem përsëri në skenën shqiptare. Muzika ime nuk zgjati shumë por la gjurmë. Faleminderit publikut që më ka inspiruar dhe më ka bërë të ndihem e fuqishme si asnjëherë më parë. Falënderoj familjen time dhe shoqërinë për përkrahjen e veçantë. Ju dua pa fund.

- Media ka qenë më tepër mbështetëse apo penguese në rrugën tënde si këngëtare?

- Mund të them se ka qenë me tepër mbeshtetëse dhe nuk harroj asnjëherë ta falënderoj.

- Çfarë gjete ashtu siç e kishe lënë në muzikë dhe çfarë totalisht ndryshe?

- Muzika është në evoluim gjithë kohës dhe më vjen mirë që ka evoluar për mirë.

- Arrin të përshtatesh me të gjithë apo ndjek linjën tënde dhe, le të të ndjekin të tjerët ty?

- Secili ka mënyrën e tij në të prezantuar, në të jetuar dhe në të punuar. Nuk ka arsye që askush të ndjekë askënd, secili duhet të ketë karakterin dhe origjinalitetin e tij.

- Çfarë të mungon nga koha kur “Delicious” bëri namin nëpër diskoteka?

- Çdo kohë ka rëndësinë e saj, jua thashë unë u shkëputa për arsye të mijat dhe ja ku u riktheva me “BOI”

ë rezultuar të suksesshme, je krenare për emrin që mban?

- Emri është diçka vetjake, që është vetëm e jotja edhe pse mund ta kenë shumë të tjerë por është personal dhe sigurisht që ndihem krenare për emrin që mbaj.

- E shikoni më rezultative profesionalisht një lidhje të ngushtë këngëtare-kompozitor, sepse ti ke bashkëpunuar me emrat më të njohur në treg aktualisht për këtë këngë?

- Sigurisht që bashkëpunimi mes këngëtarit dhe kompozitorit duhet të jetë kompakt që të arrihet diçka rezultative. Pa bashkëpunim nuk besoj se mund të arrish diçka ose më saktë nëse nuk bashkëpunon si duhet mos i hyr fare diçkaje.

- Jeta e një këngëtareje është më së shumti e mbushur me kënaqësi apo me pengesa?

- Jeta e një artisti asnjëherë nuk është e mbushur vetëm me knaqësi ose vetëm me pengesa. Miërpo edhe kënaqësia edhe pengesat e ndërtojnë një karrierë më të fortë për çdo artist.

- Je gjendur ndonjëherë përballë fenomenit “muzikë e vjedhur”? Si ke reaguar?

- Deri më sot nuk kam rastisur te gjendem përballë fenomenit të ashtuquajtur “muzikë e vjedhur”.

- Cili nga fenomenet e tregut të muzikës shqiptare të bën të ndihesh më keq?

- Asnjë fenomen i muzikës shqiptare nuk me bën te ndihem keq sepse secili këngëtar apo këngëtare, ka mënyrën e vet të të kënduarit dhe e respektoj çdo zhanër muzikor.

- Të pëlqen ndonjëri prej klipeve që janë publikuar së fundmi nga kolegët e tu?

- Po sigurisht. Nuk mun të bëj dallime por mund të them që më pëlqejnë punët që publikojnë këngëtarët dhe i uroj shumë suksese secilit prej tyre.

- Ke frikë nga plakja e vitet që kalojnë?

- Jo! Nuk kam frikë nga plakja por e lus Zotin të më japë jetë deri atëherë.(Buzëqesh)

- Nëse nuk do të këndoje, çfarë do të kishe zgjedhur për t’u ndjerë mirë dhe e përmbushur?

- Mësuese gjuhe ose trajnere boksi. - Ke pasion boksin? - Po, e kam pasur gjithmonë dhe vazhdoj ta kem.

- Pas cilës prej gjërave që të bëjnë të ndihesh femër, je më e dhënë?

- Buzëkuqi dhe Highheels (takat)

- Cilat janë kënaqësitë që po i shijon më shumë angazhimit me muzikën?

- Kënaqësitë që po i shijoj gjatë angazhimit në muzikë janë projektet të cilat janë duke u realizuar, klipet dhe photoshooting.

- Tani që u riktheve, do jesh aktive në prurje muzikore apo jo?

- Sigurisht, ka shumë projekte në vijim të cilat do vijnë në kohën

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.