Mert Firat: Emre është shumë i lidhur me të ëmën

Intervista - - TELENOVELA -

Mert Firat një aktor dhe skenarist turk 36 vjeçar. Ai ka mbaruar studimet në fakultetin e Ankarasë, dega Teatër dhe ka marrë pjesë në më shumë se 21 këtu pjesët teatrale. Ne e njohim në rolin e Burakut, në telenovelën “Një mijë e një net” dhe në atë të Emresë në telenovelën “Hakmarrja”.

është

- Ju luani rolin e Emre Arsusë në telenovelën Hakmarrja. Ç’mund të na thoni për rolin tuaj?

- Emre është një djalë që dëshiron të bëhet poet ne skenarin original të serialit. Skenaristja u mundua ta përshtaste atë me mjedisin turk, duke e ndryshuar lehtësisht rolin. Emre është trashëgimtari i familjes Arsu, që është edukuar jashtë. Ai përpiqet të qëndrojë larg skemave të familjes së tij, është tip i rezervuar, romantik, që ka shoqërinë e vet. Ai është rritur nga një nënë dominante dhe në një ë ëmës dhe të atit. Ai ndjen mbi supe presionin e familjes dhe nuk mund të zgjedhë karrierën që dëshiron. Me kalimin e kohës ai do të transformohet.

- Sa besnik i qëndruat ju per- sonazhit original?

- Mendoj se është mjaft besnik, i vetmi ndryshim është se Emre është më i ndërgjegjshëm dhe më i lidhur me mamanë se personazhi original i Xhoshua Boumanit.

- Meqë është një përshtatje e një skenari tjetër, me siguri që do të krahasohet me origjinalin…

- Është e pamundur që të të duan të gjithë dhe të mos kesh kritika negative, por qëllimi ynë është të ecim përpara, pavarësisht kritikave. Është bërë një punë e madhe për realizimin e serialit, pavarësisht se ç‘thuhet.

- E kishit parë më përpara serialin origjinal?

- Kur më propozuan rolin nuk e kisha parë, por më pas i pashë pothuajse të gjitha seritë një nga një.

- Jua ofruan që në e Emresë?

- Po, që në ë ë cilësor. Një nga faktorët që më bëri ta pranoja rolin ishte fakti që e kishim të gjithë skenarin në dorë, gjë që nuk ndodh shpesh nëpër telenovelat turke. Zakonisht ne duhet t’i themi po një skenari të pambaruar.

- Ishit i kënaqur për bashkëpunimin me Beren Satin (Jag-

- Po, shumë i kënaqur që luaja përkrah saj dhe Nexhat Ishlerit (Ryzgar). Me këtë të fundit dhe me Arzu Kilinçin (Shahika) kisha bashkëpunuar edhe më parë. Kisha punuar edhe me vëllanë e Zafer Algëzit (Haldun) dhe me Enginin (Hakan), pra i kisha të gjithë miq. Për Berenin më kishin thënë fjkalë të mira, të cilat u vërtetuan edhe në sheshxhirim. Beren është një partnere e mirë, si në sheshxhirim, ashtu edhe jashtë tij, punëtore dhe me një disiplinë të hekurt.

- Çfarë bëni kur nuk jeni me xhirime?

- Në fakt nuk kam shumë kohë të lirë, sepse xhirimet më hanë shumë kohë. Kur nuk xhiroj, përpiqem të shkruaj ndonjë skenar dhe punoj edhe natën. Gjithashtu bëj edhe shumë sport, sidomos me sportet ujore (kanotazh).

- E mendonit se ç‘ do të bëhej jeta juaj nëse do të vazhdonit të merreshit me sportin e kanotazhit?

- Edhe kanotazhi është si çdo sport tjetër, kërkon dedikim, të harxhosh energji, të stërvitesh orë të gjata dhe të çlodhesh siç duhet. Kohën dhe energjinë që dikur ia kushtoja atij, tani ia kushtoj aktrimit. Sporti i kanotazhit nuk është një sport që mund ta vazhdosh gjithë jetën dhe që të siguron jetesën. Në Turqi ai ende konsiderohet si sport amatorësh. Unë e ë, për të qenë në formë

- Babai juaj ka qenë drejtues emisionesh në radio dhe aktor dublues. Ishte kjo gjë që ju shtyu të merrnit rrugën e aktrimit?

- Im atë ka qenë gjithmonë kundër që unë të merrja rrugën e artit, sepse karriera e aktorit nuk të ofron asnjë garanci. Ai është ashtu si çdo baba tjetër, i cili do që i ë jetesën me një mënyrë më të lehtë. Në vend që të më inkurajonte, ai më thoshte “Mos u bëj këngëtar, apo aktor”. Pasi arrita të bëhesha i njohur të dhe siguroja jetesën time, ai u ndje shumë i lumtur.

- Cila ka qenë gjëja më me fat që ka ndodhur në karrierën tuaj?

- Gjëja më me fat ka qenë fakti që mbarova studimet në universitetin e Ankarasë, dega teatër. Pastaj, një tjetër fat për mua ishte stazhi në atelienë e aktrimit të Kemal Ajdoganit. Po të mos kisha punuar me ta, entuziasmi im do të ishte vrarë që në rrënjë dhe unë, fare mirë, mund të kisha zgjedhur një profesion tjetër.

- Ju keni një origjinë të çuditshme…

- Mamaja është me origjinë çerkeze, ndërsa babai, arabe dhe unë jam rritur në krahinën e Antakias (pjesa më jugore e Turqisë). Ne vijmë nga krahina e Alepos dhe kemi një kulturë të pasur, si në art, ashtu edhe në jetën shoqërore. Edhe kuzhina jonë është e pasur. Mendoj se kjo ka ndikuar në karakterin tonë që është i larmishëm. Edhe ime motër është e çuditshme. Nga ana çerkeziane kam marrë aftësinë për të luajtur teatër. - Jeni xheloz në dashuri? - Nuk kam qenë kurrë një tip xheloz. Kur isha 17 vjeç kisha një të dashur me të cilën qëndrova 2 ë nga pas fshehurazi, ajo më la menjëherë. Më pas shkova në Suedi dhe atje mësova se xhelozia është diçka e cila nuk u pëlqen aspak grave. Unë e konsideroj atë si një dobësi, diçka që të mbyt në një lidhje. - Ç’tip grash ju pëlqejnë? - Më pëlqejnë gratë që janë të kujdesshme, që të konsiderojnë si njeri special. Pastaj më pëlqejnë gratë e forta, që dinë të kthejnë përgjigje dhe të më bëjnë ballë kur jam i nevrikosur.

- Nëse do të zgjidhnit një personazh femër të - mave, cili do të ishte ai?

dhe ndëshkimi”, ose Maria Puder nga romani “Peliçja e Madonës”, apo ai i Beatriksit në Bill” që interpretohet nga Uma Turman.

- Në një intervistë të mëparshme keni thënë se ju jeni personi që gjithmonë e lënë të tjerët. Pse ndodh kjo?

- Nuk jam tipi i personit që ndahet lehtë, jo sepse nuk kam guximin ta bëj këtë, por sepse nuk dua të lëndoj tjetrin. Jam braktisur gjithë-gjithë një tre herë, në përgjithësi sepse nuk përmbushja pritshmëritë e tyre. Një herë u ndamë sepse nuk doja të martohesha dhe të bëja fëmijë, herën tjetër sepse nuk vizitoja aq sa duhet dikë. Është e vështirë të ndahesh nga dikush, për këtë arësye preferoj të jem unë ai që e braktisin. - Ç’lloj miku jeni ju? - Unë jam shumë miqësor, por nuk bëj më shumë gjëra se ç‘duhet. Jam nga ata miq që nuk i bezdisin apo mbysin njerëzit që kanë rrotull. Jam ai që di të ruajë heshtjen, por të jetë i pranishëm kur një mik ka nevojë.

- Cila do të ishte një tipar juaj që do t’i befasonte fansat tuaj?

- Fakti që di të bëj byrek! Kam pasur një të dashur të cilës i pëlqente të gatuante dhe ne gatuanim së bashku. Është diçka që vazhdoj ta bëj edhe tani dhe mund të gatuaj gjithçka që di të bëjë edhe ime më.

- Kur mendoni për të ardhmen, çfarë gjëje ju vjen ndërmend që është ndryshme nga e djeshmja?

- Më duket për të qeshur të ë ardhmen, por kur mendoj për të them se do të jetë më e qetë, më e pjekur dhe më e kuptueshme. Zemërimi i panevojshëm dhe bisedat pa kuptim nuk të çojnë asgjëkund. Kjo është një shfaqje force e panevojshme. Kjo është gjëja më e rëndësishme që kam mësuar për të ardhmen.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.