ë ë ë ë

Intervista - - SEKS -

Një studiues ka zbuluar se në majë të ë arësyeve pse njerëzit evitojnë seksin qëndrojnë ato mjekësoret. Njerëzit që kanë pësuar infarkte, ose goditje në tru e evitojnë seksin sepse nuk duan t’u përsëritet ajo që kanë kaluar. Të tjerë njerëz me sëmundje kronike mund ta evitojnë seksin për shkak të dhimbjeve, ose mund të kenë epsh të ulur për shkak të mjekimit që marrin. Studiuesi në fjalë sugjeron se njerëzit duhet të ë shumë për shëndetin seksual me doktorin. Arësyet që njerëzit evitojnë seksin janë të shumta, ata mund të ndjekin rregulla fetare, mund të jenë përqëndruar në gjëra të tjera, ose thjesht nuk u intereson seksi. Por, sipas studimeve të ndryshme, arësyet kryesore pse njerëzit evitojnë seksin janë më shqetësuese. Në një artikull të botuar në revistën The Conversation, studiuesi Shervin Asari, bëri një përmbledhje të studimeve të ndryshme, të cilat thonë se arësyet mjekësore ishin ndër më kryesoret pse njerëzit, qofshin këta burra, apo gra evitonin seksin.

Evitimi i seksi u pa se ishte pasojë e një shumëllojshmërie sëmundjesh, njëkohë studime që tregonin se njerëzit me sëmundje zemre dhe që kishin pësuar goditje në tru e evitonin shpesh seksin, sepse ndjenin sikur ai do t’u shkaktonte infarkt ose një goditje të re. Ai gjithashtu tregoi rezultatet e një studimi të Klinikës Mayo, në të cilin thuhej se për njerëzit që vuanin nga dhimbje kronike, ose ndonjë sëmundje mendore që shkaktohej nga dhimbjet kronike seksi ishte gjëja e fundit në listën e tyre. Shumë mjekime për së - zike dhe mendore gjithashtu ulin epshin, pra edhe kur sëmundja nuk është shkaku kryesor, trajtimi për të ul dëshirën për seks. Asari tha se pacientët që vuanin nga epshi i ulur ose kishin vështirësi në lidhje me seksin, do të ishte mirë të ët për problemet e tyre, por një studim tregoi se më shumë se në gjysmën e vizitave tek doktorët nuk hapej fare tema e seksit. Asari tha se ishte detyra e doktorëve që ta hapnin këtë temë së pari, sepse, në ër këtë në ët e kishin më të lehtë për të folur për të. Kultura e “Mos pyet, mos trego” duhet të bëhet “Pyet, trego”, shkroi ai.

Të kesh një dëshirë të ndryshme seksuale nga partneri mund të jetë një pengesë e vështirë për t’u kapërcyer. Sigurisht, nuk ka një numër magjik se sa herë duhet të bësh seks në javë, apo muaj, por nëse ndjeni se nuk po e shijoni seksin si dikur, ose nuk doni të bëni seks më aq shpesh sa më parë, mund të vuani nga një dëshirë e ulur seksuale. Mbase ju ende nuk e dini se cili është fajtori deri në momentin që doktorin, por më poshtë keni shkaqet më të zakonshme që shkaktojnë uljen e epshit për seks. Lexojini dhe mbase e gjeni veten në ndonjërën prej tyre. 1. Jeni shumë të lodhur Të jesh shumë i lodhur për të bërë seks është një klishe e vjetër, por kjo mund të jetë më shpesh e vërtetë se sa mendonim. Një studim i bërë nga Fondacioni Kombëtar i Gjumit në SHBA zbuloi se një në katër amerikanë të martuar thonë se janë shpesh shumë të lodhur në fund të ditës për të bërë seks me partnerin e tyre. Një studim i publikuar në Gazetën e Mjekësisë Seksuale gjithashtu zbuloi se mungesa e gjumit mund të ketë pasoja negative në dëshirën për seks. Kështu pra, nëse doni të bëni sa më shpesh seks, duhet të përdorni më shumë jastëkun... 2. Jeni të stresuar Nëse ndjeni presion në punë, ose jeni grindur më një shok, nivelet e kortizolit janë të lartë për shkak të stresit. Kortizoli është një vrasës i vërtetë i dëshirës për seks, sepse mund të pengojë prodhimin e testosteronit dhe hormoneve të tjerë. 3. Keni një çrregullim hormonal Nëse keni një nivel të ulet testosteroni të lindur, pavarësisht nëse jeni burrë apo grua, mund të keni pasur gjithmonë një dëshirë të paktë seksuale. Doktori juaj mund t’ju bëjë analiza për të parë nëse keni çrregullime hormonale. Por nganjëherë ky çrregullim vjen nga faktorë të jashtëm. Nëse, për shembull, përdorni pilulën kontraceptive, ajo mund të ndikojë në ndryshimin hormonal. Megjithëse nuk është provuar që pilula ul dëshirën për seks, ajo ndikon tek hormonet dhe shumë njerëz që e kanë marrë thonë se kanë ndryshim të papritur në dëshirën për seks. Nëse ju ndodh edhe juve kjo, është mirë të ër të gjetur një formë tjetër kontracepsioni. 4. Jeni depresivë Kur shendeti juaj mendor nuk është në rregull, ju nuk doni të bëni asgjë, jo më pastaj të bëni seks. Nëse jeni pasur simptoma depresioni, ose ndonjë sëmundje tjetër mendore, kjo mund të ulë dëshirën për të bërë seks. Për më tepër, nëse jeni duke përdorur ilaçe antidepresivë, edhe ata mund të ndikojnë në dëshirën tuaj për seks. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se duhet të ndëprisni mjekimin që të keni përsëri dëshirë. Ju mund të ëse mendoni se ilaçi që po përdorni është fajtor dhe të gjeni një ilaç që është më i mirë për ju. 5. Keni çrregullime të tiroides Nëse keni një sëmundje të tiroides ose nivele jonormale të hormoneve që ajo pro- dhon, kjo mund të ndikojë shumë në jetën tuaj seksuale, sipas studimeve të ndryshme. Hipotiroidizmi mund të ndikojë tek metabolizmi, i cili, nga ana e tij, mund të ngadalësojë prodhimin e hormoneve tuaja seksuale. Është e rëndësishme të kontrolloni nivelet e hormoneve të tiroides për të parë nëse është ky shkaktari i problemeve tuaja seksuale, sidomos nëse jeni grua. 6. Nuk bë ë Shtimi i qarkullimit të gjakut gjatë ës mund t’ju ndihmojë edhe në dhomë ës mund të ulë edhe dëshirën për seks. Të qenit joaktivë ë peshë, stresi mendor mund të shkaktojnë ndryshime në prodhimin e hormoneve, sidomos të atyre seksualë, testosteroneve dhe estrogjeneve. Testosteroni ka shumë funksione, ndërmjet tyre është edhe mbajtja e dëshirës për seks. Kur hormoni seksual pakësohet, ose çekuilibrohet, atëherë njerëzit e kanë më të vështirë të marrin nismën në seks. 7. Nuk ushqeheni si duhet Ne të gjithëve na pëlqen një copë (ose tre) pice, por nëse nuk ushqeheni si duhet, atëherë mund të ketë pasoja për dëshirën tuaj seksuale. Ushqimet e skuqura, ose me kripë mund t’ju bëjnë të ndjeheni të fryrë dhe nëse keni ngrënë ndonjëherë një pjatë plot me patate të skuqura, e dini se seksi është shpesh gjëja e fundit që doni. Studimet kanë treguar gjithashtu se një ngrënie e ekuilibruar mund të shtojë dëshirën për seks, së bashku me disa lloj ushqimesh, kështu që nëse keni nevojë për nxitje, lëreni mënjanë bukën dhe hani sa më shumë shalqi (kujt ia merrte mendja?!) 8. Nuk ndjeheni mirë Nëse nuk ndjeheni mirë në vetvete, atëherë ka gjasa se nuk doni të bëni seks me dikë tjetër. Imazhi që keni për veten mund të dëmtojë shanset për të pasur një jetë seksuale të lumtur. Njerëzit që kanë vetëvlerësim të ulët, ose që nuk e duan veten, mund të humbasin lehtë interesin për seks. Mendja është një nga zonat tona më erogjene dhe nëse ajo pengohet nga mendimet negative, ose vlerësime të pakta për veten, nëse ndjeni sikur nuk ia vleni, nuk jeni në lartësinë e duhur, atëherë me siguri që do të anashkaloni aktivitete si seksi që janë stimuluese dhe të kënaqshme. Nëse keni mendime negative për veten dhe tru ë ndjeheni më rehat gjatë seksit. Gjeni mënyrën të ndjeheni përsëri seksi dhe në me një psikolog për të ë vetvete. 9. Jeni të çhidratuar Me siguri që ju tashmë dini plot arësye pse duhet të pini ujë gjatë gjithë ditës, por ja edhe një më shumë: Mungesa e ujit mund të dëmtojë dëshirën tuaj për të bërë seks. Mungesa e ujit shkakton dhimbje koke dhe askush nuk do të bëjë seks me kokën që i dhemb. Përveç kësaj, çhidratimi mund të shkaktojë thatësirë vaginale, gjë e bën seksin të bezdisshëm. Nëse keni probleme me libidon, provoni të pini më shumë ujë gjatë ditës dhe shihni nëse kjo funksionon. ë mjekim të ri Në ë mjekimtë ri, ai mund të ndikojë negativisht në libidon tuaj. Përveç antidepresivëve dhe kontraceptivëve oralë, siç i përmendëm më lart, janë edhe bllokuesit beta dhe inhibitorët ACE, ndërmjet shumë të tjerëve. Nëse keni dyshim se shkaktar është mjekimi që keni marrë ër të marrë ndonjë ilaç alternativ. 11. Seksi nuk ju kënaq Nëse partneri/ja nuk ju kënaqin në shtrat, atëherë nuk është çudi që ju mungon motivacioni për të bërë seks. Mendoni se çfarë doni t’ju bëjë partneri që të ndjeheni më i/e eksituar dhe me më dëshirë për të bërë seks dhe pyeteni atë nëse ndjehet mirë t’jua bëjë. Edhe partneri duhet të jetë i interesuar t’ju kënaqë me të. 5/12 12/12

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.