Pyetje përgjigje për njeri-tjetrin

Intervista - - PYESNI NJERI-TJETRIN -

-Ç’mendim keni për

-Jam vetë, kam duruar dhe Shpresa

- Do të thotë se kush ka durim dhe ja lë kohës gjithçka në instiktivisht me impulsivitet mund të gaboj. Koha i shëron të gjitha. Ela

- Në disa raste jam dakort që duhet të durosh por ka dhe raste të tjera që mbushet kupa plot dhe nuk ke më se çfarë të durosh. Manjola

-Ai që tregohet i duruar merr gjithmonë në fund shpërblimin e vet. Jonart

- Varet se për çfarë bëhet fjalë se ka gjëra që nuk presin dhe jo që shumë. Endri

-Unë për vete jam shumë tip impulsive dhe nuk para duroj. Dario

-Durimi është virtyr njerëzor por ka raste që mbushet kupa dhe nuk pret fundit por do të veprosh në çast. Gjergji

- Ndonjëherë durimi shërben për mirë por ka raste që shërben dhe negativisht kur pret më shumë se ç’duhet. Fatjon

keni parë?

-Filmi i fundit që kam parë ka qenë Kittes, e adhuroj këtë ë që e shoh më vjen për të qarë ër një çift indian që dashuroheshin bashkë dhe mezi u martuan dhe në fund vdesin të dy sepse i vrau nje djalë që ishte i dashuruar mbas vajzës por ajo nuk e donte. Kristela

-Filmi i fundit që kam parë ka qenë Kodi i Da Vinçit një ërheqës. Klaus

-“The next three days”. Erjon

- “Një shëtitje e paharrueshme” më pëlqen shumë si Elvira

-“Tërbimi” është me një grua që e vret burri se zbulon që donte një tjetër dhe e “var ë dhe ajo ju shfaqet atyre që shkojnë tek ajo shtëpi dhe i vret, shumë i frikshëm. Rozalina - “Shtëpia e dyllit” është ë. Marsela

-Gabimi më i madh në jetë është të falësh dikë që të ka lënduar shumë në të kaluarën duke menduar se nuk do të lëndoj përsëri. Ju si mendoni?

- Fal dhe mos harro, asgjë s’kthehet si në Joni

- Nëse e fal dikë e fal që të bie në paqe me veten jo me mendimin se po e fala do ndryshoj. Kristi

- Njerëzit është vështirë shumë të ndryshojnë dhe nuk duhet të nisesh kurrë me mendimin se mund ta falësh dikë që të ndryshoj. Klara

-Ka veprime që na lëndojnë padashuje por ka dhe nga ato që janë me qëllime të caktuara dhe kjo e fundit është e pamundur të falet. Elidona

-Kur vjen puna tek vetja jonë çdo gjë që bëjmë apo mendojm na duket e drejtë, shumë veprime por si ndihemi kur i shohim tek të tjerët?

- Them se aq shumë sa e duam dhe e tolerojmë veten aq e kritikojm. Tek të tjerët mendoj se do ketë diçka që do jetë ndryshe. Mendimet që krijojmë për të mos e lënduar veten por në heshtje e dallojmë të bardhën nga e zeza. Kledisa

- Ky është gabim sepse nuk mund ti gjykojmë të tjerët për ato gabime që i kemi bërë edhe vetë. Marsel

-Bëj si them unë e mos bëj si bëj unë i thonë kësaj. Ndaj më mirë ti lëmë të lirë të gabojnë që ta keni si mësim në të ardhmen. Ferit

-Njeriu duhet të gaboj që të mësoj ndaj nëse nuk na e dëgjojnë fjalën duhet ti lëmë të gabojnë që ta kuptojnë që e kanë gabim pasi nuk mund ta imponojmë mendimin tonë tek tjetri me zor. Kristi

- Çdo gjë tek vetja na duket e drejtë pasi njeriu mendon se është i pagabueshëm ndërsa kur e sheh tjetri të njëjtën situatë i duket e patolerueshme pasi njeriu është i predispozuar të paragjykojë tjetrin më shumë se sa gjykon veten e tij. Sara

- Është njerëzore të gabosh ndaj duhet ti lëmë të gabojnë ndonjëherë që tu shërbej si mësim ai gabim. Enida

-Kjo ndodh pasi njeriu nuk mund dhe nuk do të gjykojë veprimet e tij pasi i duket vetja i pagabueshëm dhe e ka më të lehtë të gjykojë të tjerët. Ergys

- Është më e lehtë të gjykojmë veprimet e tjetrit se sa veprimet tona ndaj ndodh kjo gjë që i gjykojmë veprimet e tjetrit më shumë se sa tonat. Amarildo

- Që të gjykosh veprimet e tjetrit duhet të jesh një njeri perfekt për vete në rradhë të parë. Duke e ditur që asnjëri prej nesh nuk është perfekt atëherë nuk duhet ti gjykojmë veprimet e tjetrit. Orinda

-I thonë: “Mizën tek tjetri e sheh kurse buallin tek vetja nuk e sheh” ndaj më mirë është që të mos i gjykojmë në masë veprimet e të tjerëve. Sidorela

-Përderisa vet nuk jemi perfekt nuk duhet të kërkojmë perfeksion tek të tjerët pra duhet ti lëmë të veprojnë ashtu siç ata duan. Egina

-Besoni që dikush kur jep nje mendim apo nje gjykim rreth dickaje apo rreth dikujt, niset gjithmonë prej vetes?

- Jo nuk niset, po të shohësh mentalitetin shqiptar bëjnë si Katovica që gjasme të sugjerojnë ose të japin mendime për të qenë vetë ata të parët dhe të bëjnë si të ditur. Janë të paktë ata që të japin mendime reale dhe konkrete. Shumica janë thjesht manekina në mendime. Luci

-Unë e bëj gati gjithmonë dhe shpeshherë më thonë mos e nis nga vetja por ka raste kur e njoh tjetrin nisem duke menduar si do reagonte ai. Danjela

- Jo gjithmonë niset prej vetes por dhe prej atyre qe ka dëgjuar nga shoqëria ose të afërm. Griselda

-Shumica nisen prej asaj çfarë kanë përjetuar vet që të japin një opinion. Martin

-Nga vetja niset normalisht që të japi opinionin pasi ashtu edhe opinion është më i besueshëm. Elio

-Niset dhe nga ajo çfarë ka dëgjuar nga të tjerët për atë person ose për atë gjë por edhe nga eksperienca personale. Valon

- Në të shumtën e rasteve ni- set nga ajo çfarë ka dëgjuar nga të tjerët rreth atij personi ose asaj gjëje. Marko

- Më shumë bazohen tek ajo çfarë kanë kaluar në jetë që të japin opinionin. Eduart

- Përgjithësisht bazohem tek ajo çfarë kam dëgjuar nga të tjerët pasi nuk mund ti njoh të gjithë mirë osë të di gjithçka. Besart

- Nuk mund ti njohim mirë të gjithë ndaj dhe kur japim një opinion bazohemi tek ajo që kemi dëgjuar nga të tjerët për dikë ose diçka. Marjeta

-Ndodh të japim opinion edhe pa patur eksperiencë vetjake ose pa dëgjuar nga të tjerët. Danjel

-Nuk është e thënë të kemi dëgjuar gjithmonë nga të tjerët pasi ne mund të japim opinionin pa patur raste të ngjashme me atë që i japimin mendimin. Geri

-Nëse gjithçka do të ishte në dorën tuaj, si do e bënit dikë të dashurohej me ju?

- Atë se ka në dorë asnjë por do thoja me durim dhe përkushtim, njësoj si ajo lulja që vaditet ditë për ditë. Alesja

- Do i plotësoja çdo dëshirë dhe nuk do i lija mangut asgjë. Klodi

- Thjesht do tregohesha kjo që jam. Asnjë çun se meriton të bësh për të se sa të shikoj një tjetër do harroj që ekziston. Stella

-Në atë mënyrë që atij do ti pëlqente, mjafton që të më lejojë dhe e di që do ja dal. Etleva

-Të bësh tjetrin të dashurohet me ty është më e lehta. Ta mbash gjallë dashurin kush mundet? Lume

- Do i jepja gjën më të shtrenjtë që kam (zemrën time). Tasha

- Asgjë nuk do bëja. Dashuria vjen në një mënyrë apo tjetër! Bëhu vetvetja dhe sillu mirë. Irisi

- Epo nuk është gjithçka në dorën time, që të bëj dikë të dashurohet me mua. Luan

- Thjesht do t’a lë që t’më njohi vetë sepse nuk është vetëm në dorën time. Maria

- Dashuria nuk ka model por ka vetëm një emër duaj, ndje dhe dashuro. Bala

- Do i thoja që e dua më shumë se çdo gjë tjetër. Flori

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.