Perjetim fundshkurti

Intervista - - POEZI -

Zvarritet mendimi si kermill ne koke, Njeriu vertitet ne te kohes mengjese, Nga pesha e skamjes, tek xhepat troke. Femijet ne rruge, ne shkolle te lypesires, Gezimi i tejskajshem me titullin”xhepist”, Me droge, me vrasje ne mes te dites, Nje shekull jeton njomezaku ne dite. Dhe vdekja e qete nuk bie ne gjume... Troket ne porte, shtepi me shtepi, Varrmihesi, i vetmi qe sot ka pune, Mes tritolesh po iken ky shekull, cudi. Plumba e C4, mall me shumice, Kallash, zastava, thika, T T.. Kudo mund t’i gjesh kapice-kapice. Dhe maskat ne rruge s’te lene asgje. Frika e veshur me rroben e tmerrit, Ke frike nga shoku, nga miku ke frike, Cdo hap qe hedhim...si rrathet e ferrit, Vec ne e dime c’na shohin syte.

SOKRAT TURTULLI

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.