Pyetje për instruktorin Si mund t’i heq muskujt e tepërt?

Intervista - - SPECIALISTËT PËRGJIGJEN -

BABAI S’MË NJOHU Kam parë në ëndërr para dy muajsh babain tim të ndjerë në një rrugë me kalldrëm dhe me njerëz. Ai dukej i humbur dhe nuk më njohu e s’më foli fare. Unë përpiqesha t’ia mbushja mendjen se isha unë, vajza e tij e dashur. Aty ishte edhe një shoqja ime e cila i foli se isha vajza e tij, pastaj u ktheva bashkë me babin që ta çoja në shtëpinë tonë që ai të kujtohej dhe të më njihte. Në momentin që u ktheva me të u zgjova nga gjumi. Çfarë do të thotë kjo?

Të shikosh prindërit në ëndërr është një lloj kthimi nga e kaluara dhe ky kthim shtjellon një kujtim. Ëndrra tregon që ti je shumë e ndjeshme ndaj personave që do dhe e mira që mund të bësh është të shkosh në varreza pasi atje mund të krijosh një lidhje me energjinë dhe kur të kthehesh do ndihesh më e plotësuar pasi duket që babai që nuk jeton më ty të mungon shumë. Pozicioni që babai juaj mban në ëndërr duket sikur mban një farë distance për faktin se ndihet i lënë pas dore dhe ju nuk jeni kujtuar shumë për të. Jam një vajzë 25 vjeçe, kam kohë që jam ndarë nga i dashuri por e kam në lagje dhe e shoh shpesh në ëndërr. Herën e fundit pash sikur isha ulur në një dhomë dhe ai mu afrua e u fut në mes meje dhe vëllait tim që ishte jetën dhe për dashurinë. Pastaj pas disa kohësh m’u bë sikur ish i dashuri im erdhi dhe më nxori nga dhoma dhe më puthi e më largoi nga aty. Dhoma ishte e ndriçuar nga drita e pastaj nuk mbaj mend më asgjë. Si shpjegohet kjo?

Këto ëndrra mosha. Mesazhi i puthjes në momentin e fundit është një ndarje dhe ti nuk duhet ta ushqesh veten më me të. Ti duhet të gjesh mundësinë dhe mënyrën për të gjetur dikë tjetër. Për këtë ke edhe mbështetjen e familjarëve të tu. Ti je e dhënë pas ndjenjës së parë por ish i dashuri yt duket që është indiferent krah teje. Bëj kujdes dhe përzgjidh një shok të mirë, hidhe të shkuarën pas krahëve. GJARPËR HELMUES Përshëndetje, kam parë një ëndërr sikur isha në një dhomë me dy krevat dhe një dollap dhe në atë moment ikin dritat dhe u çova të ndez një qiri në ate moment më afrohet afër një gjarpër helmues dhe më rrotullohet nëpër trup. Nul lëviza por ankthi më kishte kapur e doja të bërtisja. Ai më ngjitet sipër dhe më zë në fyt. Aty më doli gjumi e frikësuar. Ju lutem mund të më thoni se çfarë shpjegimi ka kjo ëndërr? Faleminderit

Përshëndetje e dashur edhe ëndrra tregon që ju gjendeni përballë një situate të vështirë dhe gjarpëri ju rrotullohet në fyt që do të thotë ju keni një lak në fyt të cilin po përpiqeni ta zgjidhni. Do keni vështirësi por në fund gjithçka do rregullohet mjafton të keni durim dhe kurajo e kjo shihet në qiririn e ndezur. Të uroj ti zgjidhësh shpejt problemet e tua. Gjithë të mirat. VARËSE FLORIRI Jam një vajzë 23 vjeçe dhe kam parë në ëndërr sikur varë ë ma kanë blerë prindërit për 20 vjetor më afrohet afër e dashura e vëllait dhe ma tërheq kur mua më kishte zën gjumi dhe ikën me vrap. Unë e ndjeva por nuk kisha fuqi të bë ë qaja kur u zgjova jasteku ishte i lagur. Si shpjegohet kjo?

Me sa duket ju nuk e pëlqeni aspak të dashurën e vëllait tuaj dhe po kaloni kontradikta sëbashku por edhe ajo ju ka inat. Ajo ju merr varësen në pabesi dhe largohet. Kini kujdes dhe përpiquni të ëra tjetrën dhe të arrini një marrëveshje, përndryshe shumë shpejt ajo do të ndaj dhe nga vëllai. Të them që bëj kujdes dhe të uroj ti zgjidhësh shpejt situatat problematike. Faleminderit! Sa lloje celulitesh ka? Përshëndetje Skerdi. Unë jam një vajzë 25 vje më dali celuliti, meqë mendova t’iu shkruaj se mbase mund të jetë më e lehtë për ta hequr. Dua të di dhe sa lloje celulitesh ka dhe nga se shkaktohet celuliti? Faleminderit dhe pres përgjigjen tuaj.

Skerdi Pasha instruktor, Royal Fitness Keka, Unaza e Re pranë Astirit. Numër telefoni: 0695445228:- Përshëndetje! Kemi 4 lloj celulites por më shumë do të ndalesha mjedisor që shkaktojnë celulitin. Celuliti është i përhapur 90% tek femrat dhe 10 % tek burrat. Celuliti shfaqet tek femrat nga mosha 25-35 vjeçe. Sa më shumë i afrohen menopauzës aq më shumë shfaqet celuliti. Me kalimin e moshës bie dhe prodhimi i hormonit femëror estrogjenit. Me rënien e estrogjenit kemi konseguenca negative që shoqërohen me uljen e numrit të receptorëve në enët e gjakut dhe enët e gjakut me pak receptor qarkullojnë më pak gjak në ato zona ku ndodh kjo rënie dhe sa më pak gjak aq më pak oksigjen dhe ushqim në këto zona. Në të njëjtën kohë kemi dhe rënie të kolagjenit gjë që bën të fryhen akoma më shumë qelizat dhjamore dhe ja ku u krijuan kushtet që të shpërthej celuliti. Receptorët beta asgjësojnë qelizat dhjamore që do të thotë me shumë rrahje zemre, qarkullim më i lirshëm i gjakut. Ndërsa receptorët alfa kanë efekt negativ, japin prioritet fryerjes së qelizave dhjamore. Raporti i receptorëve beta me alfa tek femrat është 1 me 9. Pra 9 alfa dhe 1 beta. Ndërsa tek meshkujt është 1 me 1 ky raport. Meshkujt kanë shumë testosteron, testosteroni asgjëson qelizat dhjamore dhe zhvillon muskujt. Po ti referohemi në kohet e sotme teknologjia ka ndikuar negativisht. Njerëzit lëvizin më pak, ushqehen keq me ushqime shumë kalorike por celuliti është edhe trashëgimi, që do të thotë e kanë në gen persona të veçantë. Mekanizmat që luftojnë celulitin janë akti - rit e rregullt. Shpresoj të të kem ardhur në ndihmë sado pak. Faleminderit.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.