Shërohuni me mjaltë e kanellë!

TENSIONI DHE VERBIMI

Intervista - - FAQE 1 -

Këtu më poshtë keni disa këshilla të thjeshta mjekësore, te realizuara me gjërat që të gjithë kemi në shtëpi. Ja cilat janë ato:

Mjalti dhe kanella Është vërtetuar që përzierja e mjaltit dhe kanellës shëron shumë sëmundje. Ky kombinim është përdorur si ilaç në shekuj. Kanella është një nga erëzat më të vjetra që ka njohur njerëzimi, ndërsa historia e mjaltit është e vjetër aq sa edhe njerëzimi. Mjalti dhe kanella kanë edhe veçoritë shëruese, të cilat nëse përzihen japin ilaç me fuqi, aromë dhe shije të jashtëzakonshme.

Ju sjellim listën e sëmundjeve që mund të shërohen me përzierjen e mjaltit dhe të kanellës ! 1. Sëmundjet e zemrës Përgatisni përzierjen nga mjalti dhe kanella pluhur dhe lyeni bukën me të. Këtë përzierje mund ta hani çdo ditë për mëngjes. Redukton kolesterolin në arterie dhe parandalon infarktin në zemër. Njerëzit që tashmë kanë kaluar infarkt ne zemër duhen ta përdorin këtë kombinim, sepse do te ndihmojë të parandalohet infarkti i ardhshëm.

Përdorimi i rregullt i këtij kombinimi redukton marrjen e frymës dhe forcon rrahjet e zemres. Tek personat e moshës më të vjetër, arteret dhe venat humbin ndodhë bllokimi. Ky kombinim i mjaltit dhe kanellës do te rivitalizojë venat dhe arteret. 2. Pickimi i insekteve Përzieni një lugë mjaltë dhe dy luge ujë të vakët. Shtoni një lugë kanellë pluhur, përgatiteni masën dhe aplikojeni në pjesët e pickuara. Është deshmuar që dhimbja zvogëlohet në afat prej dy minutash. 3. Artriti Shtoni dy luge mjaltë në një lugë kanellë pluhur. Nëse këtë pije e pini rregullisht, mund të sherohet madje edhe artriti kronik. Një studim ka treguar se të sëmurët me ndihmën e kësaj pijeje mund të lirohen nga dhimbja brenda një muaji. Ata që vuajnë nga rënia e përziejnë një lugë vaj ulliri, një lugë mjaltë dhe një lugë kanellë pluhur. Aplikojeni përzierjen në skalp dhe mbajeni 15 minu mbahet vetëm 5 minuta në skalp.

5. Infeksionet e fshikëzës së urinës

Përzieni dy lugë kanellë pluhur, një lugë mjaltë në gotën më ujë të vakët dhe e pini. Kjo shkatërron bakteret në fshikëzën e urinës. 6. Dhimbja e dhëmbit Pergatiteni masën nga një lugë kanellë pluhur dhe pesë lugë mjalte. Vëreni në dhëmbin që ju dhemb. Këtë mund ta bëni tri herë në ditë. 7. Kolesteroli Përzieni dy lugë mjaltë me tri lugë kanellë pluhur me 470 ml uje. Kjo përzierje do të reduktojë nivelin e kolesterolit. Është dëshmuar se pacientët të cilët pinë rregullisht përzierjen, të paktën 3 herë në ditë, pas një kohe nuk kanë pasur probleme me kolesterolin e larte. 8. Ftohjet Ata që vuajnë nga të ftohtit e zakonshëm dhe të vështirë duhen të marrin një lugë mjaltë të përzier me një çerek luge kanellë pluhur një herë në ditë për tri ditë me radhë. Në këtë mënyre do të çlirohen nga kollitja kronike, ftohja dhe dhimbjet e sinuseve. 9. Steriliteti Grekët me mijëra vjet kanë besuar që dy lugë mjaltë çdo ditë para gjumit mund të shërojne sterilitetin te meshkujt. Në Kinë, Japoni dhe vendet e Lindjes së Largët besohet që femrat disa herë në ditë kanë nevojë të fërkojnë me gisht mishin e dhëmbëve me një majë luge kanellë të perzier me një gjysmë luge mjaltë. 10. Sistemi i imunitetit Përdorimi i përditshem i mjaltit dhe kanellës forcon sistemin e imunitetit dhe mbron trupin nga bakteret dhe viruset. Mjalti përmban vitamina të ndryshme dhe sasi të madhe të hekurit. Përdorimi konstant i mjaltit dhe kanelles forcon rruazat e bardha të gjakut, të cilat pastaj në mënyrë të suksesshme luftojnë kunder baktereve dhe viruseve. 11. Çrregullimet e tretjes Kanellën pluhur përziejeni me dy lugë mjaltë dhe hajeni para ushqimit. Në këtë mënyrë do të mund të tretni edhe ushqimet më të rënda. 12. Jetëgjatësia Besohet që konsumimi i përditshem i çajit me mjaltë dhe kanellë mund të zgjasë jetën. Përzieni 4 luge mjaltë, 1 lugë ujë, ziejeni dhe përgatiteni në - hani, 3 deri 4 herë në ditë. Lëkura juaj do të jetë e butë dhe e freskët, ndërsa do të vononi edhe shfaqjen e rudhave. 13. Puçrrat Përzieni 3 lugë mjaltë dhe 1 lugë kanellë pluhur. Aplikojeni këtë përzierje në puçrra para gjumit dhe shpeëlajeni në mëngjes me ujë të ngrohtë. 14. Infeksionet e lëkurës Përzieni mjaltin dhe kanellën, dhe përzierjen vëreni në pjesët e lëkurës që i ka prekur infeksioni, mbajeni në lëkurë rreth 30 minuta, dhe pastaj shpëlajeni me ujë të ngrohte. 15. Kanceri Studimet e zhvilluara së voni kanë treguar që mjalti dhe kanella mund të ndihmojnë në shërimin e kancerit të stomakut. Pacientët që vuajnë nga ky lloj i kancerit duhet të hanë një lugë mjaltë me një lugë kanellë pluhur dhe madje çdo ditë për 3 muaj. 16. Lodhja Përzieni gjysmë luge mjaltë dhe gjysmë luge kanellë në një gotë ujë. Pini në orët e pasdites kur më së shpeshti ndjeni lodhjen. Konsumimi i përditshem i kësaj pijeje do te rrisë vitalitetin brenda një jave. 17. Era e keqe e gojës Përzieni një lugë mjaltë dhe një lugë kanellë pluhur me ujë të ngrohtë.Çdo mëngjes shpëlani zgavrën e gojës dhe frymëmarrja juaj do të jetë e freskët gjatë tërë ditës. 18. Rënia në peshë.

Çdo mëngjes, gjysëm ore para se të hani vaktin, pra kur jeni me stomakun bosh dhe me kanellë pluhur të zier në një gotë ujë. Nëse merret rregullisht rredukton peshën e pothuajse çdo personi obez. Gjithashtu pirja e rregullt e kësaj përzierje nuk e lejon dhjamin të grumbullohet në trup. 19. Humbja e dëgjimit Përzierja e mjaltit me kanellën pluhur në sasi të barabarta, e marrë çdo ditë në mëngjes dhe në darkë, përmirëson dëgjimin.

Sipas një studimi amerikan, praktikimi i matematikës mund të provokojë dhimbje koke tek njerëzit që ndjehen në ankth para saj. Studiuesit e universitetit të Çikagos kanë zbuluar se tek disa persona, vetëm mendimi për këtë lëndë mund të shkaktojë dhimbje koke. Sipas tyre fajtor është ankthi që bën të lindë ideja “se duhet t’i futet matematikës”.

Shkencëtarët kanë studiuar reagimin e 14 të rriturve, të cilëve iu kërkua të zgjidhnin një ekuacion matematikor. Studiuesit vunë re se kur subjektet përgatiteshin për të zgjidhur këto enigma, reagonte një zonë e trurit e quajtur “insula e pasme”, e cila merr pjesë gjithashtu edhe në zbulimin e kërcënimeve trupore dhe dhimbjeve shumë të forta. Përkundrazi ky aktivitet nuk është vënë re gjatë zgjidhjes së problemeve të dhëna. Kështu studiuesit kanë arritur në përfundimin se nuk është matematika ajo që shkakton dhimbje koke, por frika e personave që nuk do të jenë në gjendje të zgjidhin problemet matematikore. Para kësaj dhimbje personat që ndjejnë ankth ndaj matematikës, bëjnë ç‘ është e mundur për të evituar përballjen me një situatë të tillë dhe evitojnë edhe të gjitha profesionet e lidhura me matematikën. Sipas autorëve të studimit, personat e ankthshëm “mund të kenë nevojë për ndihmë për t’u ndjerë më mirë me këtë lëndë”, një ankth që “duhet të trajtohet si të gjitha fobitë e tjera”.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.