Alida: Mund të lë gjithçka në jetë

Intervista - - FAQE 1 -

Klajd Heta:-Alida, përshëndetje! Je mësuar ta ndash jetën tëndë midis shumë shteteve. Si shkon një 24 orësh për Alidën? Alida Duke:- Klajd, përshëndetje dhe faleminderit për intervistën! Nuk është aspak e lehtë ta ndash jetën mes Gjermanisë dhe Shqipërisë, përfshi këtu dhe fundjavat që lëviz në shtete të ndryshme për koncerte. Nuk po e përmendim 24-orëshin, sepse është një - gjes e deri në mbrëmje, pasi jam e mbingarkuar me menaxhimin e hotelit që administroj gjatë javës, duke mos lënë pas dore dhe ndihmën që u jap prindërve për çdo nevojë që kanë.

-Sapo ke lançuar videoklipin tënd më të ri “Ty do të të dua”. Dy fjalë për këtë projekt? me ritme latine që më ngjiti direkt në studio tek Stine sapo e dëgjova. Më pas u dashurova edhe më shumë pasi dëgjova dhe tekstin.

-Me lëshimin e këtij projekti po i paraprin ndonjë realizimi të rradhës, apo tani do fokusohesh vetëm në koncerte? projekti i dytë, menduar për Megjithatë, them që “Ty do - jekt që do pritet shumë mirë, pasi është punuar me shumë dashuri nga Stine, i cili shquhet si maestro për tema dashurie, për të mos folur pastaj për temat e ndarjes.

-Rikthehemi pak në kohë, përfshiheshe në muzikë. Dimë që ke studiuar për piano! Cila është melodia jote e preferuar? -Melodia ime e preferuar është - ruar studimet për kanto, stili që më tërheq është ai energjik, ritmik. Vdes dhe për baladat melankolike, ku më japin mundësi për hapjen e vokalit.

-Sa të ka vlejtur në formimin artistik studimi i të kënduarit (pasi ti ke kryer Liceun Artistik në degën e Kantos) dhe jo vetëm e kënduara për një publik apo për qejf?

-Për një këngëtare, arritja e saj është të performojë para publikut, dhe të shohë reagimin e tij është kënaqësia më e madhe! Mund të them që më së shumti këndoj për qejf, sepse unë pa muzikën nuk rri dot. Mund të lë gjithçka në jetë, por muzikën kurrë!

- Kënga jote “Sa duhemi” ka shkaktuar një “boom” në muzikën moderne atëherë, sidomos në grupmoshat e reja. Përmban kujtime për ty kjo këngë? e performoj kudo që shkoj, në SHBA, Itali, Zvicër, Gjermani, Greqi, si dhe në qytetin e Londrës. Habitem akoma që pritet në mënyrë fantastike, dhe e këndojnë bashkë me mua të gjithë grupmoshat. Më kujtohet çdo moment që kam kaluar, çdo detaj! Mbaj mend që shkuam me Stinen në Maqedoni të realizonim videoklipin me regjisorin Alexander. Nuk më fshihet asgjë nga kujtesa, pasi ishte kënga e parë me të cilën unë u paraqita në publik.

-Alida, me këtë këngë gjithashtu ke qenë pjesë e një koncerti në Hannover të Gjermanisë. Sa e aktivizuar je me muzikën në Gjermani? pjesë në një festival në Hannover që realizohej mes shteteve fqinje, dhe u habita që u prit aq mirë, për arsyen se kënga është në gjuhën shqipe, dhe jo në atë angleze. Për momentin jam e fokusuar tek koncertet, por paralelisht po punoj në nje studio gjermane për një kënge në gjermanisht.

-Duhet thënë se suksesi yt ka prapa të vetmin dhe të papërsëritshmin, vëllain tënd, Ernest Duka, i cili për publikun njihet me emrin e artit STINE. Edhe pse ti je motra e madhe, sa të ka ndihmuar ai në karrierën tënde? -Merita i takon gjithmonë Stines, i cili më ndihmon jashtë mase në përzgjedhjen e projekteve të mia. Është shumë i kujdesshëm!

-Gjithashtu jep mësime kër- cimi! Duket që kërcimin e keni në gjak, si familje. I mbetesh besnike R&B?

-Kërcimi na vjen natyrshëm. jemi munduar të jemi aktivë, pasi është një pjesë që kompleton një këngëtare për të qenë perfekte në çdo performancë. - Bujë të madhe bëri dhe bashkëpunimi me këngëtarin rumun, Adrian Minune. Si u krijua lidhja me këtë këngëtar kaq “të pakapshëm” për shumë të tjerë? - Kënga me Adrian Minunen u prit jashtëzakonisht mirë, sidomos në Diasporë. Ishte rastësi, pasi unë bashkëpunimin me këngëtarin takuar dy herë në një koncert në Düsseldorf dhe Hamburg. Në atë - me personale. Këngën e kishte dëgjuar Minune në studio, dhe thjesht fati ishte shkruar që bash falenderoj shumë për këtë super bashkëpunim!

- Ti këndon “Largësia mbiajrore nuk mund ta ndryshojë gjendjen shpirtërore” – vërtet mendon kështu? - O Zot, kjo është pjesa më e bukur mbiajrore nuk mund ta ndryshojë gjendjen shpirtërorë, madje e bën atë më të fortë! - Gjithashtu ke publikuar dy duete me këngëtaren Ingrid Gjoni. Ke marrëdhënie të veçantë me të? - Me Ingridin jemi kuptuar që në momentin e parë që jemi takuar. Më pëlqen se është reale dhe shumë Ku e gjen gjithë këtë ener re brenda dhjetë minutash që ishim takuar! Bashkëpunimet me Ingridin lindën rastësisht, pasi këngët i pëlqyen shumë Ingridit. Vendosëm të nxjerrim projekte komplet ndryshe, të cilat u pritën jashtëzakonisht mirë, në Shqipëri dhe Diasporë!

- Ti si një shqiptare jashtë shtetit, si e ndjen veten përballë të huajve? Merr respekt? Trajtohesh si e barabartë mes tyre? - Si Shqipërinë time, s’besoj të gjej, por kudo që kam qenë jam ndjerë shumë mirë dhe e respektuar.

- Thonë që Gjermania ta merr shpirtin! E vërtetë? - Gjermania është shtet strikt, dhe kjo më pëlqen, sepse ashtu jam vetë, ndaj

- Ke dy motra dhe dy vëllezër! Përveç Stines, të tjerët kanë ndonjë lidhje me muzikën? Jo, janë komplet në botë të ndryshme, edhe pse kanë vesh muzikor. Vetëm unë dhe Stine i kemi hyrë muzikës, që në moshën 6-vjeçare.

-Si do ta mbyllim këtë intervistë?

- Të falënderoj nga zemra për këtë intervistë! I falenderoj të gjithë fansat e mi që më kanë përkrahur gjithmonë, dhe përse kam patur pauza ndonjëherë. Por dua t’ju them që do më keni gjtihmonë besnike me muzikën që bëj dhe nuk do resht kurrë së kënduari.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.