Pyetje përgjigje për njeri-tjetrin

Intervista - - HISTORI NGA JETA -

-Pse njerëzit nuk e pyesin asnjëherë veten nëse kanë vepruar gabim kundrejt nesh por për të korrigjuar sjelljen tonë janë të parët? Më duket jo normale apo thuaj shtyje ta shtyjmë. Maksi

- Çfarë mendimi keni për thënien: “O njeri me mend provoje njëherë në trupin tënd”?

Më duket pak si patetike kjo shprehje. Magda.

-Mendoni se ka një mënyrë se si mund të biesh

- Zemra njeh arsye që arsyeja nuk i njeh, dashuria lind. Fatma

- Recetën për të rënë në dashuri e morëm por si të dalim prej saj se dimë. Ediola

- Ka por disa njerëz si puna ime i kanë mbyllur por- tat e zemrës duke vendosur një mur të pakapërcyeshëm. Kjo ka ardhur nga zhgënjimet dhe pastaj i mat të gjithë me të njëjtin kandar. Kur më pyesin “Po ku mendon ta gjesh atë përgjigjen “Do të më gjejë dashuria mua dhe kur të më gjejë do e gjej edhe mënyrën për të rënë në dashuri sërish. Alda

- Po si të mos biem në Keli

- Për çdo gjë që ndodh ekziston një mënyrë dhe për dashurinë ka mënyrën e saj. Nëse sillemi mirë me dikë, e respektojmë, përshtatemi etj sigurisht që do lindi një dashuri. Argys

- Dashuria vjen vet papritur dhe nuk e merr vesh as vet se kur re në dashuri. Ndodh pa arsye, pa shkak, thjesht ndodh! Nikola

-Thashethemet janë pjesë e njerëzve të këqinj dhe ziliqarë që nuk kanë në jetën e tyre asnjë emocion të bukur, asgjë tjetër për tu marrë përveç jetës së tjetrit. Mendoni dhe ju kështu?

- Ky është vesi i femrave siç kemi ne meshkujt bixhozin. Xhimit

- Janë bërë burrat më keq se gratë. Mira

- Unë vdes për thashetheme. Etleva

- Angjelina Thashethemet janë një nga gjërat që njerëzit i përdorin për të futur në sherr njëri tjetrin. Se kuptoj çfarë i duhet atyre jeta e tjetrit pasi secili është i lirë të bëjë çfarë të dojë dhe nuk duhet ta gjykojmë!

- Thashethemet janë për ato njerëz që kanë lindur ngatërrestarë. Nertila

- Mendoj se janë një mënyrë argëtuese për të kaluar kohën gocat. Petro

-Vet bëjnë thashetheme vet i dëgjojnë. Klodjana

-Thashethemi është vesi më i keq që mund të ketë njeriu, nuk mund të marrësh fjalë këtu e ti çosh në një vend tjetër se një ditë nga këto thashetheme do lindin sherre dhe sa ti hysh halleve kot më mirë shmangi thashethemet e bjer rehat. Bora

- Një nga pjesët më të vështira të jetës është të shohësh prindërit e tu teksa plaken mendoj unë. Ju si thoni? Mirela

- Është kënaqësia më e madhe tek i sheh që plaken. Disa nuk e marrin këtë kënaqësi pasi prindërit e tyre largohen të rinj nga kjo jetë. Plakja duket e keqe por lum kush e arrin ditën për tu plakur. Ë

- Është ligji natyrës dhe nuk ke çfarë bën. Të vjen keq kur i sheh ashtu. Ervin

- Plakja është ligji i natyrës por lutem mos vuajnë nga sëmundjet e rënda të pleqërisë. Elona

- Sa do doja ta shihja të plakej por Zoti e mori pa një thinjë në kokë. Petriti

- Të gjithë do plaken por e rëndësishme është të plaken të shëndetshëm dhe pa vuajtje. Azgan

- Më e vështirë është mos ti shohësh të plaken! Adela

është kur e mendon që edhe ti do bëhesh ashtu. Meri

-Nëse do i bënit një dedikim të shkurtër dashurie me pak fjalë të dashurit apo të dashurës tuaj çfarë do ti thonit?

- Të kam më shumë se shpirt. Eduart

- Ti je arsyeja që ende po marr frymë në këtë botë. Sokol

- Kur të njoha ty, arrita të kuptoj pse është kaq e bukur jeta! Denis

- Bashkë me ty deri në përjetësi, me spirancë e kemi lidhur besën, aty tek moli “Dashu Matilda

- Ti i vure emër jetës time. Kristela

ë shkëlqejë më, dua vetëm ti të jesh përsëri këtu. Nikola

- Të dua më shumë se dje por më pak se nesër. Antonio

- Të dua sepse më do dhe më respekton për atë që jam dhe jo atë që ti do doje të isha. Xhesi

- Sa më shumë vitet kalojnë, aq më shumë dashurinë ma shtojnë. Artan

- Me ty mund të përmbush qëllimet e mia në këtë botë. Xhimi

- “Kujtomë. Jeta është tepër Nila

- Unë për vete i them: “Pse Keli

- Të desha me gjithë shpirt por ti më lëndove, ike më le vetëm. Thonë që të gjithë ata që ikin kthehen një ditë. Do doja shumë të ktheheshe por vetëm që të përplasja derën fytyrës se këtë meriton ti. Joni

-Gjithmonë më ka pëlqyer shprehja: “Unë nuk të them që nuk jetoj pa ty sepse unë jetoj pa ty por thjesht nuk e dua këtë Fatbardha

- Je dielli që ngroh skutat më të errëta të zemrës time. Anxhi

- Je kuçedra më e bukur që kam parë, prandaj po qëndroj sa më larg prej teje. Gjergji

- Isha për qejf atë ditë në lokal vetëm. Po shijoja kafen dhe cigaren, mu shpife për bela të më acarosh nervat duke më telefonuar gjithë ditën, e urrej telefonin më shumë se çdo gjë tjetër tani. Megjithëse jam i lumtur me ty, nervat i kam të djegura nga ai dreq telefoni. Alban

- Ti je ai që i jep kuptim ekzistencës time, ti ke lindur për mua, je gjysma ime, je jeta, je ajër, je dielli që më ngroh por je dhe shiu që më lag. Ne jemi një. Amarilda

- Më fal që të lëndoj dhe të bëj të ndihesh keq gjithmonë. Nuk jam unë është demoni brenda meje. Kristi

- Je aty me mua çdo çast në zemër e në shpirt. Aty unë të mbaj si një thesar se vetëm ti di si të hysh brenda shpirtit tim. Xhoi

-Mollën e mirë e ha “krimbi” ose “derri” thonë . Sa e vërtetë është kjo thënie dhe pse e hanë këta “krimbat” apo “derrat”?

- Kjo është me të futur në të dyja krahët, unë them gjithmonë ka gjetur tenxherja kapakun. Ori

- Mollën e mirë po e hajnë edhe dhitë. Lubjana

- Nuk eshte domosdoshmërisht kështu. Kemi edhe shprehjen tjetër që bën Zoti një të keq me një të mirë bashkë për të hapur derën. Tila

- Derrat dhe krimbat hanë ça i del para. Mia

- Po molla e mirë ndaj quhet e mirë, se është pa krimba dhe e shëndetshme. Ndërsa një vajzë e mirë nuk besoj se zgjedh injorantin, se nuk do kishte ndonjë ndryshim të madh nga ai që zgjedh. Denis

- Ska shanse derri shkretë, se lë kush mollën e mirë të bjeri në tokë e të ketë fat derri ta shijojë. Keti

- ë shkon tek derri s’ka faj derri i shkretë, ai për të ngrën do. Arsen

- Sot ke vetëm mollë të kalbura në treg, s’ka më mollë të mira, i ka ngrënë krimbi me kohë. Albi

- Sa më shumë të ruhet molla e mirë aq më shumë krimbi do e hajë. Ambra

- Po nuk e spërkate sigurisht që do ta hajë krimbi, fermeri duhet të kujdeset që kjo mos të ndodhi. Rashela

- Mollët e sotme janë gropa gropa. Fatjon

- Mollë të mira ka patur dhe para 27 viteve ku kishte dhe dashuri e respekt. Si ka mundësi që tani kalben shpejt dhe nuk vlejnë as për derrat. Sokol

-Dikush na shkruan: “Çdo 7 bëjnë skandal deri sa t›u japësh të drejtë”. Ju si mendoni ka të drejtë apo kot thotë?

- Ndonjëherë femrat nuk dinë se çfarë duan. Kastriot

-Se di për të tjerat por unë kam gjithmonë të drejtë. Mela

- Nuk bëj koment se mërziten gratë pastaj. Aldo

ë kanë të drejtë dhe kur s’kanë duhet tu japësh. Ida

- ka gjithmonë të drejtë dhe nëse mendon që nuk ka futi një shpullë vetes dhe kujto rregullin Blerina

- Personalisht e urrej gënjeshtrën dhe gënjeshtarët, jo se vetë s’kam gënjyer kurrë por e kam bërë për të dalë nga ndonjë situatë e momentit po të gënjesh për gjëra absurd dhe pa lidhje, pa të kërkuar askush shpjegime se kuptoj?! Ju çfarë mendoni për gënjeshtarët?

- Gjithmonë gënjeshtra i ka këmbët e shkurtra, më mirë të jemi të sinqertë dhe për çdo arsye qoftë e mirë apo e keqe të themi të vërtetën se do ketë më shumë vlerë. Në hapat e jetës duhet të jesh krenare për realitetin dhe jo gënjeshtrat. Arben

-Jetojmë në një botë me gënjeshtra por edhe gënjeshtrat janë të bukura. Genci

- Po kush është ai njeri që Të gjithë papërjashtim kemi gënjyer për të dalë nga situata jo të mira! Angjelina

- Çuditërisht femrat që gënjejnë shumë janë edhe të pista. zezat dhe hiqen si të dashura . Elona

- Një ndër veset më të këqija dhe që urrej më shumë. Disa e kanë ushqim shpirtëror, shiten për atë çfarë synojnë të jenë dhe duke gënjyer kujtojnë se i mbushin mendjen bashkëbiseduesit. Clo Tilda

- - jeshtrën dhe jemi mësuar ta pranojmë ashtu siç është. Albert

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.