Pyetje për instruktorin Më janë bërë shumë muskuj te këmbët

Intervista - - PYESNI NJERI-TJETRIN -

ISH I FEJUARI MË DONTE AKOMA Kam parë në ëndërr sikur is hi fejuari më donte akoma bashkë me ish vjehrrën dhe donin të më takonin. Nuk mbaj mend asgjë tjetër. Çfarë kuptimi ka kjo?

Përshëndetje e dashur! Unë mendoj që problemet që keni patur me vjehrrën dhe të fejuarin tuaj ju vijnë në ëndërr. Vjehrra ka ndërhyrë në problemet tuaja dhe ish i fejuari juaj është ndikuar nga fjalët e saj ndaj dhe ju shihni ëndrra sepse kjo histori ka lënë gjurmë. Vjehrra mbase ju do por ajo nuk di si t’ia bëj që ta kthej kohën mbrapa e të harrohet kjo e shkuar. ju që na shkruani. MË PËLQENTE DJALI NË KARRIKEN ME RRO

TA Jam një vajzë 18 vjeçe dhe kam parë në ëndërr sikur pëlqeja një djalë i cili ishte në një karike me rrota, gishtat e dorës së tij ishin të ngatërruar. Ai më kishte dërguar një letër dhe kërkonte të më takonte. U nisa për të shkuar së bashku me kushërirën time tek ai dhe i thashë asaj që të shkonte ta takonte në vendin tim. Ai e dalloi që nuk isha unë, më pa, mu afrua dhe më takoi dhe më pas më çoi në shtëpinë e tij. Aty më doli gjumi. Çfarë kuptimi mund të ketë kjo ëndërr?

Ju jeni një vajzë që keni dhembshuri dhe udhëhiqeni nga ndjenja e keqardhjes. Juve ju dominojnë më shumë ndjenjat në përzgjedhjen që duhet të bëni për një partner, një shok apo një mik. Ju duhet të bëni kujdes nga përzgjedhjet e njerëzve me të cilët afrohesh. Ju mund të vini zemrën e të bëni një gjest të mirë por më vonë mund të gjendeni në lloj lloj situatash. Njerëzit me zemër të ë edhe veten por ju duhet të bëni shumë kujdes. KRYEMINISTRI EDI RAMA Përshëndetje! Kam parë një ëndërr shumë të çuditshme. Kam parë në ëndërr sikur në oborrin e shtëpisë time kishte ardhur Kryeministri Edi Rama, unë dola për ta takuar sepse doja të më ndihmonte në një punë. Në atë moment unë ngrita duart lart nga qielli dhe nga qielli bie një çelës, Edi Rama më tha merre këtë çelës dhe shko në Prishtinë se aty është puna jotë. Më pas nxori një telefon dhe ma dhuroi. Si Shpjegohet kjo?

Ndonjëherë ëndrrat nga nuk na çojnë. Por në këtë rast prezenca e Kryeministrit është një premtim që i thotë personit në ëndërr ti do ta zgjidhësh problemin por ke nevojë për një ndërhyrje. Ju mos u shqetësoni sepse shumë shpejt çdo gjë do të zgjidhet. Mjafton që të prisni pak dhe do ti realizoni ëndrrat tuaja. Ju uroj më të mirat. SHOKU I SHKOLLËS MË PUTHI DHE

U LARGUA Kam parë në ëndërr një shokun tim të shkollës dhe së bashku me të ishim në klasë, në një moment nuk e di se çfarë më tha dhe unë ë qaja. Më pas ai u ndje fajtor dhe i pashë një pikë loti në sy. Pas kësaj më doli në ëndërr një shoqja ime sikur i kishte vdekur burri dhe kjo rrinte me mua dhe me shokun tim. Ishim në një dhomë dhe kjo shoqja iku e ngela vetëm me këtë shokun tim. Pranë nesh ishte një çun i vogël, unë i fola fëmijës dhe i kërkova librat. Më pas ky shoku mu afrua e më puthi në faqe dhe në gushë. Pastaj u larguam nga aty ku ishim dhe u nisëm për në shtëpi dhe rrugës bisedonim. Papritur ky u largua dhe më pas nuk e mbaj mend me kë u shoqërova por rrugës ishte një lumë jo shumë i turbullt.

Ky shok po përpiqet të tërheqi vëmendjen dhe ju nuk jeni ende gati e dëshironi ta njihni më mirë nëse doni të qëndro me të apo jo. Juve ju pëlqen ky djaë por ai nuk është serioz dhe në marrëdhënien me ju. Ai është larguar dhe ju ka lënë vetëme më pas ju është shfaqur edhe një fëmijë që tregon që duhet të bëni kujdes nga ndjenjat dhe duhet ti kontrolloni ato. Lumi tregon vështirësi por që ju do tregoheni e zgjuar dhe do t’i kapërceni këto vështirësi. Të uroj gjithë të mirat.

Skerdi përshëndetje, jam një vajzë 25 vjeçe dhe e frekuentoj palestrën prej 3 vitesh. Që kur kam qenë e vogël në fakt këmbët i kam patur të holla kurse krahët normal. Pas një viti e gjysëm palestër - luan të më bëheshin m e muskuj paksa të tepruar dhe këmbët të më duken si këmbë burrash e nuk mund të vesh dot as fustan as pantallona të shkurtra se më vjen turp. Ju lutem mund të më thoni se çfarë duhet të bëj. Faleminderit

Skerdi Pasha instruktor, Royal Fitness Club, Rruga: Theodor Keka, Unaza e Re pranë Astirit. Numër telefoni: 0695445228:- Përshëndetje! Tema në fjalë është një problematik e përhapur dhe këtë shqetësim e kanë shumë femra. Disa femra e kanë shqetësim real dhe disa të tjera e kanë virtual. Virtualeve ju duket sikur realisht po bëhen si meshkuj. Për mendimin tim kur ke muskuj në trup femër apo mashkull të jesh konsiderohesh me fat. Të bëhesh me muskuj është e vështirë ndërsa e kundërta është e lehtë. Në momentin që lë palestrën për 2 muaj ë bien, të lëshohen dhe mbi 6 muaj pushim humbet çdo gjurmë muskuli e vën nga palestra. Unë sdo të sugjeroja ty të lije palestrën por të ushtrohesh ashtu siç duhet dhe me objektivat që ke. Të sugjeroj të bësh këto ushtrime për këmbët. Do ti shkruaj anglisht dhe nëse si kupton shkruaji në youtube edhe i gjen aty. . Gluteal izolate machine . . Bridge 3x20. Ëalking . Për këmbët do bësh vetëm këto ushtrime dhe me seritë e përsëritjet që të kam shkruajtur. Janë ushtrime që të tonizojnë, të ruajnë formën tënde dhe s’të theksojnë shumë muskujt sepse gjatë ekzekutimit të ushtrimit futet pak përpara muskuli i kofshës gjë që ju femrat atë nuk e doni shumë të . Në këto ushtrime marrin më shumë pjesë vithet, kofsha jashtë, kofsha brenda edhe kofsha mbrapa. Uroj që në një kohë shumë të shkurtër të merrni formën e dëshiruar. ë ju drejtuat gazetës Intervista për të marr një përgjigje.

Nga libri “Mos bëj dëm” i sh përvojë të madhe neurokirurgjike mëson shumë çdo mjek i moshuar dhe i ri. Problematikat dhe shfaqjet e sëmundjeve dhe të sindromeve të sjella prej tij nga përditshmëria e mjekut, nuk i has nëpër traktatet e vëllimshëm të mjekësisë. I përgëzoj si autorin e mirënjohur anglez edhe dy përkthyesit tanë.

Abaz Quka, neuropsikiatër

Është një publikim i shkruar me një thjeshtësi të admirueshme dhe i vlefshëm për mjekë të disa specialiteteve. Ky libër merr vlera

të veçanta edhe për faktin se në mjekësi e sidomos në kirurgji punohet në grup dhe me konsulta të vazhdueshme për të bërë gjithnjë më të mirën e mundshme.

Ky libër është sjellë në shqip nga profesor Mentor Petrela e doktor Flo - ka vlera të mëdha shkencore e praktike, i paraqitur me thjeshtësi, pasion e sinqeritet. Libri rrezaton humanizëm, dashuri dhe përkushtim në misionin e lartë të mjekut të çdo kohe.

Izet Çulli, neuropsikiatër

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.