Enderr!

Intervista - - POEZI -

Puhize pranvere e mbushur me freski! Nje burim qe rrjedh, gurgullon fantazia, Dashuri e saj, me e pastra dashuri. Krahet e saj sa bota e gjere. Embel me shtergonin, mbanin ne gji. Me lulet me te bukura qe ka ne Gjithesi. Kjo puthje e saj m’u fut thelle ne shpirt, Dhe, Ju, e dini sa lart te larteson, Kjo puthje e saj shkendijen ndezi drite, Sikur u ndezen mijera neone. U struka ne gjoksin e saj, si zog, Fryme e nxehte, e zemres qe troket, Ne sy i’a shikoja te pastrin lot, Te paster si rubin, te thelle sa nje det. Ne duar, ne gishta, ne thonj, kudo. Une isha per te me i bukuri ne bote, Per mua s’kish me te bukur se, Ajo. Puhize pranvere e mbushur me freski...

SOKRAT TURTULLI

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.