Arjola Shehu: Do ta ftoj sërish kryeministrin

Intervista - - TELEVIZION -

Është moderatorja më e suksesshme e momentit. Në një emision aq të dashur si “Kush vjen për drekë” në TV Klan nga e hëna në të premte, Arjola Shehu me të ftuarit e saj sjell humor, buzëqeshje, pozitivitet dhe ka audiencën dhe ta kthejë kështu këtë emision në më të ndjekurin në televizion.

Fabjola Kuburi:-Arjola përshëndetje! Më thuaj, për ty puna në televizion ka qenë një ëndërr?

Arjola Sheu:- Ekrani ka qenë një ëndërr, të bëhesha pjesë e kinemasë ka qenë ëndrra, mendoj se në një farë mënyre po i realizoj disa synime dalëngadalë.

-E pate të vështirë kalimin nga “Tek Unë” tek “Kush vjen për drekë”?

-Të vështirë nuk do thoja, megjithatë ishte le të themi, ngarkesë - këputja nga familja nga ku i krijova dhe që e kam dashur shumë, sepse InTv për mua ka qenë tamam një familje!

-Jam shumë kurioze të di se çfarë ndjesish e shoqërojnë kalimin nga njëri ekran në tjetrin?

-Ndjesi të bukura, ndjesi pozitive! Unë kalova në kanalin më prestigjoz në Shqipëri dhe kjo ishte në planet e mia të së ardhmes dhe të jem e sinqertë nuk e mendova se e ardhmja do vinte kaq shpejt, kështu që ishte lumturi e madhe të bëhesha pjesë e këtij ekrani. E nga ana tjetër ishin ndjesi të bukura edhe sepse mora bekimin e drejtuesve të televizionit InTv që më ofruan mbështetjen e tyre të plotë dhe treguan një dashamirësi të jashtëzakonshme kundrejt meje! Ishte ajo që më duhej për të nisur këtë kapitull të ri.

-Në puntatën e fundit të “Tek Unë” i ftuar ishte kryeministri shqiptar Z. Edi Rama, më trego si e pranoi ftesën tënde dhe çfarë do mbahet mend gjatë nga ajo puntatë?

-Për vetë atë që përfaqëson edhe rëndësinë ës së tij, sigurisht episodi i fundit ku i ftuar ishte z.Rama, ishte guri më i çmuar në të gjithë atë kolanën e jashtëzakonshme, siç më pëlqen mua ta quaj, të të gjithë të ftuarve që unë kam patur në emisionin tim! Ishte një intervistë me shumë emocione për mua dhe besoj, rrallë mund të na ketë ndodhur ta shohim Z. Rama në të tilla formate, e ndoshta kjo ishte edhe e veçanta e kësaj interviste. U përpoqa që teksa hartoja pyetjet, të mos bëhesha e përsëritur për gjëra që ndoshta mund të na kishte rastisur t’i dëgjonim më parë. Shpresoj t’ja kem dalë mirë.

-Do ta ftosh edhe tek “Kush vjen për drekë”?

-Politikanët kanë qenë pjesë e emisionit “Kush vjen për drekë” që në javën e parë, kështu që të gjithë janë të mirëpritur tek unë! Por sigurisht që dita e një Kryeministri është shumë e ngarkuar. Megjithatë, ftesa nuk do mungojë padyshim.

-Me cilën prej pasojave nuk je familjarizuar edhe aq?

-Jam duke shijuar çdo hap dhe po përpiqem të hedh hapa të sigurtë!

-Mbi ç’kritere bazohesh për ta ftuar dikë në emision?

-Të duan të bëhen pjesë e programit, të kenë një karrierë të tyren dhe të kenë humorin që i duhet një formati të tillë! Është bukur kur i sheh personazhet e njohur në të tilla dimensione!

-Si dhe ku e kupton suksesin ose jo të emisionit më pas?

-Kemi një matës audience, që na tregon çdo ditë si ka qenë shikueshmëria e programit. Jam më shumë se e kë ë shoh çdo ditë!

-Ka ndodhur ndonjë incident me ndonjë prej të ftuarve që të mbahet mend?

-Çdo javë diçka e re! Oriz i djegur, qumësht i derdhur, vezë të thyera, kek i papjekur!

- Çfarë shfrytëzon si burime informacioni në emision?

-Në klan kam komoditetin e të paturit një staf timin, kam gazetarët që bëjnë shumë mirë punën e tyre, por sigurisht që gjithmonë lexoj mbi të ftuarit e mi, në mënyrë që gjatë gatimit të bëjmë edhe mini-intervista për të zbuluar diçka më shumë nga jeta dhe puna e gjithësecilit!

-Je e detyruar të mbash axhendë apo ia del mirë edhe pa të?

-Jam përshtatur me lehtësi me fotmatin, siç edhe ju e keni parë përmes ekranit, unë nuk kam një skaletë para. Ka shumë improvizim, ka batuta, ka muzikë, mund t’ja dalim edhe pa një axhendë.

-Ndihesh e përmbushur me formatin që drejton apo do të të pëlqente të drejtoje emision të një tjetër natyre?

-Unë e kam thënë shpesh se nuk di të gatuaj, por më pëlqen të shijoj. Të jem e sinqertë, e mora këtë ë dhe po jep rezultatet e para, jo vetëm në shikueshmëri, po mbi të gjitha sepse unë ë gatuaj nga pak (qesh).

Çfarë të tërheq, veç ekranit dhe botës së televizionit?

-Librat, shumë! Më pëlqen edhe volejboll, që është pjesë e javës time gjithmonë. Por mbi të gjitha më pëlqen të shkruaj. Kështu që kur kam mundësi, gjej një hapësirë të qetë edhe përpiqem të hedh aty mendime, ndjesi, ngjarje.

-Cilat janë momentet e pakëndshme që shoqërojnë botën e televizionit?

-Të bësh grim çdo ditë (qesh). Asgjë e pakëndshme, që s’do më ndodhte në çdo vend tjetër pune, s’më ka ndodhur deri tani.

-Cili është informacioni që ke marrë dhe që të ka bërë përshtypje, së fundi?

-Se në 2040 do të jemi në gjendje jo vetëm të zgjedhim gjininë e fëmijës tonë, por të projektojmë - zike të tyre. Kështu që bëhuni gati për më shumë Kim Kardashian!

-Imazhi që ofron nga ekrani është ai i një vajze të fortë, me rregulla dhe synime të përcaktuara qartë. Si mes vajzash që jemi, mund të ma tregosh anën tënde të dobët?

-Është mirë të mos i tregosh dobësitë e tua, se bëhesh pre e lehtë për të tjerët. Në fund të ditës është botë e egër!

-Kur një ditë merr kuptim për ty?

-Përpiqem të bëj gjërat e duhura (sipas këndvështrimit tim gjithmonë) dhe çdo ditë të pë ë re, që më rrit qoftë intelektualisht ose shpirterisht! Jeta është shumë e bukur, duhet ta jetojmë, kështu që nuk besoj që ka ditë të pakuptimta.

-Ku mund të kthehet ajo në monotone, të mërzitshme?

-Kur bën në jetë atë që do edhe atë që të plotëson, nuk ka ditë monotone, sidomos pastaj, nëse të bie fati të punosh në televizion.

-Në një intervistë nuk mund të anashkalohen pyetje të tipit: “Jeni apo jo e dashuruar?”. Duke mos dashur të bëjmë përjashtim, pyetja vlen edhe për ty: Ka dikë në krah Arjola?

-Por në 90% të rasteve gazetari nuk merr një përgjigje dhe unë po e fus veten tek 90% (qesh). Pak mister nuk i bën keq askujt.

-Bashkohesh me mendimin se bota merr frymë nga dashuria?

-Plotësisht! Është motorri që lëviz jetën!

- te gjinia tjetër?

-Inteligjencën, sensin e humorit dhe zërin.

-Cili mendon se është defekti i meshkujve sot?

-Nuk mund ti fusim të gjithë në një thes edhe të themi që kanë këtë defekt. Në fund të ditës jemi njerëz edhe të gjithë kemi të metat tona, si femrat si meshkujt. S’mund të them se ka diçka që më bezdis.

-Ke më shumë miq meshkuj apo femra?

-Femra për të qenë e sinqertë, por kam edhe miq të gjinisë tjetër. Kam raporte të mira me të dyja palët.

-Më thuaj një pikë tënden të dobët dhe një të fortë...

-Të dobtën e anashkaluam, por edhe të fortën s’do doja ta thoja se ndoshta dikush mund ta marr për mendjemadhësi, kështu që po rezervohem edhe këtu.

-Për çfarë ndihesh e kënaqur tani dhe çfarë pret akoma të ndodhë?

-Me gjithë modestinë e mundshme, jam shumë e lumtur me të gjitha arritjet e mia. Shumë mirënjohëse njerëzve që më kanë dhënë mundësinë të jem këtu ku jam sot dhe shumë krenare që eca me këmbët e mia dhe nuk i zgjata dorën askujt që të më ngjiste një shkallë më lart!

-Beson te fati apo te këmbëngulja?

-Nga historia ime personale mund të them se ka qenë një miksim i bukur mes të dyjave.

Për shembull mu dha fati të gjendesha në vendin e duhur dhe kohën e duhur për të bërë një audicion në Mad Tv, por m’u besua një pjesëz shumë e vogël që ishin lajmet e shkurtra, vetëm 3 minutëshe të shoubizit. Me këmbëngulje dhe shumë punë, unë arrita të kem një prej emisioneve që bëri më shumë bujë dhe që pati personazhe të mrekullueshëm e të arrirë.

- Çfarë do të doje të të uroja në fund të kësaj interviste?

-Fat dhe këmbëngulje!

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.