Pyetje për instruktorin Dua të formoj trup bodybuilding

Intervista - - SPECIALISTËT PËRGJIGJEN -

Vjehrra Përshëndetje! Kam parë në ëndërr ish të fejuarin tim që nuk kam më lidhje me të sikur më donte akoma dhe ish vjehrra mendonte për mua e donin të më takonin. Çfarë do të thotë kjo?

Me sa duket këta janë edhe personat që e kanë patur fajin dhe kanë krijuar probleme. Nëse këta të dy kanë patur probleme vjehrra mund të ketë ndërhyrë me praninë dhe kundërshtinë e saj. Ajo ndoshta është penduar dhe ky është një lajmërim në ëndrrën tuaj që ajo dëshiron t’iu takojë. Nëse keni ndonjë keqkuptim të pasqaruar më parë e mira është gjithë të mirat e dashur. I paralizuar Përshëndetje! Jam një vajzë 18 vjeçe dhe kam parë në ëndërr sikur pëlqeja një djalë që ishte në një karike me rrota. Gishtat e dorës së tij ishin të ngatërruar, ai më kishte dërguar një letër dhe kërkonte të më takonte. U nisa për të shkuar bashkë me kushurirën time tek ai dhe i thashë asaj që të shkonte ta takonte në vendin tim. Kur e pa atë ai e dalloi që nuk isha unë. Ai më pa mua e m’u afrua më takoi. Më pas më çoi në shtëpinë e tij. Si shpjegohet kjo? Nuk njoh asnjë person të tillë realisht në jetën time.

Përshëndetje e dashur! Je një vajzë shumë e re në moshë dhe ke nevojë të bësh zgjedhjen e duhur. Nga mosha që ke mund të bësh edhe ndonjë gabim pa e kuptuar kështu që më e mira do ishte të afroheshe dhe të çdo gjë. Askush më mirë se sa ajo nuk do të jepte këshillat e duhura. E bërtitura Përshëndetje! Kam parë në ëndërr sikur tek dera e shtëpisë së prindërve të mi ku unë jam rritur dëgjova babain tim që bërtiste, në realitet ai ka vdekur. Unë dhe nëna ime ishim të trembura në na kaloi frika. Kur shkova atje pashë një makinë të djegur dhe katër kufoma të të afërmve të mi të cilëve u kishin ngelur vetëm kockat. Kur unë u afrova kockat sikur lëviznin dhe aty u zgjova. Çfarë do të thotë kjo?

Përshëndetje! Kjo ëndërr më së shumti mbështet tek problemet e pronësisë ë edhe babai yt nuk jeton më. Këto janë situata të ndërlikuara ndaj dhe në ëndërr babai yt vjen në derë dhe bërtet sepse në këtë lojë hyn një palë tjetër për të ëtë e paraqisin kockat që lëvizin që tregojnë që këta njerëz nuk ikin pa mbaruar interesat e tyre. Uroj një zgjidhje të shpejtë. Flokët Isha duke ecur me nënën dhe motrën time. Nënën do e çonim në një muze për ta vizituar. Në moment mu duk sikur në ë të prera presh deri tek veshi. Ajo është grua e moshuar dhe i mban ët në jetën e saj. Ajo ishte e veshur moderne dhe muzeu ishte i rrethuar me një mur të trashë si muret e kalave të vjetra dhe me oborr. Nëna u fut tek një derë dhe hyri me nxitim brenda. E ndoqa nga pas por ngeca tek dera se dera u zvogëlua, shtërngohesha të hyja por nuk hyja dot . Kur u zgjova dhe po mendoja për rrobat që u transformua nëna ishin rrobat e mia. Çdo të thotë kjo?

Unë nuk e di moshën që ti ke por ti kërkon një ndryshim të nënës tënde. Një transformim ky që nëna juaj nuk e do. Çuarja në muze do të thotë një i vogël me nënën tuaj dhe disa tradita që juve ju pengojnë të ëve topuz tregon që nuk ndryshon dot kollaj nëna juaj. Këto janë ëndrra që tregojnë ndryshime ndaj mos u shqetësoni.

Jam një 20 vjeçar që s’kam shkuar asnjëherë në palestër. Më pëlqen shumë të formoj një trup prej bodybuilding-u. Jam trup i formuar, i mbushur dhe miqtë më thonë se kam përmasa për të formuar këtë lloj trupi. Në të ardhmen, ëndërroj të marr pjesë në një konkurs të tillë. Cili është hapi i parë që duhet të ndjek? Duhet të shkoj në palestër apo trupin mund ta formoj edhe vetë, në jetën e përditshme?

Skerdi Pasha instruktor, Royal Fitness Club, Rruga: Theodor Keka, Unaza e Re pranë Astirit. Numër telefoni: 0695445228:Përshëndetje! Më vjen mirë që ju keni interes për performancën tuaj trupore. Ju thatë që ishit 20 vjeç. Mosha juaj ju favorizon për të bërë një trup të mirë dhe me prespektivë. Le të shpjegoj diçka. Nëse ju kërkoni të ndërtoni një trup të bukur dhe të kompletuar ju duhet detyrimisht të shkoni në palestër. Vetëm ushtrimi me pesha do ju vinte në ndihmë për të ndërtuar muskul. Nëse ju doni të ndërtoni një trup të bukur ju duhen peshat në palestër. Edhe nëse ju kërkoni të bëni një trup kompetitiv për të dalë në skenë, në garë ju duhen peshat, një program special stërvitor, një trajner profesionist dhe një sërë suplementesh. Të bëj një parantezë. Në - loni palestrën thjesht për rutinë mirqë ndërtim të rregullt trupor do të duhet program stërvitor. Ky program duhet të plotësoj:-1-Rikuperim të muskujve, që do të thotë ti do përdorësh metodën split. 2-Të japë ngarkesë të moderuar. 3-Të ruaj kapacitetin zhvillues të forcës. 4-Të ruaj kapacitetin superkompesues. Programi ushqimor:-1 Një gr proteinë për kg muskul pule, peshku) 2-Dy gr karbohidrat për kg muskul ( pilaf tërshërë, makarona) 3-Ushqimi të jetë i dhe kripëra minerale. Pra duhet të përdorësh frutat, zarzavatet. 4-Konsumim i tepërt i uijt deri në 4 kg në ditë. Këto të lart përmendurat janë për një trup të shëndetshëm dhe të ndërtuar mirë, pra një trup i bukur plazhi. Ndërsa për të ndërtuar një trup kompetitiv për garë do ju duhet kohë. Le t’ju them përgjigjen e një pyetje të bërë nga mua shumë kohë më parë drejtuar profesorit të mirënjohur Rando Kukeli, i cili më thotë: Skerdi për tu bërë bodybuilder të duhet 5 vjet stërvitje për tu futur në temë edhe 10 vjet për të qenë një bodybuilder tamam. Pra, këtë të fundit j’ua thashë jo për të demoralizuar por përkundrazi për të inkurajuar. Pra ky ishte shpjegimi im. Për të bërë një trup të bukur nuk mjaftojnë ushtrimet jashtë palestre madje as palestra vetë nuk është e mjaftueshme. Të gjitha pikat ua rendita më lart. Të uroj suksese dhe të sugjeroj të vazhdosh sa më shpejt peshat në palestër.

Përshëndetje të gjithë lexuesve të gazetës Intervista, përshëndetje edhe stafit të mrekullueshëm me rubrikat që na kënaqin ne lexuesve. Arsyeja që unë sot po ju shkruaj ë sht ë lidhur me rubrikën e gatimit. Kam ngrënë para disa kohësh në restorantin “Il Tipico” fileto salmoni me pure brokokoli dhe se ç’kishte edhe diçka tjetër që e bënte më të shijshme por nuk më kujtohet dhe do doja të mësoja recetën që të mund ta gatuaj edhe vetë në kushtet e shtëpisë.

Përgjigjet Ledio i Restorant “Il Tipico”, Rr Johan Fon Han ( Tefta Tashko) në krah të gjimnazit “Ismail Qemali” Tiranë, + 355 ( 0) 42370592, 0689049531:

- Përshëndetje! Të falënderoj shumë që na ndjek. Ajo që ju kërko- ni është fileto salmon me pure brokoli aromatizuar me mente. Është një recetë e thjesht në gatim. Më posht po ua dërgoj. Përbërësit: 220 gr salmon 20 gjalpë Kripë Piper zi Pu brokoli gr i re

Përgatitja Marinojmë salmonin me kripë dhe piper të zi dhe e lëmë për 30 minuta. Ngrohim gjalpin në një tigan dhe hedhim fileton e salmonit.

E skuqim nga të dyja anët. Dy lule brokoli i marrim dhe i vendosim për të zier deri sa të zbuten. Pasi ato ziejnë i hedhim në blinder, shtojmë kripë piper dhe 5 gjete menteje. I kullojmë dhë më pas e kalojmë në sitë të imët. Pureja është gati. Dekorimi sipas dëshirës. Pjata është gati.

Ju bëftë mirë!

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.