Xhesika Polo: Kam fituar imunitet

Intervista - - FAQE 1 -

Xhesika është nga ato këngëtare që nëna natyrë i ka dhuruar një zë potent dhe të vacantë me dy festivalet me të suksesshme në Shqipëri, “Kënga Magjike” dhe Festival i fundvitit në RTSh, vitin që lamë pas ajo solli dy këngë që do mbeten gjatë në kujtesën e publikut. E kompletuar deri në detaj si në imazh ashtu edhe vokalisht e artistikisht Xhesika Polo, na tregon të rejat e jetës së saj profesionale dhe asaj private.

Klajd Heta:- Xhesika, ti solle një këngë që drithëroi këdo e dëgjoi. Çfarë ke për të na thënë nga ato që s’thuhen në këngë për “Jetën ma fal”?

Xhesika Polo:- “Jetën ma fal” është një këngë shumë e vyer për mua. Është një këngë e përjetuar nga vetë unë dhe kjo e bën kaq speciale. Është përjetim personal, ka ndjesi të vërteta brënda, është shumë e pastër. Këto detaje i kupton çdokush që e dëgjon këngën.

-Pastaj u prezantove në festivalin e fundvitit me “Përjetë”... Po kjo këngë pati jehohën e “Jetën ma fal”?

-“Përjetë” u përfol shumë nga mediat jashtë që ndiqnin festivalin, pë ë top favoritet e festivalit. Të dyja këngët janë produksione të Marko Polos, vëllait tim dhe të dyja u priten shumë mirë sado që kënga magjike ka vëmendje më të madhe si format në tërësi.

-Kur merr pjesë ne një festival merr përsipër edhe mundë çmim?

-Çdo këngë që vendos të sjell në festivale përkushtohem maksimalisht por gjithçka mund të ndodhë. Përgatitem për më të mirën dhe më të keqen.

-E nëse nuk do merrje si do ndiheshe?

-Gjithçka mund të ndodhë, jetojmë në Shqipëri. Jo gjithmonë merr atë që realisht meriton. Kam marr imunitet edhe pse kryesisht jam vlerësuar shumë mirë.

-Të veçojnë për paraqitje dhe interpretim… Është e lehtë të jesh kjo që je dhe të pëlqehesh në gjithë “katrahurën” që dominon sot në muzikë?

- Kjo është një luftë e përditshme. Deri tani nuk jam lodhur akoma. Kur të lodhem, do iki sepse e dua shumë veten time për t’a torturuar.

-Na trego disa fakte interesante rreth teje?

-Fakte interesante? Jam një puro dash në pothuajse çdo planet. nëse nuk më pëlqen dikush, nuk shoqërohem me të mundesisht dhe ja them që s’më pëlqen, i adhuroj kafshët edhe pse tip social miqtë e mi numërohen me gishtat e njërës dorë, jam shumë kokëfortë dhe jam një shofere e çmendur.

-Cila është ajo gjë që për të mos e bërë, gjen gjithnjë një jus -Të zgjohem herët. -Cila është ajo që i duhet botës më shumë tani?

-Qetësia shpirtërore. Harmonia midis njerëzve zgjidh çdo gjë.

-Cilat janë në kompleks gjërat që të bëjnë të lumtur?

-Kryesisht janë frymorë ata që më bejnë të lumtur jo gjëra.

-E ke menduar ndonjëherë si do të ishin gjërat nëse do të ishe duke bërë muzikë përshembull në Amerikë tani?

-E them me keqardhje që do isha shumë më e lumtur. Do vlerësohesha shumë më shumë.

-Ke ndonjë këngë që do të jetë së shpejti e njohur edhe për publikun?

-Jam duke punuar për një material me risk të lartë por që besoj do bëj një kthesë në karrierën time.

-Me cilët nga kolegët artistë i ke marrëdhëniet më të ngushta?

- Mund të përmend disa se nuk janë shumë? Klinti Çollaku, Silvana Rusi, Ervin Bushati, kaq (qesh). Ka dhe të tjerë por që nuk mund të them që kam miqësi të ngushtë.

-Ka ndonjë me të cilën nuk

- E dinë vetë se më kanë bërë dhe block në instagram (qesh).

-Me cilën nuk do të nguroje të bëje një duet? -Rona Nishliun. -Cili ka vend të veçantë në zemrën tënde?

-Mund të përmend Aurela Gaçe që ka qenë e para që më ka përkrahur dhe Juliana Pashën që ka qenë një mentore e shkëlqyer në hapat e mi të parë. Nuk mund të le pa përmendur dhe Gent Myftaraj, producentin e shumë këngëve të mia, që i besoi talentit tim.

-Ka eksperienca jetësore në çdo këngë tënden?

- Çdo tekst i këngeve te mia ka një eksperiencë të jetuar por jo domosdoshmërisht nga vetë unë.

me veten?

-Mund të përmendësh një mbresa?

-Çmimi që kam marrë në “Kënga Magjike 2012”. Isha 15 vjeç, ishte hera e parë që mora

-Nëse ndodhesh në një bisedë mes miqsh dhe të kapin të pë jote në ato momente? -1700 km larg. - Për çfarë do jesh gjithë jetën mirënjohëse?

- Për çdo duartrokitje, çdo njeri që vlerëson talentin tim. Për çdo njeri që më do me pastërti e nuk përpiqet të më ndryshoj. Për këdo që ka kontribuar në rrugëtimin tim artistik dhe të jetës time.

-Kush është përgjegjës për famën tënde si këngëtare? -Familja ime. -Kënga që ndryshoi gjithçka në karrierën tënde...

- “Give me one reason”, kënga e parë që kam kënduar në X Factor.

-Do të këndoje rep ose popullore nëse publiku ta kërkon? -E kam bërë tashmë.(Qesh) -Deri ku ka arritur fansi yt më i çmendur?

-I kam fansat e mirë, jo ekstremist shyqyr Zotit (qesh).

-Nga 1 deri në 10 sa e emocionuar je për jetën që bën?

-Çdo ditë e më shumë. Po i afrohem një hapi gjigand.

-Nëse të them “romantike”, cili është imazhi që të vjen?

- Çdo moment bëhet romantik nëse je me dikë që e do me shpirt. Nuk mjaftojnë lulet dhe çokollatat. Dashuria e bën të gjithë magjinë.

-Cila është një gjë që e meriton? -Lumturia. -Një mësim jete?

- Nëse nuk ke respekt për veten mos prit të tjerët të kenë respekt për ty.

-Mendon se ke bërë gjithnjë zgjedhjet e duhura?

- Sigurisht që jo. Eshtë humane të gabosh.

-Ka diçka për të cilën ke nostalgji?

-Isha 13 vjeç dhe bëja kurs kitare te Akademia Hollyëood. Aty si këngëtare. Kujtime të mrekullueshme.

-Pse këngëtaret e mohojnë se kanë dikë në krah derisa një ditë të fotografohen me të?

-Sepse privatësia është e shenjtë dhe askush nuk do t’i cënohet. Fakti që jemi persona publikë nuk do të thotë që duhet të bëjmë publike çdo pjesë të jetës sonë. Është torturë të mos kesh privatësi.

-Çdo vajzë kërkon gjysmën tjetër perfekte. Cila është jotja?

-Gjysma që plotëson qënien time.

-Çfarë do të dhuroje në një ditë si Shën Valentini?

-Të njëjtën gjë që i dhuroj cdo ditë, dashuri pa kushte, pa interest. Të pastër kristal.

-Kush e ka fajin nëse dikush bie në dashuri? - Kupidi. -Nëse do të ishe mashkull, me cilën nga femrat e shoubizit do të kishe patur një lidhje?

-Uh ç’pyetje. Nuk i njoh aq në brendësi sa të vendos.(Qesh)

-Në fund të ditës, çfarë mendon?

- Çfarë do më japë e nesërmja vallë??(Buzëqesh)

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.