Gjyste Vulaj: Të bien para nga qielli

Intervista - - FAQE 1 -

E komentuar si një nga këngëtaret më seksi, ekstravagante, por dhe më të paguarat, vjen për gazetën “Intervista”, Gjyste Vulaj. Në këtë intervistë saj, dhe si ka mundur t’i mbijetojë tregut pavarësisht kritikave të shumta. Sapo ka mbushur të 40-tat, dhe e konsideron veten si “në moshën më të mirë”. Lexim të këndshëm!

Klajd Heta:- Gjyste, në historinë muzikore tënden nuk ke asnjë bashkëpunim. Si shpjegohet?

Gjyste Vulaj:- Kam pasur bash Kam ftesa nga kolegët, por s’kam qenë e interesuar.

-Mos je xheloze ndaj femrave?

- Unë jam feministe. S’jam xheloze ndaj askujt.Tek femrat s’pëlqej mendjemadhësinë.Sado e zgjuar, e mirë apo e bukur të jetë, s’ka shance të hyjë në zemrën time.

- Po në shoqëri, ndihesh më mirë me femrat apo me meshkujt

- Disa njerëz të mirë i kam pasur dhe i kam në shoqëri. S’ka rëndësi gjinia.

- Kënga jote e fundit “Sonte bëjmë nam” ka një titull ekstavagant. Si bëhet nami për ty?

- S’ka nam për mua! Edhe nëse bëhet “nami”, them: “Hajd mi se s’u bë nami pse u bë nami”.

- Çfarë i mungon muzikës shqiptare krahasuar me atë të huaj?

- Asgjë! Në SHBA, një DJ amerikan para shumë vitesh ka pasur në setin e tij një këngë timen “Rrak e tak, rrum e bum”. NëYouTube kemi një video ku kinezët kërcejnë këngën time “Shuj, shuj, zemër”. Sa i përket muzikës folklorike, ajo është kultura e një populli, që duhet ta ruajmë. Kemi instrumentet dhe kostumet tona, pasuri e madhe për kombin tonë. Është identiteti ynë. Për sa i përket Një këngë e bukur prek mbarë botën.Mjafton një ritëm i mirë, një melodi e thjeshtë dhe e bukur dhe një zë interesant.S’është e thënë të jetë këngëtar/e profesionist/e. Për të depërtuar larg duhet edhe një menaxhim i mirë.

- Ti ke bizneset e tua në Gjermani. Shumë gjëra thuhen për gjermanët... Ç’do të më thoje për ta ti që i njeh nga afër dhe më shumë?

- Unë jetoj në Mal të Zi dhe s’më pëlqen të jetoj tjetërkund për shkak të rrethit që kam aty.Kam shëtitur botën dhe jam njohur me njerëz, kultura dhe sisteme të ndryshme. - simin tek ty, ai/ajo të do dhe të ndihmon si anëtar familjeje. Edhe pse duken të ftohtë ata punojnë shumë, respektojnë shtetin e tyre, s’bëjnë korrupsion etj. Një gjë më ka çuditur! Kur del një çift për darkë, paguajnë secili të vetat, ose miqtë kur dalin për darkë, paguajnë të tyret. Në Hong-Kong, kur i pyet njerëzit se ku gjendet një rrugë, ata përgjigjen duke shpjeguar me detaje. Ndërsa një e moshuar gjermane kur pyetet nga një turist për një ndihmë të vogël në anglisht, ajo përgjigjet në gjermanisht: “S’jemi në SHBA, bëji pyetjet në gjermanisht”. Gjithsesi, rinia gjermane nuk është kështu.

- Pse kaq shumë këngëtare vendosin të bëhen të njohura në Shqipëri, ama punët dhe bizneset i bëjnë jashtë?

- Jashtë profesionit kam biznese dhe patundshmëri, por këtu i kam hapur rrënjët.Kam shtëpi në Tuz, vilë në Ulqin dhe shtëpi, hotel e restorant në Gjermani. Mirë është të kesh diçka jashtë, por në një shtet që ka plot shqiptarë.

- Ndryshimi për të cilin ke nevojë këtë periudhë?

- S’kam nevojë! Gjithmonë kam ecur me hapin e kohës. Mbaj dieta, ndryshe do kisha shkuar 100 kg. Kam qejf të ha karbohidrate dhe veç dietat me anulimin e karbohidrateve kanë efekt tek unë.

- Kur nuk je në formën e duhur, çfarë do t’i dhuroje vetes për të ngritur moralin?

- Momentalisht jam në rrëgull! Nesër edhe mund të ndryshoj, ama s’e besoj. Gjystja është e thjeshtë dhe e rregullt. E di, vështirë se e beson kush pas asaj që shohin në videoklipet e mia. Më paragjykojnë për garderobën, kur vajzat e tyre i sheh me dekolte, minifunde etj. Unë s’di ç’kanë këta njerëz! “Kush këndon, keq s’mendon”, thotë një fjalë e urtë. Pash’ Zotin, na lini rehat e mos bëni si të prapambetur nga xhelozia. Kjo lind se dikujt i dhemb suksesi apo jeta e dikujt tjetër. Këngëtarja duhet të këndojë bukur, të jetë tërheqëse e të dijë të vallëzojë, ndryshe çdo gjë do bëhej monotone. Çdo profesion i lidhur me skenën dhe shfaqjen, sidomos “live”, është i vështirë. Lodhemi mendërisht e përgjegjësi të madhe. Nuk është e lehtë të dalësh e të prezantohesh para gjithë atij publiku. Gjithmonë duhet të japësh maksimumin, të krijosh diçka të re, të jesh në formë, të paraqitesh sa më bukur e më pas pret të vlerësohesh sa më lart. Çdo shfaqje apo hap në muzikë që pëlqehet nga masa është suksesi i mëtejshëm. - Çfarë të mungon ty në jetë? - Të më bien paratë nga qielli e të mos kem nevojë të punoj. Të kem një shtëpi me pesë ballkone: Njëri me pamje nga kulla Eiffel në Paris; Tjetri nga ura e Londrës; Tjetri nga Manhattan; Tjetri nga Marina Sand Bay, Singapore; Tjetri nga Maldive; Njërin në dy pjesë të Zvicrës dhe Italisë. Do të doja një veturë që për pesë minuta të më çojë në Neë York, për pesëmbëdhjetë në Australi, e kështu gjërash të thjeshta (qesh).

- Nëse do të kishe një aftësi më shumë se të tjerët, si do të doje të ishe?

- T’i shëroja njerëzit nga çdo sëmundje.

- Nuk do t’ia lejoje vetes të tregohesh e dobët para...

- Nuk i kam qejf njerëzit e - sim, ose ta kthesh atë në guxim e vullnet për t’u ngritur e vazhduar.

- Luku yt në videoklipe është shumë ekstravagant. Sokoli përsëri nuk bëhet xheloz?

- Akoma me këto pyetje?Në videoklipet e mia mundohem t’i përshtatem tekstit dhe skenave në video. Mua më pëlqen të vishem me rroba të shkurtra apo dekolte, falë formave të trupit që kam. Sokolit i pëlqejnë femrat e bukura me minifunde. Nuk është nga ata që ka qejf t’i shohë të tjerat me minifund e bashkëshorten jo, me idenë se po i lakmon dikush. Në videoklip paragjykohet këngëtarja, e cila mund të luajë rolin edhe si aktore për t’iu përshtatur tekstit. Pikërisht për videoklipin tim të fundit, më pyesnin njerëzit: “A e pati vështirë Sokoli gjatë skenave të tua me atë modelin super hot (qesh)?”S’do ta kishin bërë një pyetje të tillë, nëse do ta dinin që ai është djali i vëllait (qesh).

- Çfarë mendon para se të vendosësh për look-un? Çfarë do që të përcjellë ai te publiku?

- Vishem si më pëlqen. Është kënaqësi kur të pëlqen ajo që ke veshur dhe je e sigurt që do pëlqehet edhe tek të tjerët. E bukura shikohet dhe pëlqehet.Edhe unë kur shoh dikë me një veshje të bukur skenike, më kënaqen sytë dhe shpirti.Ata që paragjykojnë një veshje skenike, s’kanë arritur të dallojnë ndryshimin mes skenës dhe prapaskenës. S’më intereson të shpjegoj apo arsyetoj veten për njerëz që s’ia vlejnë e që më paragjykojnë.

- Çfarë do të doje që koha të mos ndryshonte kurrë te ti?

- Vetëbesimin, vullnetin, moralin. - Ç’gjë e bukur të ndodhi sot? - U zgjuam shëndoshë e mire! - Çfarë do të doje të të ndodhte nesër?

- Të kem shëndet, paqe dhe të më ecë jeta mbarë. Jam e lumtur me çfarë gëzoj. Nuk më vuan shpirti për ndonjë gjë.

- Ku qëndron për ty ndryshimi mes kënaqësisë dhe lumturisë?

- Kënaqem me pak. Me Sokolin kemi krijuar një të ardhme të bukur. Gëzoj një jetë jo shumë luksoze por as larg luksozes. Kam dy fëmijë që nuk i zëvendëson asgjë! Kam adhurues në mbarë botën. Bëhen më shumë se dy dekada në skenë dhe jam akoma ndër këngëtaret më të kërkuara. Kënaqësi për mua është kur bashkohemi të dy familjet për drekë, darkë apo kafe; kur ushqej fëmijët me vitaminat e duhura; kur zonja që mirëmban shtëpinë i kryen punët pa pasur nevojë ta urdhëroj; kur shoh krevatin e rregulluar; kur blej një fustan që rri mirë dhe komod; kur dëgjoj që dikujt i janë realizuar dëshirat; kur njerëzit më takojnë në rrugë; kur më falënderojnë për të mirat që bëj; kur prish dietën dhe kunata më vjen me pite të mbështjellë me djathë.

- Ka ndonjë këngë që ia dedikon dikujt në veçanti? - Kam shumë... - Mendon se fama është e lid - Varet nga fama... - Çfarë ka ndryshuar te ti nga - Shumë gjëra, për mirë. - Në pamjen e jashtme bëhesh gjithmonë e më e bukur dhe më trendy.Flitet se ke bërë operacione plastike...

- S’mërzitem më se ç’thuhet apo ç’shkruhet. Zoti do na gjykojë për veprat e këqija, jo nëse kemi vënë qerpikë, thonj apo rritur e zvogëluar gjoksin. Unë s’shoh ndryshim tevetja ime, përveç atij natyral! Me kalimin e viteve, lëkura do më shumë kujdes, ama s’kam nevojë akoma për operacione. Do vijë ajo ditë për mua. Jo për t’u bërë më e bukur, po për t’i zgjatur jetën bukurisë.S’kam qenë kurrë - sht. Jam në moshën më të bukur, sapo kam hyrë në të 40-at!

- Thashethemi më i habitshëm që ke dëgjuar për veten...

- Kam dëgjuar shumë! Mund të përmend atë që thanë se “kisha vdekur” (qesh). Tani nuk çuditem më për asgjë.S’kanë faj njerëzit që besojnë në thashetheme.Mëkatarët janë zemërligjtë që sajojnë rrëzojnë njerëzit e mirë.

- Miqtë e tu më të afërt janë persona VIP?

- Jo, ama kam persona VIP që i kam shumë xhan.

- Cila është ajo kolege e jotja që e simpatizon?

- Kam adhuruar shumë një këngëtare të ish-Jugosllavisë.Më kanë krahasuar me të, si nga format e trupit apo talenti.Kam dhe kolege të mira shqiptare që i admiroj për punën dhe talentin.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.