Edmond Haxhinasto:Nuk ka pranga për mua...

Intervista - - HUMOR -

Kaso Kosa: -Mirëmëngjes zoti Haxhinasto…

Edmond Haxhinasto: - E paske me mua sot, ëëë? Hajde hajde shkojmë në zyrë se jam tym fare.

madh. Të gjitha rrugët ishin zënë dhe…

- Kasooo, a ka mundësi mos përmendësh më rrugët? Ore se mos ke ardhur me këst për të më shantazhuar mua? Kush të ka dërguar, më thuaj? - Zoti Haxhinasto, unë… - Mos më thuaj më Haxhinasto, por shkurt Mondi. Më like më shumë kështu. E di ç’do të thote “Like” ti Kaso? - E di, i thonë për shkurt Ilir Metës… - Jo mo jo, ta thashë në anglishtë atë “like” domethënënë më pëlqen të më thërrasësh Mondi. Po nuk më thua Kaso, lodhesh shumë rrugëve duke ndjekur politikanët?

- Eh, zoti Mondi, më përmendët ju rrugët tani…. Meqë më dole prapë tek rrugët, nuk më thua zoti Mondi, si është kjo puna e padisë penale që ka bërë prokuroria për rrugën Elbasan-Gjinar?

- Shpifje, shpifjeee janë të gjitha Kaso. Shkruaje këtë që po të them. Shpifje dhe sulm politik që i bëhet LSI dhe mua që kam qënë dy herë ministër jashtë dhe brënda… - Si jashtë dhe brënda zoti Mondi? - Kam qënë ministër i jashtëm unë Kaso dhe kam takuar koka botërore bashkë me Ter Kokën që i hengërt dreqi kokën ku vajti dhe i bashkoi në Lalëz Ilirin me atë trapin e gjatë…

- Po atë ditë pse ishe në gjykatën Elbasanit kur zhvillohej gjyqi i ish-drejtorit tënd?

- Atë ditë kisha rrugën për në Librazhd dhe u ktheva pak aty. Fundja pse të mos isha Kaso? Po sikur ti shpëtonte ndonjë fjalë drejtorit dhe të ma fuste mua? Isha aty për t’ia bërë me sy që mos tutej se asgjë nuk do ndodhi.

- Do shkoni në prokurori po t’ju thërrasin zoti Mondi? Po sikur…larg qoftë…

- Kaso, qepe gojën dhe mos aludo për ndonjë arrestim timin. Nuk ka bir nëne të arrestojë LSI. Dhe për çfarë? Për një rrugë fshati të Elbasanit, kur këta kanë 5 vjet dhe nuk kanë bërë një rrugë të vetme.

shpërdoruar rreth 50 milion euro. Ku kanë vajtur gjithë këto lekë zoti Mondi?

- Në të satëme kanë vajtur Kaso se e teprove tani. Pse mua m’i kërkon se çfarë shkruhej atje, unë nuk di gjë. Fundja unë Dashamirin s’e njoh fare.

- Drejtorin e Përgjithshëm nuk njeh? Po ti e ke vënë vetë aty si ka mundësi…

- Të thashë dhe pak më parë. Unë vetëm - gjyq e mora vesh se ishte drejtori im o Kaso. Jam i pastër të betohem. Nuk më beson?

- Të besoj zoti Mondi, të besoj, po a do të të besojë prokuroria dhe gjykata se?

- Atyre ua dërgova sinjalin dje Kaso. Po më sulmuan politikisht, do përgjigjem ashpër politikisht. - E çfarë do bëni zoti Mondi? - Një m..t do bëj o Kaso, por e bëra si për presion. Kështu më thanë të them, kështu thashë. - Ku ke qënë më mirë zoti Mondi, tek ministria e jashtme, apo tek ajo e rrugëve, domethënë e Transportit? - Ah ç’me preke në plagë Kaso. Kam mall për zyrën e ministrisë së jashtme dhe pse një herë në muaj rrija aty. Ah, sa kam bredhur o Kaso. Rrugëvë të botës kam bredhur për qef sa kur kujtoj këto rrugët këtu më vjen të vdes rrugëve. Nuk mu ndanë këto rrugët dhe pse dua mos i kujtoj. - Po të huajt të marrin ndonjëherë në telefon tani? Them për ata që keni takuar nëpër vizita zyrtare zoti Mondi? - Deri dje më merrnin Kaso, por që kur më panë prezent tek gjyqi dhe dëgjuan për rrugët, më kanë bërë bllok dhe në celular. Nuk e di pse. Jam i pastër për atë zot Kaso. Të paktën më beso ti, se më interson shumë besimi yt. Unë e di kush u ka fryrë në vesh për mua, e di… - Kush zoti Mondi, a ke ndonjë emër që duhet ta di unë dhe nesër ta marrin vesh nga gazeta ime emrin e tij? - Patjeter Kaso dhe nuk është një, por janë dy. Vlahutin dhe ai kinezi i vogël. E kupton vetë ti se kush… - Po thua se ata të dy kanë ndikuar jashtë dhe brënda për të të arrestuar për rrugët? Po çfarë interesi kanë ata të të sulmojnë ty zoti Mondi?

- Kanë Kaso, kanë. Duke bërë zhurmë për mua, mbulojnë aferat e tyre të vilave dhe hashashit. Eh sa ka puna Kaso. Mona djeg kuvendin nëse më ndodh gjë mua. Kam investuar unë tek LSI, se ato çizmet qe ajo hedh ashtu me lekët e rrugëve janë blerë...

- Kë do më shumë zoti Mondi, Monën apo Ilirin?

- Padyshim Monën, pasi Iliri ma futi ia futi Rama. Ka ik nga shtëpia Mona kur më hoqi Iliri mua. Tre javë ka heq picirin duke fjetur në Lalëz.

- Po në zgjedhjet që po afrojnë me kë do bëni koalicion zoti Mondi?

- Vetëm me Berishën dhe vetëm më Berishën. Vetëm me të mund të shkoj prapë tek ministria e jashtme. Ah siku o Kaso, sikur. Do të të marr direkt zëdhënës.

- Boje të thojë me Bashën zoti Mondi se Berisha nuk është më kryetar.

- Hajd mirupafshim Kaso,se nuk merr vesh nga këto gjera ti. Te Berisha falen të gjithë dhe biles bën mirë të shkosh javën tjetër tek ai për intervistë. Ja se po i them unë të të presi.

- Jo jo nuk ka nevojë zoti Mondi, pasi Berisha më ka ftuar vetë për intervistë javën tjetër. Uroj që të jesh jashtë deri javën tjetër zoti Mondi. Domethënë mos jesh në burg. Faleminderit zoti Haxhinasto

- Faleminderit ty Kaso. Mua këtu do më kesh. Nuk ka pranga për duart e mia të buta

Bisedoi me shaka Kaso KOSA

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.