Sabri Fejzullahu&Magic4:

Intervista - - MUZIKË -

Konsiderohet si kolos i muzikës shqiptare dhe nuk ka si të Fejzullahun. Ai vjen së fundmi me një bashkëpunim me “Magic4” me një këngë që u kthye në hit brenda disa ditësh pasi u lançua, por ky nuk është projekti i vetëm për këtë verë i tij, ai do sjellë edhe tre projekte të tjera, të cilat do ti publikohë shumë shpejt!

Fabjola Kuburi:-Kolosi i muzikës shqiptare, Sabri Fejzullahu, pas kaq shumë bashkëpunimeve të tua që janë pa fund, iu shtua edhe një bashkëpunim kaq i suksesshëm sa ky me Magic4…si u jetësua ky bashkëpunim?

Sabri Fejzullahu:- Në Magic4 për herë të parë kur më kanë ftuar, kam parë katër shouman të vërtet Frensin, Vaninën, Entelën dhe Marselin. Ata ishin të paparë dhe atmosfera që bënin me këndim, vallëzim, komunikim, ishte ajo që ramë dakord të bëjmë diçka në të 5-të dhe ja që doli një mrekulli.

- A jeni i kënaqur nga realizimi i klipit?

- Tepër i kënaqur, po si mos të jem i kënaqur me një profesionist si Spiro që kam dhe klipe tjera më parë të punuara nga ai. Spiro është maestro i vizualitetit dhe bukurisë

- Mendoni se do jetë hiti i verës “AiSHA DASHNIA ”?

- Kënga u bë hit për të gjitha gjeneratat dhe meritat për këtë i shikojnë maestro Pirro Çakos dhe Edlir Begollit që ndërthuren me lirikën e Marselit Magic4.

-Këndoni dy zhanret e muzikës, të lehtë dhe popullore. Nëse do t’ju duhej të zgjidhnit, cilën keni më për zemër?

- Popullore nuk di të këndoj, - zikë të lehtë, por që ka melodi ose premise të melosit popullor. Muzika e lehtë është shpirti im dhe s’kam lëvizur.

-Në Kosovë, Shqipëri dhe kudo në Diasporë konsideroheni kolos,legjenda e muzikës shqiptare. Si ndihet njeriu para një vlerësimi të tillë?

shqiptarët e mi e ngado që janë në botë, ju përkulem nga toka deri në qiell për mbështetjen dhe dashurinë që kanë për këngën time dhe - tur as dhe një muaj nga skena.U

-Sa kohë gjeni për të qëndruar me veten? Ku ju gjen në momente të tilla?

- Unë kam kohë për vete dhe për të tjerët sepse gjej kohë për të gjithë dhe për të gjitha. Për shkak të kohës që di ta menaxhoj më së

- Secili prej nesh ka të metat e veta. Ju, i njihni tuajat? Cilat janë ato?

- Po si nuk i di të metat e mia, Njerëzit kam dëshirë ti ndihmoj në çdo aspekt, por ju kërkoj falje botërisht që disave nuk mund t’i them nuk mundem dhe pastaj dal jo i fjalës. Zemrën e kam të bardhë sepse jam në shpirt artist, por jo artist i shtirur.

- Çfarë ka mbetur pa realizuar nga ju, duke qenë se jeni i gjendshëm në shumë fusha të artit?

patur dëshirë ta luaj e që nuk ma dha mundësinë dhuna dhe genocidi që ushtrohej në atë kohë ndaj nesh, na dëbuan nga teatri dhe më mbeti pikë në zemër. Kisha dëshirë të luaja në nji musi me shumë aktorë, këngëtare trupë baleti dhe orkestër e dirigjent, por shpresoj që sa të jem nën patronatin e z.Baton Haxhiut do ta realizoj. Si këngëtarë e kisha një ëndërr e cila u bë realitet para tre me Batonin në organizim, maestro Kaçinarin në dirigjim dhe orkestrën e madhe simfonike.

- Nëse dikush do të trokiste në derën tuaj me shpresën për të mësuar strategjinë e një jete dhe karriere kaq të gjatë e të përsosur, çfarë do të kishit për t’i thënë?

- Gjenerata e ime e ka lënë mikrofonin ka vite e vite dhe s’mund t’ju them asgjë se me lanë vetëm. Të rinjeve dua t’ju them shumë gjëra, që të mbeten gjatë - turojnë 3 ose 5 vite dhe pastaj shuhen, sepse mundohen ti shke vlen për reperët ata janë artiste të vërtetë, në shpirt e në skenë.

- Pas një bilanci kaq vjeçar, çfarë keni kuptuar për jetën?

-Jeta është shumë bukur dhe shumë e hidhur. Ne duhet ta marim ashtu si vjen. Si gjithë njerëzimi dhe ne këngëtarët kemi kënaqësi, dhimbje dështime, dëshira , por falë Zotit jam i realizuar shumë shumë në jetë.Të kisha qenë unë dështake dhe fëmijët e mi do të çunat, kanë arritur secili në jetë dhe jetojnë jetën njerëzishëm me fëmijët dhe bashkëshortët e bash - jitetshëm dhe krenare më mua e Neren e Nera dhe unë ma ta!

- Nëse një mendje e ndritur do të kishte menduar të shkruante librin e jetës tuaj, cili do të ishte titulli që do t’i kishit sugjeruar?

- Atë titull asnjëherë vetes nuk do t’ja vija. Ai që është duke shkruar librin për mua prap njeriu i madh i kulturës artit, poezisë e publicistikës, ai është edhe patriot i moderuar, politikolog dhe i shumë të mirave për shqiptarët z.Baton Haxhiu ai vendos për titullin.

- Gjesti që do të donit ta bënte dikush për ju, pa u ndjerë i detyruar?

- Të më vlerësojë ashtu si unë e vlerësoj unë!

- Ju konsideroheni njëkohësisht edhe këngëtari më i paguar në koncerte, do të ma kundërshtoni këtë apo do ta aprovoni?

vitesh, pa pompozitete, pa gjëra që s’i kan hije një artisti(njeriu), pa drogë, alkool, bixhoze, që këto janë shkatërrim i individit, falmiljes dhe kombit. Dhe duke ruajtur lekun, duke dashuar punën e duke respektuar publikun, unë kam bërë pasuri aq sa mundem me jetu mirë dhe me dinjitet, madje duke ndihmuar, aq sa mundem!

- Sa e vështirë është të ruash famën dhe suksesin në një treg që duket se çdo ditë e më shumë po bëhet më i vështirë?

- Për mua nuk është fare vështirë , dhe nuk vlen kjo për mua. Themelet prej këngëtari me punë, që e duan këngën time dhe mua, i në botë që mund ta zbehë dashurin time për publikun e të gjitha gjeneratave dhe dashurinë e publikut për këngën time dhe mua.

-Kur ktheni kokën pas, çfarë kujtoni me nostalgji? - Gjithçka nga pak. - Çfarë do kemi në vazhdim nga Sabri Fejzullahu?

- Nga unë faleminderit nga zemra juve që ma dhatë mundë - këngët e mia dhe i mbushin sallat plot, kudo që këndoj. Janë tre ditëve, një e Alban Fortunës, një e Kreshnik Avdiut dhe një nga realizuara me klipe ndërsa ajo e Irkencit, klipi realizohet për 5 ditë -

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.