Kjo është mrekullia jonë

Intervista - - MUZIKË -

Fabjola Kuburi:- Përshëndetje, do ta nisim këtë intervistë me një pyetje që të gjithë duan t’ia dinë përgjigjen. Cila qe shkëndija që solli katër magjikët e “Magic4” dhe legjendën e muzikës shqiptare Sabri Fejzullahun bashkë në një këngë?

Marseli: Përshëndetje, Intervista! Para se t’ju përgjigjem, dua t’ju falenderoj për interesimin e këtij produksioni dua ta zhven legjenda Sabri Fejzullahu na propozoi një bashkëpunim, të cilin e mbajtëm në konsideratë deri kur u krijuan kushtet për ta jetësuar. Frensi: U bënë bashkë disa faktorë për të sjellë në jetë këtë bashkëpunim. Sigurisht, Sabriu i cili kishte besim të jashtëzakonshëm tek ne, por edhe kompozitori Pirro Çako, aranzhuesi Edlir Begolli si dhe historitë e dashurive që tërheqin vëmendjen në club-in tonë, që mesa për të shkruar tekstin.

-Si është të punosh me Sabri Fejzullahun?

Entela: Është privilegj të punosh me Sabri Fejzullahun, i cili muzikës shqiptare. Është deri diku dhe ndrojtje, pasi ai ka kënduar ne e kishim eksperiencë të parë. Vanina: Është fantastike të punosh me Sabrianon, është shkollë më vete! Ndjen një siguri të veçantë, pasi të krijon një mbështetje që beson deri në fund se produkti i rea

- “AiSHA DASHNIA”, duket titull i dashur dhe shumë i ëmbël. Si erdhi në jetë kjo këngë?U desh shumë kohë për ta goditur, duke qenë se këni zgjedhur emra të sukseshëm si Pirro Çako e Edlir Begolli për realizimin e saj?

Marseli: Ishte shumë emocio fund. Tre muaj intensivë, që nxorrën një produkt të mrekullueshëm, të cilin jo pa qëllim e titulluam dashni, gaz dhe hare përcillte. Për - lim erdhi muza, pastaj Pirro Çako, që sa po dilte nga një sukses i madh me Elvana Gjatën, duke pranuar pas, bashkëpunimi me Edlir Begollin gjeneroi një tjetër gjendje, të paprovuar më parë. Kënga tashmë është virale, dhe sigurisht një hit i padiskutueshëm i kësaj vere. Frensi: Të gjithë ne që u bëmë pjesë e kishim bashkëpunimin e parë me njëri-tjetrin: Magic 4, Sabriu, Pirro, Edliri… të gjithë u përfshimë për të nxjerrë një hit, dhe feedback-u që morëm ka kaluar të gjithë parashikimet. Kënga është e dashur, siç ka dhe emrin “AiSHA DASH të gjitha anët e globit duke u kënduar kjo këngë. Pirro ka nxjerrë një perlë tjetër duke u mbështetur tek perfeksioni. Edliri gjithashtu ka krijuar gjendjen e kësaj kënge, si dhe introduksionin. Sabriu, gjenial si gjithmonë, ndërsa Magic 4, një shije e re e sidomos për ata që s’kanë mundësi të na ndjekin dhe të shtunave në

-A të kënaqur me vëmendjen që pati në publik kënga dhe videoklipi “AiSHA DASHNIA” që në momentin që u publikua?

Entela : Vëmendja është shumë e mire. Jemi mirëpritur shumë prej miqve dhe fansave të Magic 4, përtej shpërndarjes që i në klubin tonë në fundjavë, rrjetet sociale, mediat audiovizive e të shkruara i kanë bërë shumë jehonë këngës, e cila përveç muzikës, tekstit dhe orkestracionit të të mirërealizuar nga Pro Video. Vanina: Desha të vë në dukje dhe e Sabriut ka përçuar këngën dhe në trojet e tjera shqiptare, si dhe në Diasporë. Kënga dëgjohet me Ëashington, Sidnej e kërcehet gjithandej: dasma, festa, dhe ka arritur qëllimin për të cilin u krijua.

- Do ketë ndonjë projekt tjetër pas kësaj, apo për momentin do shijoni suksesin e “AiSHADASHNIA?

Marseli: Nëse një tren niset nuk ndalet më! (Qesh) Përtej sha jo vetëm të mendojmë, por edhe të lëvizim në drejtim të bashkëpunimit të rradhës. Nuk dua të zbuloj asnjë plan, pasi jemi ende do të ndalet tek “AiSHA DASH Frensi marrë udhën, pasi ka ardhur momenti që pas plot 11 vitesh bash- jeni këjetese intensive tek Magic 4 me muzikën, t’i lëmë diçka asaj nga ana jonë. Muzika shqiptare duhet të pasurohet me muzikë origjinale dhe të bukur.Këtë kemi qëllimin e parë ne si grup.

-Duket sikur jetoni në ujëra të qeta. Dy vëllezër me dy bashkëshorte të kompletuara dhe familje të bukura. Është vërtetë gjithçka kaq e qetë përreth jush?

Entela: Është shumë e mirë dhe shumë dinamike. Vanina: Kemi një jetë shumë intensive: zhurmë, aheng. Madje dhe familjeve dhe fëmijëve tanë iu përcjellim këtë gjendje aspak të qetë, por shumë të dashur!

- Cilat janë mënyrat që keni gjetur për t’u kujdesur për shpirtërore?

Marseli: Këtu më kape ngushtë! Ne të katërt kemi një jetë intensive, siç tha Vanina, dhe pak mundësi kemi për t’u kujde gjithmonë pak pas dore, pasi koha na mungon. Qetësia shpirtërore është pjesa për të cilën përkujdesemi pak më shumë, pasi na dikton direkt gjendjen e cila mund të ndikojë keq në jetë apo punë. Frensi: Jeta e natës prej shumë vitesh ka të bukurën e vet, por e ngadaltë dhe për shkak të impenjimeve të tjera që kemi në jetë.Unë, Vanina, Marseli dhe Entela ushtrojmë profesionet tona të tjera gjatë ditës, që s’kanë lidhje me këngën dhe të kënduarin.Megjithatë, kjo n ambush shpirtërisht, dhe në njëfarë

Prej vitesh jeni të katërt në krye të një angazhimi muzikor me të ftuar, por edhe spektakël. Vendi më i bukur në Tiranë për të dëgjuar muzikë të mirë, për t’u argëtuar dhe për të kënduar edhe vetë.Si arrini të rezistoni në kohë dhe të jeni më të mirët?

Marseli: Po, e vër 4.444 orë mbi skenë (4444, siç jemi ne).Mendoj se të mbash një punë të ndezur kërkon një impenjim maksimal, si dhe punë të përditshme e intensive për të qëndruar në kohë dhe në mode. Gjithashtu kërkon përulje dhe bonsens përballë publikut që na do aq shumë. Të jesh më i miri, nga ana tjetër, do të thotë të shohësh përpara, dhe Magic 4 shikon vetëm përpara. Frensi: Muzika që luhet tek ne është ajka e hiteve shqiptare. Janë këngët më të mira të të gjithë zhanreve, të prodhuara në trojet mbarëshqiptare, të cilat mirëpriten me shumë dashuri nga që vijnë në Tabu, të cilët kënaqen me spektaklin që Magic 4 ofron. Kjo na bën dhe më të përgjegjshëm për ta mbajtur sa më lart aktivitetin tone, mundësisht qëçdo fundjavë të jetë zgjedhja e pare. Përtej kësaj, s’dua të lë pa përmendur dhe faktin që ne kemi zgjedhur ta kemi gjithmonë pa pagesë dhe na shijojnë.

Vanina: Do vazhdoj atje ku e la Entela, tek ditët e sotme, luksi, teknologjia, rinia e sotme të cilët ishin ndoshta fëmijë kur ne morëm se gjërat kanë lëvizur fort në kohë, përfshi këtu dhe muzikën shqiptare. Asokohe prodhohej shumë më pak muzikë, dhe kur lindi Magic 4 u hap një rreze drite për këngën e vendit tone, pasi u testua për së gjalli se publiku e donte dhe i pëlqente të argëtohej në gjuhën e vet. Nuk ishte aspak komode, pasi ishte thuajse e pamundur të gjeje orkestrale këngësh shqiptare, por miqtë tanë kompozitorë, të cilët i falenderoj, na dhanë një ndihmë për ta çuar përpara këtë ndërmarrje, që sot është Magic 4.

- Ju ndodhin shpesh të papri- tura apo gjithçka ndodh sipas një axhende të mirëorganizuar?

Marseli: Edhe kur ndodh ndonjë e papritur, që s’para ndodh, mundohemi t’i japim trajtën e një ngjarjeje të organizuar. Puna shumëvjeçare na ka bërë mjaft profesionistë në këtë fushë, ndaj mundohemi t’i menaxhojmë situatat me gjakftohtësi. Frensi gjë mund të ndodhë. Mund të ikin dritat, mund të prishet kompjuteri, mund tëna sëmuret (larg qoftë!) i/e ftuari/a, por gjithmonë kemi arritur t’i çojmë festat tona deri në fund… (qesh).

- Më shumë muzikë dhe biznes, do të thotë më pak… Entela: Më pak stres, fatmirësisht, por më shumë mungesë tek të vegjëlit tanë, fatkeqësisht. Vanina: Më pak plakje (qesh), më shumë jetë!

- I jeni më shumë mirënjohës fatit apo punës tuaj?

Marseli: Kam patur gjithmonë bindjen se ishte dhe vazhdon të jetë kanë ndodhur për ta sjellë Magic 4 në këtë pikë janë fatale, dhe s’ka diskutim që Zoti ka dorë të fortë në misionin tone për lartësimin dhe shpërndarjen e këngës shqip. Frensi: Ta ndërpres Marselin… unë mendoj se puna intensive e të katërve është fondamentale. Duhet një fat dhe dhjetë punë për të ardhur gjërat këtu ku janë.

- Një pyetje që ia bëni shpesh vetes mbrëmjeve kur ambienti juaj është mbushur plot e përplot me publik që presin këngëtarin e radhës..

Entela: Kur vjen rradha e këngëtarit/es, ne kemi ezauruar pjesën e pare të programit të Ma është “A e sollëm atmosferën e du - Vanina kur ka marrë produktin ashtu si e shumë vitesh i bëj vetes, që ka dhe përgjigjen brenda, është: “Ia dolëm - taj del këngëtari dhe shijoj dhe unë me gjithë të tjerët performancën e

- Me dhe pa çfarë, bota do të ishte një vend më i mirë? Marseli: Më mirë mirësi, kulturë, treja do të ishte ferr

Frensi: Mundohemi që nëpërmjet asaj që bëjmë, ta bëjmë botën e ishte shumë më keq sikur të mos ishim, pasi ka shumë fansa që nuk e konceptojnë fundjavën pa Magic 4.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.