sUPË me Patate me vePrim alKalin

Living - - SHËNDET & MIRËQENIE -

përbërëSit për 2 perSona:

125 g patate

½ litër ujë i përzier me 2 lugë të vogla erëzash ose ½ litër lëng perimesh ½ lugë manxurane

½ lugë trumzë

½ lugë kumin gjethe dafine

½ lugë salcë kosi

1 lugë qumësht tërshëre ose orizi ½ lugë pesto erëzash të freskëta arrë moskat kripë

përgatitja:

Presim patatet në kubikë dhe i vendosim të ziejnë në ujin ose lëngun e perimeve. Pasurojmë shijen me manxurane, trumzë, kumin dhe gjethe dafine. i lëmë të ziejnë derisa patatet të jenë gati. Heqim gjethen e dafinës dhe i kalojmë në blender duke i shtuar arrën moskat. e shërbejmë me pak salcë dhe pesto erëzash të freskëta.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.