KREM DHE FRUTA

Living - - KUZHINË -

Koha e përgatitjes - 30 minuta Koha e pjekjes - 40/45 minuta

Përbërësit për tavë plumcake 25x12 cm ose me diametër 24/26 cm:

250 g kos i bardhë • 170 g miell • 60 g niseshte • 140 g sheqer • 3 vezë • 1 bustinë sodë për ëmbëlsira • 100 ml vaj luledielli

• 1 majë thike kripë • lëkura e 1 limoni organik

Për kremin e pastiçerisë (mbetet pak krem)

500 ml qumësht • 150 g sheqer • 4 të verdha veze • 50 g miell • 1 bustinë vanilje ose lëkura e 1 limoni organik • një majë thike kripë

Fruta për zbukurim:

rrush i bardhë dhe i zi, kumbulla, kivi manaferra, gjethe mente etj.

PËRGATITJA:

ndezim furrën në temperaturën 180° C, lyejmë tavën me gjalpë e miell. Në robot, rrahim vezët me sheqerin për 3 minuta. Ulim shpejtësinë e robotit dhe shtojmë vajin, niseshtenë, miellin dhe sodën me sitë, lëkurën e limonit, kripën dhe kosin. Hedhim brumin në tavë dhe e pjekim për 40-45 minuta ose derisa kur të bëjmë provën me kruajtëse dhëmbësh, ajo të dalë e pastër.

KREMI: vëmë

qumështin të ngrohet me gjysmën e sheqerit, vaniljen dhe kripën. Në një tas, përziejmë me rrahësen e vezëve me dorë të verdhat me sheqerin që na mbeti, shtojmë miellin, qumështin e nxehtë dhe pasi t’i përziejmë mirë e hedhim të gjithë masën në tenxheren ku ngrohëm qumështin.

E vëmë tenxheren të marrë valë me flakë të ulët, duke e përzier pa ndërprerje me rrahësen e vezëve me dorë. E heqim dhe e lëmë të ftohet plotësisht duke e mbuluar në kontakt direkt me plastmasë kuzhine ose duke e përzier herë pas here që të mos zërë kore në sipërfaqe. Kur keku të jetë ftohur, e presim koren e sipërme si kapak, heqim pak nga tuli dhe e mbushim me krem, fruta të freskëta, etj.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.