PANINE me kungull të verdhë

Living - - KUZHINË -

PËRBËRËSIT:

230 g kungull, i peshuar pa lëkurë - i pjekur më parë

300 g miell 1 kokërr vezë 50 g gjalpë 1 bustinë sodë për ëmbëlsira (16 g) pa vanilje

1 lugë e vogël kripë

PËRGATITJA:

Ndezim furrën në temperaturën 250° C.

1. Pa ia qëruar lëkurën, kungullin e presim në feta jo shumë të holla dhe e vëmë të piqet në furrë, derisa të zbutet (mjaftojnë afërsisht 30 minuta).

2. Pas kësaj kohe, e heqim tulin me lugë dhe peshojmë 230 g kungull. E lëmë të kullojë në një sitë, që të humbasë ujin e tepërt.

3. Ulim temperaturën e furrës në 200° C.

4. Në një tas, hedhim miellin, sodën me sitë, gjalpin dhe pasi t’i përziejmë me gishta, shtojmë vezën dhe kungullin. I përziejmë me dorë dhe nëse brumi na del shumë ngjitës, i shtojmë pak miell.

5. Bëjmë me dorë toptha brumi sa një kokërr arrë, dhe i renditim në tavën ku kemi shtruar letër furre.

I pjekim për rreth 20 minuta.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.