KEK me miell misri

Living - - KUZHINË -

Koha e përgatitjes - 10 minuta Koha e pjekjes - 40 minuta PËRBËRËSIT PËR TAVË ME DIAMETËR 24-26 CM:

100 g miell tip 00

70 g bajame të grira si pluhur 170 g miell misri i bluar imët 250 g kos i bardhë, i trashë 2 kokrra vezë të mëdha, në temperaturë ambienti

130 g sheqer

70 ml vaj luledielli

1 bustinë sodë për ëmbëlsira (16g)

1 majë luge kripë

PËRGATITJA:

Ndezim furrën në temperaturën 180° C.

1. Në robot ose me rrahësen elektrike, rrahim vezët me sheqerin për 4 minuta. Shtojmë miellin dhe sodën me sitë, miellin e misrit, bajamet pluhur, kosin, vajin dhe së fundi, kripën.

2. Hedhim brumin në tavën e lyer që më parë me gjalpë e miell.

E pjekim për 35-40 minuta. Bëjmë provën me kruajtëse dhëmbësh, e cila duhet të dalë e pastër.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.