Hamilton shpallet kampion bote, titulli i katërt dy javë para fundit

Panorama (Albania) - - SPORT -

Maks Verstapen fitoi Çmimin e Madh të Meksikës, por me pikët e marra në vendin e 9- të, ku mbylli këtë garë, Luis Hamilton është shpallur matematikisht kampion bote në vitin 2017 në Formula 1. Gara nisi spektakolare kur mes Vetelit, Verstapenit dhe Hamiltonit pati kontakte, por makinat e Ferrarit dhe Merce- dezit u detyruan që të rinisen nga fundi prej dëmtimeve në makinë. Vetel e mbylli në vendin e katërt, por tashmë matematika e ka shpallur zyrtarisht pilotin anglez kampion bote. Tashmë Hamilton numëron 4 tituj të fituar, po aq sa edhe rivali i tij Sebastian Vetel. Dy çmimet e tjera të mëdha që kanë mbetur për t’u zhvilluar janë ai i Brazilit dhe i Abu Dabit. Një javë më parë, Mercedezi pati siguruar edhe titullin kampion për konstruktorë. Gjermani i Ferrarit ka arritur që të rivalizojë për këtë kampionat deri dy javë më parë, por së fundmi ai e humbi ritmin e anglezit të Mercedez dhe diferenca me pikë u thellua mes tyre.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.