Vdes marinari durrsak, familja kërkon trupin

Panorama (Albania) - - AKTUALITET -

BRITANI - Një marinar shqiptar ka humbur jetën në rrethana misterioze në portin e King’s Lynn në Britaninë e Madhe. Policia ende nuk kanë një version zyrtar për ngjarjen e ndodhur në bordin e anijes së mallrave “SMN Explorer”, më 1 shkurt. Alfred Ismaili, 32 vjeç, nga Durrësi, vdiq 1 600 milje larg familjes, duke punuar për një jetë më të mirë për tre fëmijët e tij. Por, më e keqja është se familja ende pret dërgimin e trupit të tij për të kryer përcjelljen për në banesën e fundit. Kur kanë kaluar mbi dy javë nga ngjarje e rëndë, familja e tij shprehet se dhimbja e tyre po zgjat pafund. Por, ekspertët e Mjekësisë Ligjore shprehen e trupi do të mund të dërgohet për në Shqipëri vetëm pasi të kenë përfunduar të gjitha procedurat për zbulimin e shkakut të vdekjes së 32- vjeçarit. Konsulli shqiptar, Refik Goli, i cili mban dhe postin e sekretarit të dytë në Ambasadën Shqiptare në Londër thotë se, “po bashkëpunojmë me autoritet britanike për këtë çështje, por Policia britanike nuk ka ende asnjë raport zyrtar për këtë ngjarje, në mënyrë që më pas të nisë procedura për riatdhesimin e trupit”. Ndërkohë, avokati thotë se familja po pret prej dy javësh për një raport final dhe kjo nuk është e drejtë dhe humane. “Familja e Alfredit po vuan dhe nuk mund të bëj asgjë më shumë. Babai i tij 80 vjeç ndodhet në spital”, shprehet avokati. Alfred Ismaili la tre fëmijët e tij të vegjël dhe gruan për të punuar jashtë vendit, si marinar. Lidhur me vdekjen e tij thuhet se, gjeti vdekjen nga një plagë traumatike në bordin e anijes.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.