KALLEZIMI

Panorama (Albania) - - AKTUALITET - ETLEVA DELIA Sajmir Sina

Një 26- vjeçar nga Durrësi, punonjës në një kompani të tregtimit të peshkut, është arrestuar nga Policia e Tiranës, pasi ka sajuar një grabitje për të justifikuar paratë, që i kishte humbur në bixhoz.

Policia tha se i arrestuari është shtetasi Sajmir Sina, i dënuar edhe më parë për vjedhje të kryer në bashkëpunim, i cili tashmë akuzohet për 3 vepra penale. Ndaj tij janë ngritur akuzat, “njoftim i rremë në organet e rendit”, “veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës” dhe “vjedhje me anë të mashtrimit”. Burime nga Policia e Shtetit thanë se Sina dyshohet se ka përvetësuar 84 mijë lekë të rinj, që kishte për t’i dorëzuar në Portin e Durrësit, te financieri i kompanisë ku punonte. Për të justifikuar “humbjen” e parave, ai ka krijuar një histori grabitjeje, që më pas ka pranuar se e kishte sajuar, pasi është përballur me provat e mbledhura nga Policia. Hetimi për zbulimin e ngjarjes ka nisur nga shërbimet e Komisariatit të Vorës, që për disa orë kanë arritur të mësojnë se nuk kishte ndodhur asnjë grabitje, por ishte vetë “i dëmtuari”, që kishte improvizuar një histori të tillë. I riu është dorëzuar përballë provave të Policisë, duke thënë se paratë e punës i kishte lënë në bixhoz dhe i zënë ngushtë, ka menduar të sajojë një ngjarje të tillë.

DENONCIMI Mbrëmjen e së hënës, 26vjeçari Sajmir Sina ka luajtur për disa orë në një lokal lojërash fati në Durrës, ku ka humbur një shumë parash, të cilat ishin të kompanisë ku ai punonte. Mëngjesin e së martës, në orën 07: 44, ai është paraqitur në Portin e Durrësit, ku do të takonte financierin e kompanisë, të cilit do t’i dorëzonte 84 mijë lekë të rinj. Por atij i ka thënë se nuk i kishte paratë, pasi gjatë rrugës, e kishin grabitur tre persona, duke i marrë paratë dhe makinën. Për këtë arsye, ai i ka thënë se do të shkonte që të bënte kallëzim në Polici. Pasi është larguar nga Porti, ai ka bërë një telefonatë në sallën operative, ku ka denoncuar se në fshatin Ahmetaq të Vorës, në Tiranë, i kishin prerë rrugën tre persona të armatosur, duke i mar- “Tre persona të paidentifikuar dhe të armatosur më kanë ndaluar kur po lëvizje me mjetin tip ‘ Opel’, me targë AA 043 IZ, me qëllim për të më grabitur. Kam zbritur nga makina, ku kisha edhe paratë e kompanisë, dhe autorët më kanë detyruar të largohem. Për këtë arsye kam ikur me vrap në këmbë, derisa kam hipur në një furgon e derisa kam mbërritur në Durrës”, ka deklaruar Sajmir Sina në Polici. rë makinën dhe paratë. Duke qenë se ngjarja e supozuar kishte ndodhur në territorin e kryeqytetit, shërbimet e Policisë së Durrësit, kanë njoftuar kolegët e Komisariatit të Vorës dhe 26- vjeçari Sina është paraqitur aty për të bërë kallëzim. Pas këtij kallëzimi, ka nisur hetimet Policia e Vorës, që menjëherë ka gjetur makinën e braktisur në fshatin Ahmetaq. Nga veprimet hetimore ka rezultuar se nuk bëhej fjalë për asnjë grabitje dhe për këtë arsye është shoqëruar vetë kallëzuesi. Në Polici ai ka vendosur të tregojë më pas të vërtetën, duke treguar se gjithçka e kishte sajuar, pasi kishte lënë paratë në bixhoz.

Prokurori Dritan Gina

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.