Kurz: Kosovën e njohim të pavarur, kjo nuk ndryshon

Panorama (Albania) - - BOTA -

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, i ka dhënë drejtim debatit të krijuar nga zëvendësi i tij mbi Kosovën, duke deklaruar se çështja e njohjes së pavarësisë është e mbyllur. Të mërkurën në Austri u debatua për Kosovën, pas deklaratave të zëvendëskancelarit HeinzChristian Strache, i cili ka folur për autonominë e Veriut të Kosovës dhe ka kërkuar që Serbisë të mos i bëhet presion për ta njohur pavarësinë e saj. Por Kurz tha se, “Austria ka një kohë të gjatë që e ka njohur Kosovën dhe ky qëndrim nuk do të ndryshojë në të ardhmen”. Në reagimet mbi deklaratat e Strache më i ashpër ka qenë europarlamentari gjerman, Bernd Posselt, i cili ka kërkuar për dorëheqjen e zëvendëskancelarit austriak. Sipas Posselt, zv. kancelari austriak është njeri i Putinit apo “kali i Trojës” në Bashkimin Europian. “Njerëz të tillë janë si kali i Trojës i Putinit në BE, sepse Moska po bën gjithçka që mundet për ta hedhur poshtë pavarësinë e Kosovës”, tha ai. Austria është një prej shteteve anëtare të Bashkimit Europian që e ka njohur pavarësinë e Kosovës dhjetë vjet më parë.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.