Gayn­dah go­ing the dis­tance for cross-coun­try

Central and North Burnett Times - - SPORT -

CROSS COUN­TRY: Gayn­dah stu­dents com­peted in both in­ter-house and district cross-coun­try last Mon­day to qual­ify for the North Bur­nett tri­als in Biggen­den on April 26.

Held at Gayn­dah Golf Course, the events were com­bined so the chil­dren from Gayn­dah State School and St Joseph’s Catholic Pri­mary School could run just the one race.

Gayn­dah State School’s Leah Trott said all age groups from seven to 12 years had a great time.

“The golf course is a great venue for cross-coun­try as it has all the el­e­ments of hills and flat ground,” she said.

Dis­tances for the cross-coun­try races ranged from 400m to 3km.

“The course bound­ary is a good two kilo­me­tres with an ex­tra half lap adding the fur­ther kilo­me­tre for older age groups,” Mrs Trott said. 2013 (5 years) – 200m Boys: 1st Hud­son Thomp­son (StJ), 2nd Sa­muel Mar­shall (GSS), 3rd Dirum Bon­ner

Girls: 1st Re­beka Fraser-Jar­rett (GSS), 2nd Scar­let Porter (StJ), 3rd Kayleigh Men­doza (StJ) 2012 (6 years) – 400m Boys: 1st Hamish Baker (StJ), 2nd Ca­hal Pringle-McCaan (StJ), 3rd Casey McCosker (StJ)

Girls: 1st Jas­mine Ge­orge (GSS), 2nd Jasie Clib­born (GSS), 3rd Bella Griggs (GSS) 2011 (7 years) – 600m Boys: 1st Colt Roots (GSS), 2nd Lo­gan Ben­ham (GSS), 3rd Nikoli Thom­son (GSS)

Girls: 1st Pa­tri­cia Couchy (GSS), 2nd Imo­gen Coul­son (StJ), 3rd Madi­son Bar­bler (StJ)

2010 (8 years) – 1000m Boys: 1st Blake Harris (StJ), 2nd Fin­negan Huth (GSS), 3rd James Baker (StJ)

Girls: 1st Matilda Doyle (StJ), 2nd So­raya Shoe­bridge (GSS), 3rd Kiera Driver (StJ) 2009 (9 years) – 2000m Boys: 1st Law­son Baker (StJ), 2nd Dae­len Maddern (StJ), 3rd Archie Web­ster (StJ)

Girls: 1st Jac­que­line Couchy (GSS), 2nd Tori Bayn­tun (GSS) , 3rd Ma­rina Dar­row (GSS)

2009 (10 years) – 2000m Boys: 1st Stu­art Messer (GSS), 2nd Jack­son Bar­bler (StJ), 3rd Asher Bryant (StJ)

Girls: 1st Har­ri­ette Davidson (GSS), 2nd Har­ley Maddern (GSS), 3rd In­di­anna Hitch­cock (StJ)

2008 (11 years) – 3000m

Boys: 1st Fletcher Wor­land (StJ), 2nd Ty­rone Miller (GSS), 3rd Hugo Baker (StJ)

Girls: 1st Mariah Ner­ces­sian (GSS), 2nd Jas­mine Wager (GSS), 3rd Te­leya Ner­ces­sian (GSS) 2008 (12 years) – 3000m Boys: 1st Gray­den Smith (GSS), 2nd Jack Formica (GSS), 3rd Daniel Ber­twistle (BSC)

Girls: 1st Abi­gail Driver (StJ), 2nd Olivia Evans (GSS), 3rd Lizzy Roth (StJ)

PHOTO: CON­TRIB­UTED

ON YOUR MARKS: Gayn­dah stu­dents com­peted at the com­bined in­ter-house and district cross-coun­try at Gayn­dah Golf Course on March 26.

Newspapers in English

Newspapers from Australia

© PressReader. All rights reserved.