Tav­erna scores 70 in Monthly Medal win

Southern Riverina news - - LOCAL CLASSIES -

Tocumwal Tues­day saw 28 ladies play­ing Stroke MM Putting that saw Divi­sion One gross go­ing to San­dra Wil­liams with 93.

San­dra was also the nett win­ner with 77.

Divi­sion Two gross was won by Robyn Tav­erna with 95 and also the nett with 70 which gave her the Monthly Medal.

NTPs went to San­dra Wil­liams 14th, Jillian Collins 18th, Shellei Clark Pro Pin $25.

Men’s Gold win­ner on Wed­nes­day was Wil­liam Brady with 39 points on count-back from Len Red­fern.

Men’s Blue comp. stable­ford Divi­sion One win­ner was Paul Olsen with 37 points on count-back from Phil Nunn.

Derek McMa­hon was the Divi­sion Two win­ner with 39, fol­lowed by Sean Gledhill 37.

Divi­sion Three went to Al­bert Sut­ton 37, run­ner-up was Wil­liam Wil­liams 35.

NTPs went to Paul Olsen 2nd, Stephen Non­ne­man 8th, Bruce Hadley Pro Pin $81.

Forty ladies and 49 men played stable­ford on Satur­day in the Lions Char­ity Day that saw Jo Boak tak­ing the tro­phy with 41 points on count-back from Ros Sey­mour.

Run­ner-up Cooper on 40.

Divi­sion Two went to Ros Sey­mour 41 points fol­lowed by Jillian Allen 38.

NTPs went to Jo Boak 2nd, Ros Sey­mour 18th.

Men’s Gold win­ner was Wil­liam Brady with 40 points, while men’s Blue Divi­sion One win­ner was Den­nis Frost 39 points on count-back from Derek McMa­hon.

Barry Prideaux was the Divi­sion Two win­ner with 40 points on count-back from Alan Michalowsky.

NTPs went to Ian Fran­cis 2nd, Ray Wat­more 18th.

Six ladies played stroke on Sun­day with Tr­ish Frost the win­ner with 76 nett.

Men’s Gold stroke win­ner was Wil­liam Brady with 68 nett.

We had 60 men play­ing stroke Monthly Medal that saw Divi­sion One gross win go­ing to Michael Cooper with 75, Shane Hal­lo­ran took out the nett with 69 with run­ner-up John Crilly scor­ing 72.

Ken­neth McCor­mack was the Divi­sion Two gross win­ner with 82, while nett win­ner John Simm scored 65 points to claim the Monthly Medal.

Divi­sion Three gross was War­ren Yardy with 93 who also had the nett with 71 was Lindy fol­lowed by Ten­de­son 72.

NTPs went to Ste­wart Craw­ford 2nd, Ge­off Quick 17th. Wil­liam

Fin­ley Stable­ford was played at the Fin­ley Pi­lates & Clin­i­cal Myothe­r­a­phy men’s 18 hole comp on Wed­nes­day when John Tay­lor stepped up with 39 points to claim the tro­phy.

Jon Munro was NTP on the 18th and balls went to Leo McNa­mara (36) and Trevor McCaw and Rand Wil­son each with 33 points.

The Matt Daniel Plumb­ing NAGA Tro­phy was won by Martin Cruick­hank.

At Thurs­day’s nine hole comp stroke was played and it was Barry Fa­hey with 28 nett who claimed the voucher and balls went to Bill Judd and Bob Makkinga each with 30.5 nett.

The N & S Pyle Mixed 4BBB Spring Cup was played on Satur­day.

Jack and Ma­ree Doyle with 47 stable­ford points won the cup with Sel and Jenni Cor­co­ran, af­ter a count-back on 46 points, tak­ing the run­ner-up tro­phy.

In the DSK Waste Stable­ford event which was played for PWP, Ray Healey claimed the voucher with 41 points.

NTP on the 3rd was Colin McNa­mara, 6th Ray He­hir, 11th Billy Smith,13th Jenni Cor­co­ran and on the 18th Sue Simp­son.

Balls went to Ian and Heather Daniel (46), Paul Pin­nuck and Sue Simp­son (45), Rand Wil­son and Beth White (45), Leo McNa­mara and Martin Pig­gin (40).

Grant Shaw and Kel­lie White claimed the NAGA Tro­phy.

The Ha­wova Hol­stein stroke event was played on Sun­day.

Brett Shaw with 69, af­ter count-back, was the men’s win­ner and also claimed the Cock of the Walk Ti­tle while Mar­garet Lem­s­ing’s 65 nett gave her ladies tro­phy.

Ladies putting went to Sue Simp­son with 28 putts.

NTP on the 18th was Mark O’Brien.

Balls went to Rand Wil­son (69), Barry Fa­hey (70), Rick Har­ris (70) and Sue Simp­son (72).

Alan Hand and Jenni Cor­co­ran picked up NAGA Tro­phies.

At the week­end stable­ford will be played on Satur­day and on Sun­day it is the Septem­ber Monthly Medal.

SR Vet­er­ans The Septem­ber South­ern Rive­rina Vet­er­ans Golf As­so­ci­a­tion Com­pe­ti­tion round was played at Ber­ri­gan on Mon­day with 80 golfers tak­ing part.

Stable­ford was played and Ian Sned­don (Jer­ilderie) with 37 points took the A grade tro­phy while Ian Han­cock (Yar­ra­wonga/Mul­wala) on 36 points was run­ner-up.

Neil Gra­ham (Ber­ri­gan) with 40 points af­ter count­back took B grade, whilst Tony Hardy (Co­bram/Ba­rooga) also with 40 points was run­ner-up.

Frank Al­bert (Ber­ri­gan) with 41 points took C grade along with the day’s High Score Tro­phy while Jeff Miller (Yar­ra­wonga/Mul­wala) on 40 points af­ter count-back was run­ner-up.

A grade NTP went beg­ging, B grade was won by Barry Gau­dion (Co­bram/Ba­rooga), C grade Jeff Miller (Yar­ra­wonga/Mul­wala).

All Grades went to John Str­elec (Ber­ri­gan).

Balls were awarded to play­ers with 31 points and bet­ter.

The Oc­to­ber SR Vets Com­pe­ti­tion is sched­uled to be played at Jer­ilderie on Mon­day 9th Oc­to­ber.

Fin­ley ladies T & A & B Price stroke win­ner: Mar­garet Lem­s­ing 95-27-68 nett c/b.

Putting: Sharon Pyle 28 putts.

Club brooch win­ner: Mar­garet Lem­s­ing.

Ball Win­ners: Mar­got Robert­son 68, Sue Simp­son 69, Mar­ian Ayres 72, Naomi Pryse 72.

Ber­ri­gan Fri­day nine hole chook run win­ner:

Peter Shand 42-7-35 c/b, r/u Neil Gra­ham 47-12-35. Putting: Neil Gra­ham 14. Satur­day nine hole win­ner:

Gail Browne 41-51⁄ 251⁄ r/u Robyn Bon­ad­dio 53-17-36.

Putting: Robyn Bon­ad­dio 12.

Ball Browne. Sun­day 18 hole win­ner: Jim Wal­liss 91-22-69, r/u Barry Browne 92-22-70 c/b.

Putting: Doug Cameron 24.

Com­ing Events; Sun­day, Septem­ber 17 - stable­ford 12.30pm hit-off; Sun­day, Septem­ber 24 - Two per­son am­brose, draw for part­ner. win­ner: Barry

Newspapers in English

Newspapers from Australia

© PressReader. All rights reserved.