Martin, Parker fam­ily’s Supreme Horse of Show

Southern Riverina news - - 2018 BERRIGAN SHOW RESULTS -

Ring 1, Show Jump­ing:

MR Pyle Memo­rial Sash - Sad­dle Up Bella, rid­den by J Prime.

70cm - Zorro, S Wad­dell (open), Al­bert Who, L Bram­ley (ju­nior); 85cm - Tup­pal Winch­ester, C Staats (open), Magic, T Bryant (ju­nior); 104cm - Min­gara Panda, D Gleeson; 110cm - Eabs Catalina, D Gleeson; 120cm - Sad­dle Up Bella, J Prime; 130cm - Min­gara Mys­tique, D Gleeson.

Ring 2, Show Hunter

Cham­pion Led Show Hunter Pony - Palm Park Royal Com­mand; Re­serve Cham­pion Led Show Hunter Pony - Carsten Alt Sand­man.

Cham­pion Show Hunter Pony - Carsten Alt Sand­man; Re­serve Cham­pion Show Hunter Pony - Manor­vale Pop Rock.

Cham­pion Led Show Hunter Gal­loway - Wyann Cool­wa­ter; Re­serve Cham­pion Led Show Hunter Gal­loway - Flicka.

Cham­pion Show Hunter Gal­loway - Filou Lane Monte Carlo; Re­serve Cham­pion Show Hunter Gal­loway - It’s Now or Never.

Cham­pion Led Show Hunter Horse - Red Bluff True to Form; Cham­pion Show Hunter Horse - Red Bluff True to Form.

Ring 3, Open Classes

Intermediate Eques­trian Turnout 13 year and un­der 18 years - Holly Hol­gate; Se­nior Eques­trian Turnout 18 years and over - Re­becca Keane; Cham­pion Gal­loway - Gem Park Sen­sa­tion, Hanna Dun­more; Cham­pion Hack - New Or­leans, P Plozza; Re­serve Cham­pion Hack - Gold Chase, Re­becca Keane; Cham­pion Intermediate Rider - Hanna Dun­more; Re­serve Cham­pion Intermediate Rider - Holly Hol­gate; Cham­pion Se­nior Rider - Re­becca Keane; Re­serve Cham­pion Se­nior Rider - P Plozza; Cham­pion Rid­den Small Pony - PP Ado­ra­tion, C Mills; Re­serve Cham­pion Rid­den Small Pony - VPS Royal Ru­mour, C Richard­son; Cham­pion Rid­den Large Pony - Whit­more Top Agent, C Richard­son; Re­serve Cham­pion Rid­den Large Pony - Far­leigh Lon­don Ap­pren­tice, C Richard­son.

Ring 4, Show Hunter

Cham­pion Led Show Hunter Gal­loway - It’s Now or Never, Sarah Stone; Re­serve Cham­pion Led Show Hunter Gal­loway - League, Jake Knight.

Cham­pion Show Hunter Gal­loway - Glen­den Brae Os­car, Martin & Parker Fam­ily; Re­serve Cham­pion Show Hunter Gal­loway - Baue­dor En­core, A Phillips.

Cham­pion Led Show Hunter Horse - Red Bluff True to Form, B Clark.

Cham­pion Show Hunter Horse - Em­pire State, R Percy; Re­serve Cham­pion Show Hunter Horse - Red Bluff True to Form, B Clark.

Cham­pion Led Show Hunter Pony - Hawkes­bury Park Por­trait, Kylie Place; Re­serve Cham­pion Led Show Hunter Pony - Jor­dayne, Kylie Place.

Cham­pion Show Hunter Pony - Jor­dayne, Kylie Place; Re­serve Cham­pion Show Hunter Pony - KC The Dance, Alexan­dra Tognelia. Supreme Show Hunter Horse of Show - Glen­den Brae Os­car.

Ring 5, Open Classes

Smartest on pa­rade 12 years & un­der, AA & GM Scriven Memo­rial Tro­phy - Sarah Parker Eade.

Cham­pion Rid­den Small Pony - Ukarla Park Show Pics; Re­serve Cham­pion Rid­den Small Pony - Van­cover Park Royal Ruby.

Cham­pion Rid­den Large Pony - Le­an­dora Park Conving­ings; Re­serve Cham­pion Rid­den Large Pony - Whit­more Top Agent.

Cham­pion Ju­nior Rider - Sarah Parker Eade; Re­serve Cham­pion Ju­nior Rider - Tex Flack.

Cham­pion Rid­den Hack - Gold Trace; Re­serve Cham­pion Rid­den Hack - Light the Nitro.

Cham­pion Rid­den Lo­cal Horse/Pony - Manor­vale Pop Rock; Re­serve Cham­pion Rid­den Lo­cal Horse/Pony - Light the Nitro.

Grand Cham­pion Hack Over 15h, The Ac­tive Dol­lar Memo­rial Tro­phy and Gar­land - New Or­leans, P Plozza.

Supreme Cham­pion Rid­den Ex­hibit - Gold Trace, Re­becca Keane.

Ring 6, Aus­tralian Stock Horses

Cham­pion ASH Led Mare - Todd’s Chateau, Natalie Lea; Re­serve Cham­pion ASH Led Mare - Dou­ble Haich Ro­man­tic Jewel, Hay­ley Hinch­cliff.

Cham­pion ASH Led Male - OMK Pop­corn, Kate Schoen; Re­serve Cham­pion ASH Led Male - Meroka Kay­den, Cassie Lea.

Supreme Led Aus­tralian Stock Horse - OMK Pop­corn, Kate Schoen.

Cham­pion Rid­den Aus­tralian Stock Horse - OMK Co­conut, Kate Schoen; Re­serve Cham­pion Rid­den Aus­tralian Stock Horse - Bin­g­ley Vouge, Sarah Wood­ing.

Cham­pion Sta­tion Hack - OMK Pop­corn, Kate Schoen; Re­serve Cham­pion Sta­tion Hack - Ash­lars Ace, Brad Minter.

Cham­pion Work­ing Horse - Meroka Kay­den, Cassie Lea; Re­serve Cham­pion Work­ing Horse - Ash­lars Ace, Brad Minter.

Cham­pion Ju­nior Rider - Cassie Lea; Re­serve Cham­pion Ju­nior Rider - Sum­mer Jor­dan.

Supreme Rid­den Aus­tralian Stock Horse - OMK Pop­corn, Kate Schoen.

Up­per Mur­ray Horses As­so­ci­a­tion Team Pen­ning

Se­nior Team - Jim Kelly, Noel Gra­ham and Mike Or­ton; Ju­nior Team - Tilly Phe­gan, Ge­orge Wil­son and Ade­laide Phe­gan; Fastest Team - Scott Bar­ton, Tanya Bar­ton and Em­mett Bar­ton.

Led Event

Han­dler 6 years and un­der - Alana; Han­dler 7-10 - Sativa; Han­dler 10-14 - Jebe­diah.

Best Rider

Rid­den Pony un­der, not ex­ceed­ing 14hh - Har­vey; Rid­den Gal­loway 14hh not ex­ceed­ing 15hh - Jebe­diah.

Newspapers in English

Newspapers from Australia

© PressReader. All rights reserved.