Corowa Golf

The Free Press (Corowa) - - CLASSIES (03) CLASSIES -

Tues­day, June 5

Pro Comp – Stable­ford: Win­ner - Bill Hall 40 pts, run­ner up - Oliver Car­man 38 pts c/b.

Ball win­ners - Don Spencer 38 pts, Terry Mo­ri­arty, Len Hall, Gary Clinch 37 pts, Neil Caulfield 36 pts.

Gold Oldies – Stable­ford: Win­ner - Rick Jamieson 17 pts, run­ner up - David Twiss 16 pts.

Ball win­ners - Wally Mills. Please note 9.00am start dur­ing win­ter.

Wed­nes­day 6 June

Ladies Stroke: A grade win­ner - Vera Ma­son 92/73, A grade r/up - Mar­garet Brad­ford 96/75, B grade win­ner - De­bra Richards 116/75, B grade r/up - Mar­garet Beel 107/80.

Ball win­ners - Marg Tobin 85/77, Bernie McLean 86/78, San­dra Lewis 99/78, Sheree Coghill 94/79, Noreen Miller 99/80.

Best gross A grade - Marg Tobin 85, best gross B grade - Mar­garet Beel.

NTP’s - A grade - Bernie McLean 27th, B grade - San­dra Lewis 27th, C grade - Mau­reen Jeeves 27th.

Thurs­day 7 June

Men’s Stable­ford: Win­ner - Doug Ward 39 pts c/b, run­ner up - Len Hall 39 pts, third - Neil Caulfield 37 pts, fourth - Peter McNa­mara 36 pts c/b.

Ball win­ners (2 balls) - Ben Play­ford 36 pts, Roy Milne, Mick Wrot­ney, Allen Wood, John Kostiw, Ge­off El­lis 35 pts. (1 ball) - Alan Spinks 35 pts, Bruce Pearce, Ja­son Ak­er­ma­nis, Phil Dun­ning, Ken Bouchard, Gra­ham Skin­ner 34 pts.

NTP’s - John Tay­lor 27th, Stu­art Trott 18th.

Satur­day 9 June

Ladies Stable­ford: Win­ner - Marg Tobin 35 pts, run­ner up - Sue McIn­tyre (Mooroopna GC) 34 pts.

Ball win­ners - Brit­tany Mitchel 34 pts, Mar­garet Brad­ford, El­iz­a­beth Gra­ham (Grif­fith GC) 32 pts, Jutta Wheat­ley, Heather Briggs 30 pts.

NTP’s - Brit­tany Mitchel 4th, Louise Holden 18th.

Men’s Stable­ford: A grade win­ner - John Coghill 41 pts, A grade r/up - Alex McPhie (Kiama GC) 39 pts, B grade win­ner - Roy Monte 37 pts, B grade r/up - Mark Mooney (North­ern GC) 36 pts, C grade win­ner - Craig Jones (Kiama GC) 37 pts c/b, C grade r/up Tony Bourke (Kiama GC) 37 pts.

Ball win­ners - Neath Rum­bel (Kiama GC), Matthew Ren­nie 38 pts, Dal­ton We­gener 37 pts, Terry Mo­ri­arty, Bren­ton Pool (Beech­worth GC), Ja­son Cawthray (Thur­goona GC), Jar­rod Tow­ers (Kiama GC), An­drew Cas­sidy (North­cote GC) 36 pts, Ja­son Swale (North­ern GC), Cord Humphries (North­cote GC), Paul Rad­ford (Kiama GC), Barry Malt­man (War­bur­ton GC), Shane Har­ris (North­cote GC) 35 pts, Gerry Cox (Grif­fith GC), John Black (North­cote GC), Mark Hunger­ford (Kiama GC) 34 pts, An­drew Scott, John Tay­lor, Ge­of­frey Cox, Oke McAuliffe (Mooroopna GC), Dean Jones (PKCGC) 33 pts.

NTP’s - Shane Har­ris 4th, A grade - Adam Sval­jek 18th, B grade - Ja­son Swale 18th. Sun­day 10 June

Win­ter Tour­na­ment 4BBB Ag­gre­gate: Win­ners - Heather Briggs & Dal­ton We­gener 74 pts, run­ners up - Jeremy Fan­ning & Jar­rod Bush­nell 72 pts, third - Les Payne & Doug Ward 70 pts, fourth - Jar­rod Tow­ers & Tony Bourke 69 pts. Ball win­ners to 64 play­ers.

NTP’s - Marg Tobin 18th, Martin Sweeney 18th, A grade - Dal­ton We­gener 27th, B grade - Paul Rad­ford 27th, C grade - An­drew Con­boy 27th.

Mon­day 11 June

Win­ter Tour­na­ment: A grade win­ner - Ross Lyn­don 39 pts, A grade r/up - Ja­son Cawthray 36 pts.

B grade win­ner - Paul Rad­ford 38 pts, B grade r/up - Paul Tobin 35 pts, C grade win­ner - Mor­gan Ell­son 41 pts, C grade r/up - John Dal­ton 39 pts. Ladies win­ner - Vera Ma­son 36 pts, ladies r/up - Jacki Lawler 34 pts. Ball win­ners to 30 play­ers.

NTP’s - ladies (4th) S. Coghill, men’s - A grade - A. Love, B grade - P. Schoofs, C. Grade - M. Love, S. Wright 27th.

54 hole Tour­na­ment: Men’s win­ner - Dal­ton We­gener 110 pts, men’s r/up - Tony Bourke 108 pts, men’s third - Paul Rad­ford 106 pts. Ladies win­ner - Marg Tobin 98 pts, ladies r/up Heather Briggs 90 pts, ladies third - El­iz­a­beth Gra­ham 88 pts. Wed­nes­day 6 June

Ladies Round Club Cham­pi­onships – Nett: A grade win­ner - Gail O’Hal­lo­ran 71 c/b, A grade r/up - Heather Sa­rau 71, B grade win­ner - Mary Dixon 70, B grade r/up - Bev­er­ley Pil­foot 73.

Ball win­ners - Anne Weiss, Sue Eisen­hauer 72 pts, Noel­lene Wells 73 pts, Janet Rogers, Donna Rohrich, Su­san Tanks 74 pts, Sue Har­ris, Mau­reen Har­ris, Vir­ginia Ebert 75 pts, Fran An­der­son, Julie Dono­van, Julie Cox 76 pts.

NTP’s - Anne Weiss 2nd, Eve By­att 8th, Shirley Heag­ney-Browne 13th.

Thurs­day 7 June

Men’s Sil­ver­colts Stable­ford: A grade win­ner - Michael Hib­ber­son 41 pts, A grade r/up - Ken Ram­pling 39 pts, B grade win­ner - Don Kirk 38 pts, B grade r/up - Tom Ben­nett 37 pts, C grade win­ner - Brian Har­didge 39 pts, C grade r/up - Gra­ham Clarke 38 pts.

Ball win­ners - An­drew Locke 39 pts, Rob For­rest 38 pts, Peter Rev­ell 37 pts, Stan Holmes, Lau­rence Moy­lan, John Arthur, John Ma­son, Stephen Pur­ci­vall, Ron­ald South­ern 36 pts, Alan Hutch­ings, David Charles 35 pts, John Fo­ley, Cor­rie Har­ing, John Gibbs, Tony Jel­bart, Richard Mur­ray, Peter If­fland, don Ste­wart-Uden, Noel Yew­ers 34 pts, Ed­die Fah 33 pts.

NTP’s - Tom John­son 2nd, Tom Ben­nett 5th, An­drew Locke 8th, Mervyn McCormick 18th.

Fri­day 8 June

18 hole Med­ley Stable­ford: A grade win­ner - Darryl Daniel 35 pts, A grade r/up - Greg Al­lan 34 pts.

Ball win­ner - Ja­cob Met­calfe 32 pts.

NTP’s - Greg Al­lan 8th & 18th.

Satur­day 9 June

Men’s Stable­ford A grade win­ner - Daniel Krause 41 pts, A grade r/up - Kim Gray 39 pts, B grade win­ner - Joel Barker 38 pts, B grade r/up - War­ren Bed­does 34 pts, C grade win­ner - Paul Allen 38 pts, C grade r/up - Gerry Hell­mann 37 pts.

Ball win­ners - Ed­die Fah, Paul Purtell 38 pts, Shayne Jen­nings, Darryl Daniel 37 pts, Dy­lan Stone, Peter Red­head, Regi­nald Outen, Ian Charles 36 pts, Gre­gory Gan­ning, Brian Mor­ri­son 35 pts, Des Nemeth, Bob Wat­son, Jeremy Wha­lan, Ge­off Wal­dron, Craig McCor­mack, John Stevens, Bill Day, Peter If­fland, Ray Reid, Bernard Seaton 34 pts, Michael Hazell 33 pts.

Ea­gle - Adrian Ge­orge 14th.

NTP’s - War­ren Bed­does 2nd, Mick Kenna 5th, Ken Ram­pling 8th, Daniel Krause 18th.

Ladies Stable­ford: A grade win­ner - Mel Pre­ston 39 pts, A grade r/up - Louise If­fland 38 pts.

Ball win­ners - Liz Green­hill 35 pts, Lil­lian Bar­low, Wendy Day 32 pts.

NTP - Louise If­fland 5th.

Sun­day 10 June

Men’s Stable­ford: A grade win­ner - Stu­art Gray 35 pts c/b, A grade r/up - Damian Smith 35 pts, B grade win­ner - Ste­fan Kaiser 39 pts, B grade r/up - Lynn Mitchell 37 pts.

Ball win­ners - Ed­die Fah 35 pts, Stu­art James, Hayden Mathews, Darryl Daniel 34 pts, Brian Mor­ri­son, Rus­sell Mathews, Malcolm Cham­bers, Grant O’Reilly, An­thony Da­ley, Rob For­rest, Michael Hard­man 33 pts.

NTP’s - Ray­mond Sed­don 2nd, Steve Hes­sion 5th, Grant O’Reilly 8th, Hayden Mathews 18th.

Ladies Stable­ford: A grade win­ner - Su­san Mitchell 37 pts, A grade r/up - Louise If­fland 36 pts.

Ball win­ners - Pauline O’Meara, Janet Rogers, Donna Rohrich, Kym Er­bacher, Amanda Arnot 34 pts.

NTP - Su­san Mitchell 5th.

Mon­day 11 June

Men’s Stable­ford: A grade win­ner - Daniel Krause 40 pts, A grade r/up - Greg Lam­beth 39 pts, B grade win­ner - Kevin Ker­lin 39 pts, B grade r/up - Darryl Daniel 34 pts.

Ball win­ners - Sam McIn­tosh 38 pts, Peter Dono­van, Travis Mer­ritt, Ian Wil­liams 36 pts, Grant Sawyer 34 pts, Nathan Sch­nei­der, An­drew Locke 33 pts, An­drew Neil­son, An­drew Sen­kic 32 pts, Mathew Porter, Paul Purtell 31 pts.

NTP’s - Mick Er­bacher 2nd, Tony Kerkow 5th, Ian Wil­liams 8th & 18th.

Ladies Stable­ford: A grade win­ner - Amanda Arnot 37 pts, A grade r/up - Liz Green­hill 35 pts.

Ball win­ners - Ch­eryl Wig­more 35 pts, Vicki Wal­dron 33 pts.

Newspapers in English

Newspapers from Australia

© PressReader. All rights reserved.