Full list of win­ning projects

Western Suburbs Weekly - - Liftout -

GE­ORGE TEM­PLE POOLE AWARD

Wil­let­ton Se­nior High School by Has­sell

PUB­LIC AR­CHI­TEC­TURE

The Jef­fery Howlett Award for Pub­lic Ar­chi­tec­ture – East Pil­bara Arts Cen­tre by Of­fi­cer Woods Ar­chi­tects

Com­men­da­tion – Leighton Beach Chang­e­rooms and Kiosk by Bernard See­ber

Com­men­da­tion – Kar­ratha Su­per Clinic by Coda Stu­dio

ED­U­CA­TIONAL AR­CHI­TEC­TURE

The Hill­son Beasley Award for Ed­u­ca­tional Ar­chi­tec­ture – Wil­let­ton Se­nior High School by Has­sell

Ar­chi­tec­ture Award – By­ford Sec­ondary Col­lege by Don­ald­son and Warn Ar­chi­tects

Ar­chi­tec­ture Award – Irene Mc­cor­mack Catholic Col­lege Paul Rafter Cen­tre by Parry and Rosen­thal Ar­chi­tects

Com­men­da­tion – Curtin Med­i­cal School by GHD Wood­head

Com­men­da­tion – Bun­bury Catholic Col­lege Mercy Cam­pus by Coda Stu­dio and Brod­er­ick Ar­chi­tects Joint Ven­ture

RES­I­DEN­TIAL AR­CHI­TEC­TURE – HOUSES (New)

The Mar­shall Clifton Award for Res­i­den­tial Ar­chi­tec­ture – Houses (New) – Bo­ranup House by MORQ

Ar­chi­tec­ture Award – Bev's House by Gres­ley Abas

Com­men­da­tion – Carr Place by Klop­per and Davis Ar­chi­tects

Com­men­da­tion – Grey Street House by Lo­cal Ar­chi­tec­ture

Com­men­da­tion – Madi­gan Res­i­dence by PTX Ar­chi­tects

Com­men­da­tion – River View House by Suzanne Hunt Ar­chi­tect

RES­I­DEN­TIAL AR­CHI­TEC­TURE – HOUSES (Al­ter­ations and Ad­di­tions)

The Peter Over­man Award for Res­i­den­tial Ar­chi­tec­ture (Al­ter­ations and Ad­di­tions – North Perth Town­house by Si­mon Pen­dal Ar­chi­tect

Ar­chi­tec­ture Award – Ea­gle Bay House by Matthew Craw­ford Ar­chi­tects with Rosie Bur­ton

Ar­chi­tec­ture Award – Har­vey Res­i­dence by Chin­darsi Ar­chi­tects

Com­men­da­tion – Pen­nant Street by Klop­per and Davis Ar­chi­tects

RES­I­DEN­TIAL AR­CHI­TEC­TURE – HOUSES (Mul­ti­ple Hous­ing)

The Harold Krantz Award for Res­i­den­tial Ar­chi­tec­ture – Houses (Mul­ti­ple Hous­ing) – The Pocket by Cameron Chisholm Ni­col

Ar­chi­tec­ture Award – Gen Y De­mon­stra­tion Hous­ing Project by David Barr Ar­chi­tect

Com­men­da­tion – 19 Douro by Mo­tus Ar­chi­tec­ture

Com­men­da­tion – 67 Ben­nett Street by JCY Ar­chi­tects & Ur­ban De­sign­ers

Com­men­da­tion – Heir­loom by Match by Cameron Chisholm Ni­col

HER­ITAGE

The Mar­garet Pitt Mori­son Award for Her­itage – South Ter­race Sup­ported Ac­com­mo­da­tion Hos­tel by Spaceagency

Ar­chi­tec­ture Award – The Goods Shed by Cox Howlett & Bai­ley Wood­land with Grif­fiths Ar­chi­tects

Com­men­da­tion – The Guild­ford Ho­tel by Fratelle Group

COM­MER­CIAL AR­CHI­TEC­TURE

The Ross Chisholm and Gil Ni­col Award for Com­mer­cial Ar­chi­tec­ture – Wem­b­ley Golf Course Hos­pi­tal­ity Re­de­vel­op­ment by Gres­ley Abas

Ar­chi­tec­ture Award – El­iz­a­beth Quay Ge­lato Kiosk by Iredale Ped­er­sen Hook Ar­chi­tects

Com­men­da­tion– Youth In­volve­ment Cen­tre (YIC) by White­haus

IN­TE­RIOR AR­CHI­TEC­TURE

The Julius Elis­cher Award for In­te­rior Ar­chi­tec­ture – Has­sell Stu­dio by Has­sell

Ar­chi­tec­ture Award – 19 Douro by Mo­tus Ar­chi­tec­ture

Ar­chi­tec­ture Award – Strange Com­pany by Spaceagency

Com­men­da­tion – Vasse Felix Win­ery by Iredale Ped­er­sen Hook Ar­chi­tects with Hecker Guthrie Com­men­da­tion – Ground Floor Reid Li­brary Ren­o­va­tion by Schin Ar­chi­tects

UR­BAN DE­SIGN

The John Sep­ti­mus Roe Award for Ur­ban De­sign – El­iz­a­beth Quay by ARM with TCL

Ar­chi­tec­ture Award – Beaux Lane by Tay­lor Robin­son

Com­men­da­tion – Perry Lakes Re­de­vel­op­ment Project by Coda Stu­dio

SMALL PROJECT AR­CHI­TEC­TURE

Ar­chi­tec­ture Award – Grey Street House by Lo­cal Ar­chi­tec­ture

Ar­chi­tec­ture Award – Love Story Shop II by MORQ

Com­men­da­tion – Comben Place by Spaceagency

SUS­TAIN­ABLE AR­CHI­TEC­TURE

Ar­chi­tec­ture Award – Gen Y De­mon­stra­tion Hous­ing Project by David Barr Ar­chi­tect

Com­men­da­tion – East Pil­bara Arts Cen­tre by Of­fi­cer Woods Ar­chi­tects

Com­men­da­tion – Mediter­ranean Ship­ping Com­pany (Aust) Pty Lim­ited Head Of­fice for Aust & New Zealand by Slavin Ar­chi­tects

RICHARD ROACH JEWELL FOR EN­DUR­ING AR­CHI­TEC­TURE AWARD

Reid Li­brary Chisholm Ni­col

COLOR­BOND AWARD FOR STEEL AR­CHI­TEC­TURE

Color­bond Award for Steel Ar­chi­tec­ture – Mediter­ranean Ship­ping Com­pany (Aust) Pty Lim­ited Head Of­fice for Aust & New Zealand by Slavin Ar­chi­tects

Com­men­da­tion – Dampier Com­mu­nity Hub by Gres­ley Abas

Com­men­da­tion – East Pil­bara Arts Cen­tre by Of­fi­cer Woods Ar­chi­tects

MONDOLUCE AWARD

Mondoluce Light­ing Award – Woods Bagot Perth Stu­dio by Woods Bagot

Com­men­da­tion – Strange Com­pany by Spaceagency by Cameron LIGHT­ING

Wil­let­ton Se­nior High School by Has­sell.

Newspapers in English

Newspapers from Australia

© PressReader. All rights reserved.