ST CATHER­INE’S CATHOLIC COL­LEGE AWARDS NIGHT

Whitsunday Times - - LIFE -

Spe­cial awards

All Rounder Award: Sa­hara Tay­lor-Crane

Lois Oliver Spirit and Ser­vice Year 7: Zante Sloane

Lois Oliver Spirit and Ser­vice Year 8: Jes­sica Ren­ton

Lois Oliver Spirit and Ser­vice Year 9: Han­nah King

Lois Oliver Spirit and Ser­vice Year 10: Lanie Krog

Lois Oliver Spirit and Ser­vice Year 11: Danae Scoth­ern

Strength in Faith Award: Ruby Mur­doch

Daw­son Medal: Liam Stephens

Out­stand­ing Creativ­ity Award – Vis­ual Arts: Khloee Ken­dall

Sports­man of the Year: Os­car Doland

Sportswoman of the Year: Chloe Robert­son and Danae Scoth­ern

Hamil­ton Is­land Ex­tra­or­di­nary Achieve­ment: David His­cox

Col­lege Dux: Aaron Moore

JCU: Grace Bar­rile and Paris Egan

House Spirit: Xavier

House Cham­pion: McAu­ley

Agnes Pini English Ex­cel­lence: Nathan Had­low

School-Based Ap­pren­tice­ship/Trainee­ship Award: Brooke Draper

Ex­cel­lence in VET: Caleb Robin­son

Top of sub­ject – Year 12

Katya Bandow: Ge­og­ra­phy, re­li­gion and ethics

Grace Bar­rile: Ac­count­ing, busi­ness and com­mu­ni­ca­tion tech­nolo­gies Ea­mon Beatts: Math­e­mat­ics B, math­e­mat­ics C, physics

Pa­trick Botta: Agri­cul­tural science

Re­bekah Coles: English com­mu­ni­ca­tion Brooke Draper: Pre­vo­ca­tional math­e­mat­ics

Adam Edgar: Drama

Ky Erick­son: Recre­ational stud­ies

Hud­son Mc­Gre­gor: Phys­i­cal ed­u­ca­tion

Aaron Moore: English; film, TV and new me­dia; le­gal stud­ies; math­e­mat­ics A; study of re­li­gion

Ruby Mur­doch: Mu­sic

Tori Pater­son: Bi­ol­ogy

Caleb Robin­son: Chem­istry, in­dus­trial tech­nolo­gies

Olivia Ro­manella: An­cient his­tory, art

Jas­min Tickle: Hos­pi­tal­ity prac­tices

Ma­rina Van Blar­com: In­done­sian

Aca­demic awards

Year 7 – Ex­cel­lence Roy Blain Annabel Dan­vers Stella del So­lar Nikkia Goodall Teah Goodall

Eden Humphrey Brid­get Pat­ullo Han­nah Ru­g­less Zante Sloane Ella Cross­ley

Year 7 – Merit

Os­car Doland Ava Hayes Daniel Helly Nakeya Her­bert Sarah O’Reilly Jack Pini Jorja Rose Grace Rule Mad­di­son Scott-Fitzger­ald Lily Turner

Year 8 – Ex­cel­lence

Josie Bates Jes­sica Butron Esper­anza del So­lar Ji­hansa Gu­nathi­laka

Molly O’Con­nor Jes­sica Ren­ton Will Spencer

Year 8 – Merit

Han­nah Col­borne Con­nor Earl Sum­mer Fore­man Alyssa Glasspool Te­gan Grav­elle Ce­leste Hardy-Young Naomi McGui­ness Tamzin Mol­loy Erin Scoth­ern Je­nayah Shields Leah Streat Jorja Whit­ney

Year 9 – Ex­cel­lence

Rhys Grav­elle Bri­ana James Char­lotte Oren­shaw Bella Pini Jes­sica Porter Holly Bye

Year 9 – Merit

Latiesha Dal­ton Emma Haran Mar­lee Har­ri­son Madi­son Ma­son-Cran­son Luke Pater­son

Levi Turne,

Caleb Van Dalen Mahi Ve­la­muri

Year 10 – Ex­cel­lence

Lanie Krog Madeliene McGoldrick Drew McMa­hon Gen­nayah Pankhurst

Year 10 – Merit

Evan King Court­ney March-Peach Ni­cholas Power Ryan Stephens Lach­lan Wal­ters

Year 11 – Merit

Quinn McKen­zie Eloise Male Emily Neil

Year 12 – Ex­cel­lence

Grace Bar­rile Ea­mon Beatts Beky Coles Aaron Moore Liam Stephens

Year 12 – Merit

Katya Bandow Ni­cholas Faletti Jor­dan James Kloee Ken­dall Stephanie McGoldrick Tori Pater­son Caleb Robin­son Jas­min Tickle Ma­rina Van Blar­com Cas­sidy Webb

PHOTO: CON­TRIB­UTED

WELL DESERVED: Col­lege Dux Aaron Moore with Denise Sala, rep­re­sent­ing the St Vin­cent de Paul So­ci­ety, and Cathy Lane, rep­re­sent­ing the Telford fam­ily.

PHOTO: CON­TRIB­UTED

CON­GRAT­U­LA­TIONS: Ruby Mur­doch re­ceives the Strength in Faith award from Ja­son Costi­gan.

PHOTO: CON­TRIB­UTED

Cal­tex All Rounder award winner Sa­hara Tay­lor-Crane with Veron­ica Rogers, rep­re­sent­ing the Catholic Women’s League.

Newspapers in English

Newspapers from Australia

© PressReader. All rights reserved.