“Daha fazla yatırım yapmak istiyoruz”

Havadis Gazetesi - - NEWS -

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Güncel Gelişmeler Işığında Kıbrıs Görüşmelerinin Geleceği ve Türkiye İçin Çıkarımlar" toplantısında Türk iş adamlarının KKTC’ye bakışını anlattı

“ÇÖZÜMÜ DESTEKLİYORUZ”

Hisarcıklıoğlu: KKTC’ye daha fazla yatırım yapmak istiyoruz. Daha fazla karşılıklı ticaret olsun istiyoruz. Kıbrıs’taki çözüm çabalarınızı destekliyoruz. Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de bir refah ve istikrar adası olmasını istiyoruz

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın katılımıyla gerçekleştirilen, TOBB ve İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından düzenlenen "Güncel Gelişmeler Işığında Kıbrıs Görüşmelerinin Geleceği ve Türkiye için Çıkarımlar" toplantısında yaptığı konuşmada, KKTC’nin ticaret, turizm, eğitim ve yatırımlar açısından Türkiye için önemli bir ortak olduğunu söyledi.

KKTC’nin, Türkiye’nin göz bebeği olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Bizi birbirimize bağlayan son derece güçlü tarihi, kültürel ve iktisadi bağlarımız var. İktisadi bağlarımızı daha da güçlendirecek bir potansiyelin olduğunu biliyoruz. Biz iş dünyası olarak, Kıbrıs Türklerinin zenginleşmesini istiyoruz. Kıbrıs Türklerine haksız yere uygulanan izolasyonların bunu yavaşlattığının farkındayız. Ama Kıbrıs Türklerinin çalışkanlığı ve azmi sayesinde zenginleşme süreci devam edecek. Kıbrıs Türk halkının zenginleşmesinin, çözüm çabalarına sağlayacağı katkının farkındayız. Kuzey Kıbrıs ekonomisini güçlendirecek ve daha fazla yatırım yapılmasına imkan sağlayacak ekonomik reformların önemini de biliyoruz."

Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının vereceği desteğin, çözüm süreci için büyük anlam taşıdığını da gördüklerini aktararak, "Biz Türkiye iş dünyası olarak, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Kıbrıs Türklerinin yanında olacağız. Kıbrıs’ta adil ve kalıcı çözüm sürecini

her zaman destekledik. Desteklemeye de devam edeceğiz" diye konuştu. Doğrudan yabancı yatırımların, ekonomik kalkınma için hayati önemde olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, uygun yatırım ortamı için TOBB ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın 2011 yılında KKTC hükümetine bir model önerdiğini, cumhurbaşkanı, başbakan, ilgili bakanlar, bürokratlar ve yabancı yatırımcıları aynı masa etrafında toplayan "Yatırım Danışma Konseyi" kurulduğunu anımsattı. Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Akıncı’dan "Yatırım Danışma Konseyi" mekanizmasının devam etmesini istirham ettiklerini belirterek, "Kıbrıs’ın yatırım potansiyelini daha fazla kullanalım. Kıbrıs’a daha fazla yatırım götürelim. Ekonomisi güçlü olan Kıbrıs, çözüm müzakerelerinde daha güçlü olacaktır." şeklinde konuştu.

"KKTC eğitim adası ve çekim merkez olabilir"

Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB, Yunanistan Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odaları’nın bir araya gelerek Lefkoşa Ekonomik Forumu'nu kurduğunu hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Lefkoşa Ekonomik Forumu, çözüm müzakerelerine iş dünyasının desteğini vurgulamak açısından önemli bir platformdur. Kıbrıs ara bölgede, İstanbul’da ve Atina’da bir araya geldik. Tahkim, kuluçka merkezi, start-up weekend gibi somut işbirliği alanlarını konuştuk. Think-tank kuruluşumuz TEPAV, KKTC için kurumsal gözden geçirme projesi hazırladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.