Kasırgada evcil hayvanlarını bırakanlara cezai yaptırım

Havadis Gazetesi - - NEWS -

ABD’nin Florida Eyaleti Palm Beach County Savcısı, Irma Kasırgası esnasında evcil hayvanlarını terk eden kişilerin cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceklerini söyledi.

ABD’nin Florida Eyaleti Palm Beach County Savcısı Dave Aronberg, Irma Kasırgası esnasında evcil hayvanlarını terk eden kişilerin cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceklerini bildirdi.

New York Post gazetesine verdiği röportajda “Büyük fırtına esnasında sadece kendini düşünüp hayvanları orada bırakmak, hayvan zulmünün başlıca örneğidir” diyen Aroberg, hayvan haklarını ihlal eden ABD vatandaşları için “Sizi bulacağız ve cezalandıracağız” uyarısında bulundu.

Palm Beach County Hayvan Bakım Merkezi, Irma Kasırgası esnasında 40 köpeğin kurtarıldığını ve selin ortasında bu

Hollanda ulusal polisi , ülkede sayıları yüzlerle ifade edilen İtalyan mafyası lider ve üyelerini yakalamak için özel bir tim oluşturdu.

"Mafya ile mücadele timi" adı verilen ve 3'er kişiden oluşan özel birim, gasp, uyuşturucu ve silah ticareti ile uğraşan İtalyan kökenli suç örgütü üyelerini takip ederek, haklarında bilgi toplayacak.

Hollanda Ulusal Polis Teşkilatı Başkanı Wilbert Paulissen, söz konusu timin, İtalyan makamlarından gelen talep üzerine oluşturulduğunu açıkladı.

İtalyan yönetimi, ülkeden kaçan yüzlerce mafya üyesinin Hollanda'da rahat bir yaşam sürdüğünü belirterek, köpeklerin çocuğunun bir direğe bağlanmış ya da farklı şekilde faleketin ortasında kısıtlanmış şekilde bırakıldıklarını belirtti.

Hayvan bakım merkezinin yöneticisi Dianne Suave konu hakkında “Böyle bir davranışın affı ve bahanesi bulunamaz” açıklamasını yaptı.

Amerikan Hayvana Karşı Şiddet Önleme Topluluğu(ASPCA)’nun başkanı Tim Rickey ise Irma’nın ardında Florida, Georgia ve Güney Carolina’da 600 hayvanı kurtardıklarını ifade ederek, insanların evcil hayvanlarını acil durumlar için hazırlamamasına tepki gösterdi:

" Evcil hayvan sahiplerinin hayvanlarını ve kendilerini her türlü acil durum ve doğal afetlere karşı hazırlaması gerekiyor. Onları böyle durumlarda hayvanları da yanlarına almaları gerektiği şeklinde uyarıyoruz.“ Lahey hükümetini bu kişilerin yakalanması fazla bir şey yapmamakla eleştiriyor.

Resmi raporlara göre, Hollanda'da çok sayıda İtalyan kökenli mafya üyesi bulunuyor.

2012 yılında hazırlanan bir raporda, sadece Güney İtalya'daki Calabrie bölgesi kökenli 'Ndrangheta adlı mafya grubunun bile yüzlerce üyesinin Hollanda'da bulunduğu vurgulanıyor.

İtalyan mafya üyeleri haraç alma, uyuşturucu ve silah ticareti gibi yasa dışı işlerle uğraşıyor. 2015 tarihli bir başka rapora göre de, İtalyan mafyası Hollanda'nın Alsmeer kentindeki çiçek mezatında da oldukça etkin.

Mafya üyeleri, çiçek toptancılarını dolandırma, haraç ve gasp gibi suçlara karışıyor.

Aynı zamanda uyuşturucu ve silah ticareti ile de uğraşan İtalya kökenli "Alsmeer çetesi" üyelerinden Vincenzo Macri, geçen Haziran ayında Brezilya'da tutuklandı.

Hollanda polisinin oluşturduğu mafya ile mücadele timi, İtalya kökenli suç örgütlerinin izini sürüp, bilgi toplayacak. Bu bilgiler İtalyan polisi ile paylaşılacak.

Yapılan anlaşma gereği, İtalya da, ülkesinde yakalanan ve pişmanlıktan faydalanan suçluların verdiği bilgileri Hollanda polisi ile paylaşacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.