Hanım ağa

Havadis Gazetesi - - NEWS -

Çocukluğumun geçtiği semtte tanımıştım Uğur (Kılıç) Çakıcı’yı, dönemin en popüler kabadayısı Dündar Kılıç’ın kızıydı. Uğur abla hayatın ona sundukları karşısında dik, onurlu, güçlü olmayı öğrenmişti ve hayatı boyunca da hep öyle davrandı, mekânı cennet olsun.

Şimdi adada Demet Şahin ismini çok duyar oldum. Garibi, düşkünü, şaşkını, hastası hepsinin dilinde Didem Şahin. Bir “Allah razı olsun” diyen bir daha diyor.

Eşi Veysel Şahin içinde adaya ilk geldiğimde aynı sözleri duymuştum. Şimdilerde aynı sözleri Demet Hanım için duyuyorum.

Erkeklerinin arkasında dimdik duran, hayatı onlarla göğüsleyen, yılmayan, yenilmeyen kadınlar hep destan yazmışlardır. Yaradılışları gereği o anaç, o koruyup kollayan vicdanları onların ayakları altına sermiş cenneti. Demet Şahin’de Kıbrıs’ta elinin ulaştığı, gücünün yettiğince kendi cennetini kurar olmuş yaptıklarıyla.

Hiç tanışmadık, eşi Veysel Şahin ile kırk yıl hatırı olsun diye bir kahve içmişliğimiz var o kadar. Demet Hanım’ın yaptıklarını öğrenince hakkını teslim etmek istedim açıkçası.

Öğrendiğim kadarıyla Demet Hanım bir elin verdiğini öteki el bilmesin diyenlerden ama kusuruma bakmasın yazmasam olmazdı.

Hanımlık başka, ağalık başka ama dedim ya ben Uğur Çakıcı’da gördüm hanım ağalığı şimdi birde burada Demet Şahin için duydum yakıştırıldığını.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.