Ambargo demeyin gülerim size

TONGUÇ KOTAK

Havadis Gazetesi - - NEWS -

Avrupa Kadınlar Euroleague’de bu yıl mücadele edecek olan Yakın Doğu Üniversitesi tarafından düzenlediği turnuvada oynanan Euroleague seviyesindeki Basketbolu izleyenler zevk alırken, “gelmeyen” Basketbolumuzun önde gelenleri çok ama çok şeyler kaybediyorlar. Turnuvada iki yıl öncenin Euroleague Kadınlar Ligi’nin şampiyonu USK Prague (Çekya), İspanyol Avendia, Belçika’dan Castors Braine, Galatasaray ve Hatay Büyükşehir Belediyesi takımları kıran kırana bir mücadele veriyorlar.

Bu organizasyon hem basketbol severler hem de ülkenin sporunu yönetenler için bir fırsat ama ne salonun kapısından giren “Spor Yöneticilerimiz” var ne de “Antrenörler” var.

Buraya gelen takımların yetkilileri ile temaslar kurmak bir yana “Spor” konusunda ahkam kesenler onların derdini bile sormadılar. Ambargo diye inleyenler bana bir daha böyle bir şey söylerlerse halk ve devlet katından çok kalplerini kıracağım galiba.

Demek ki Ambargo’!yu başkaları değil biz kendi kendimize yapıyoruz. Ülkeyi yönetenlerden tutun da halka kadar salona gelmeyenler çok şey kaybediyor. Gelenler ise Basketbola doyuyor. Kaybedenler ne yazık ki sporu yönetenler oluyor.

Bu şampiyonada İspanya’nın Perfumerias Avenida takımında forma giyen Silvia Dominguez, USK Prag’ta forma giyen Marta Xargay, Laura Nicholls gibi efsane isimlerin yanı sıra 2017 Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon olan İspanya Basketbol Kadın Milli Takımında yer alan Leticia Romero, Laura Gill gibi İspanyol basketbolunun genç yetenekleri turnuvada yer alıyor.

2017 Afrika Kadın Basketbol Şampiyonası’nda şampiyonluk yaşayan Adaora Elonu, İsveç Milli Takımı’ndan Fahriya Abdi, Brezilyalı efsane pivot Erika de Souza Perfumerias Avenida formasıyla turnuvada oynuyor. Turnuvaya Avrupa’nın merkezinden yani Belçika’dan katılacak olan Castors Braine takımı da 2017 Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya alan Belçika Milli Takımı’na verdiği oyuncular ile kadrosunda yer alan Emmanuella Mayombo, Antonia Delaere, Celeste Davis gibi oyuncularla dikkat çekiyor. Bu isimleri hayatta bir daha göremezsiniz KKTC’de.

USK Prag’ın başında Kadın Basketbolu’nun en değerli koçlarından Natalie Hejkova’nın olması da Kuzey Kıbrıslı basketbol severler için takip edilmesi gereken ayrı bir değer, Kadri Alagöz, Orhun Mevlit, Tamer Bolat gibi ismler salonda yer alırken “anlı şalı” antrenörlerimiz buraya gelmemeleri ayrı bir olaydır.

Turnuva bu akşam sona eriyor. Bu şampiyonanın finali tam bir Euroleage finalini andırıyor. Bu maçı halkımız kaçırmamalıdır. Bana ambargo demeyin artık size gülerim ey Kıbrıs Türk halkı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.