KRiZ KKTC’Yi DE VURDU

ABD ile Türkiye arasında vize gerginliği nedeniyle yeniden yükselişe geçen döviz, ülkemizi de olumsuz etkiliyor. Sterlin 5 TL’ye biraz daha yaklaşırken, Euro ve Dolar da zirveleri zorluyor

Havadis Gazetesi - - ÖN SAYFA - Bertuğ TOPAL

BORÇ ARTTI: Ülkede ev kiralarından, araba ücretlerine, kredilerden, gayrımenkul satışlarına neredeyse tüm ticaret işlevlerinde kullanılan Sterlin, ABDTürkiye gerginliği ile 5 TL’ye biraz daha yaklaştı. Borçluların borcu dövizdeki dalgalanmayla arttı, vatandaş biraz daha sıkıya girdi

UZMANLAR UYARMIŞTI: Havadis’in geçen ay gündeme getirdiği ve dövizde yaşanan düşüşün irdelendiği haberde uzmanlar düşüşe aldanılmaması konusunda vatandaşları uyarmıştı. Uzmanlar, bir ay önceki düşüşün uzun süreli olmadığı ve yeniden dövizin yükseleceğini kaydetmişti

BORÇ ARTTI:

Ülkede ev kiralarından, araba ücretlerine, kredilerden, gayrımenkul satışlarına neredeyse tüm ticaret işlevlerinde kullanılan Sterlin, ABDTürkiye gerginliği ile 5 TL’ye biraz daha yaklaştı. Borçluların borcu dövizdeki dalgalanmayla arttı, vatandaş biraz daha sıkıya girdi

UZMANLAR UYARMIŞTI:

Havadis’in geçen ay gündeme getirdiği ve dövizde yaşanan düşüşün irdelendiği haberde uzmanlar düşüşe aldanılmaması konusunda vatandaşları uyarmıştı. Uzmanlar, bir ay önceki düşüşün uzun süreli olmadığı ve yeniden dövizin yükseleceğini kaydetmişti

Piyasalarda Pazar günü ABD-Türkiye krizi nedeniyle yaşanan dalgalanma dün yerini daha sakin bir görünüme bıraktı.

Pazar günü 3,92 lirayı gördükten sonra önceki gün 3,68-3,71 bandında dalgalanan dolar dün sabah 3,68 liradan işlem gördü. 4,50 liraya kadar çıktıktan sonra 4,35 liraya inen Euro ise dün 4,36 liradan işlem gördü. Ülkenin en önemli yabancı para cinsi olan Sterlin ise 4.87 liralarda dünü geçirdi. ABD-Türkiye arasında vizelerin askıya alınması haberine sert tepki veren dolar/TL gün geçtikçe artçı şoklar yaşansa da yerini gerilemeye bıraktı.

Analistler, Türkiye ve ABD yetkililerinden gelebilecek açıklamaların piyasaların odak noktasında kalmaya devam edeceğini belirtiyor. Analistler teknik açıdan dolar/TL'nin 3,653,75 geniş bandı içine yerleştiğini belirtti.

Borsa yükselişte

Önceki günü 2,73 kayıpla 101.298 puandan tamamlayan BIST 100 endeksi ise yeni güne yüzde 1,18 artışla 103.667,09 puan seviyelerinde kapandı.

Analistler, Türkiye ve ABD yetkililerinden gelebilecek açıklamaların piyasaların odak noktasında kalmaya devam edeceğini belirterek, BIST 100 endeksinde 100.000 seviyesinin destek, 102.500 seviyesinin direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Altın düşüşte

Altının gram fiyatı güne düşüşle başlamasının ardından 152,5 lira seviyelerinde dengelendi.

Önceki gün, Türkiye ile ABD arasındaki vize işlemlerinin askıya alınmasıyla yükselen dolar/TL'nin etkisiyle 155,7 lirayla tüm zamanların en yüksek seviyesini gören gram altın, günü önceki kapanışa göre yüzde 3,03 artışla 152,8 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı bugüne düşüşle başlamasının ardından önceki kapanışa göre yüzde 0,2 azalışla 152,5 liradan alıcı bulurken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın 251 lira, Cumhuriyet altını da 1.024 liradan satılıyor.

Uzmanlar, geçen hafta ABD'de açıklanan eylül ayı istihdam raporunun ardından altının ons fiyatının yükseliş trendine girdiğini söyledi ve çarşamba günü açıklanacak ABD Merkez Bankasının (Fed) toplantı tutanaklarının altın fiyatları açısından haftanın en önemli gündem maddesi olduğunu dile getirdi.

Türkiye Merkez Bankası’nda ‘panik yok’ açıklaması

ABD ile yaşanan vize krizinin ardından dolar dün gece 3,92 seviyesini gördükten sonra 3,70 seviyesine gerilemişti. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Uysal bu durumu, "Jeopolitik endişelerden kaynaklı geçici bir etki olabilir, yakından takip ediyoruz" sözleriyle değerlendirdi.

Uysal yaptığı açıklamada, "Swap piyasasında TL pozisyon alan bazı yatırımcıların bir miktar pozisyon ayarlama eğiliminde oldukları görülüyor, jeopolitik endişelerden kaynaklı geçici bir etki olabilir, yakından takip ediyoruz" dedi. Uysal, TL'deki sert değer kaybı ardından sistemde döviz likiditesi anlamında bir sıkıntı olmadığını, piyasaları yakından takip ettiklerini söyledi.

"Sistemde döviz likiditesi ile ilgili herhangi bir sıkıntı bulunmuyor" diyen Uysal, bankalardaki döviz tevdiat hesaplarının son dönemdeki en yüksek seviyelerinde olduğuna da dikkat çekti.

Uzmanlar uyarmıştı

Havadis’in geçen ay gündeme getirdiği ve dövizde yaşanan düşüşün irdelendiği haberde uzmanlar düşüşe aldanılmaması konusunda vatandaşları uyarmıştı. Uzmanlar, bir ay önceki düşüşün uzun süreli olmadığı ve yeniden dövizin yükseleceğini kaydetmişti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.