55 çiftlik daha hastalıktan ari sertifikası aldı

Havadis Gazetesi - - NEWS -

“Hayvan hastalıkları ile mücadele projesi” kapsamında büyükbaş ve küçükbaş olmak üzere 55 çiftliğin daha “hastalıklardan ari” olduğu sertifikayla belgelendi.

Avrupa Birliği’nin mali ve teknik desteğiyle Veteriner Dairesi tarafından sürdürülen “Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Projesi” kapsamında büyükbaş ve küçükbaş olmak üzere 55 çiftliğin daha hastalıklardan ari olduğu sertifikayla belgelendi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığından verilen bilgiye göre, Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun katılımıyla dün bakanlıkta düzenlenen törende, 45 küçükbaş ve 10 büyükbaş üreticiye çiftliklerinin hastalıklarından ari olduğuna dair belge verildi.

Törende Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben ile AB’nin proje uzmanları da hazır bulundu.

Çavuşoğlu: Hedef ari coğrafyada daha üretken üretim

Çavuşoğlu, sertifika töreninde yaptığı konuşmada, Veteriner Dairesi sorumluluğunda, Avrupa Birliği’nin katkısıyla, kamu-özel işbirliğinde, KKTC’deki hayvanların tarandığını ve taramada ikinci aşamaya geçildiğini belirtti.

Çavuşoğlu, “İkinci taramaya başladığımız için de yakın bir gelecekte her hafta bu belgeyi üreticilerimize verebilme şansına erişeceğiz” dedi.

Hedeflenenin ülkenin hayvan hastalıklarından ari coğrafyaya kavuşması olduğunu ve bunun belgelenmesi için bu hazırlıkların yapıldığını ifade eden Çavuşoğlu, “Projenin bugüne kadar uygulanmasında Avrupa Birliği 2.5 Milyon Euro para harcamıştır. Bunun yanı sıra TC ve KKTC kaynaklarıyla da hayvan tazminatları ödenmektedir.” dedi.

KKTC’nin hayvan hastalıklarından ari duruma gelene kadar Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele Programı’nın devam edeceğini söyleyen Çavuşoğlu, ilk defa kamu-özel ortaklığı ile gerçekleşen projenin çok başarılı bir şekilde sürdüğünü belirtti.

Çavuşoğlu, denetim ciddiyetinin devam edeceğini ve gıda güvenliğinin sağlanmasıyla KKTC ürünlerinin Avrupa coğrafyasına satılabileceğini dile getir di.

Çavuşoğlu, Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele Projesi’nin ikinci turunun da tamamlanmasıyla birlikte KKTC’deki tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanların tümünün hastalıklardan ari pozisyona gelmesiyle birlikte ticaretin önünün de açılarak, hayvancılık sektörünün lokomotif olacağını ifade etti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.