Sendikalar umutsuz

Kamuda yetkili sendikalar, son 4 yılda kurulan hükümetlerin faaliyetlerini değerlendirdi, yeni kurulacak hükümetten beklentilerini açıkladı

Havadis Gazetesi - - ÖN SAYFA - Duygu ALAN

UMUT YOK: Sendikaların yetkilileri, Ocak ayında yapılması öngörülen seçimin ardından oluşturulacak olan yeni hükümetten de halkın beklentilerini karşılayacak adımlar atılması noktasında umutlu olmadıklarını söyledi

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMUSEN), Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş), Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS),Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) yetkilileri, hükümetlerin kamudaki sorunların çözümüne yönelik ve kamuda verimliliği arttırmak adına atılımlarda bulunmadığını savundu.

Sendikaların yetkilileri, Ocak ayında yapılması ön- görülen seçimin ardından oluşturulacak olan yeni hükümetten de halkın beklentilerini karşılayacak adımlar atılması noktasında umutlu olmadıklarını söyledi.

Sendikaların beklentileri net

KAMU-SEN Başkanı Metin Atan,yeni kurulacak olan hükümetten beklentilerinin kamuda çalışanlarla ilgili verimlilik adına gerekli çalışmaların yapılması, Kamu Reform Yasa- sı’nın geçirilmesi noktasında olduğunu kaydetti.

Kamu-İş Başkanı Sami Dilek, ülkede yozlaşmış bir kamu yapısı olduğunu savunarak bu durumun değişmesi gerektiğini söyledi.

Dilek, “Deneyimli, iş yapacak, iş bilen, tecrübeli, geçmişten gelip çözülmeyen büyük sorunlara çözüm bulunması noktasında adım atacak insanlara ihtiyaç var ve artık işin branşında olan kişilerin bakanlıklarda görevlendirilmesi önem arz etmektedir” dedi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, “Oluşturulacak hükümetten beklentim; Kıbrıs Türk toplumunun iradesini geri alması ve iradeye saygıyı yerleştirmesi, Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin Kıbrıs’ın kuzeyindeki faaliyetlerini denetim altına almasıdır” dedi.

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, ülkede özellikle son yıllarda ekonomik ve sosyal alanda Türkiye’ye boyun eğen hükümetlerin söz konusu olduğunu savunarak “Omurgasız hükümetler” istediklerini dile getirdi. KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ise çözüme ve barışa inanan bir hükümetin oluşmasını istiyoruz. Temennimiz, kendini değil halkını düşünen ve kendini geleceğini değil halkının geleceğini düşünerek icraatlar yapacak bir hükümetin oluşturulması, emir komuta zinciri ile ülke yönetmek yerine halkın taleplerine cevap verecek, sorunlarını çözecek bir hükümetin oluşmasıdır” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.