Seracılar Ne Dedi

Havadis Gazetesi - - NEWS -

Karalar: Canımdan oluyordum

Geçimini seracılık yaparak sağlayan Elif-Veysel Karalar çifti, hafta sonu etkili olan hortumun bölgedeki birçok serayı vurduğunu söyledi, hortum çıktığı sırada seranın içerisinde olduğunu kaydeden Elif Karalar, yaşadığı korku dolu anları Havadis okurları ile paylaştı.

Elif Karalar, yaşadığı korku dolu anları şöyle anlattı: “Öğleden sonraydı. Bebeğimi uyuttuktan sonra seraya girdim bir anda şiddetli bir rüzgar sesi geldi ve daha ne olduğunu anlamadan seranın demirleri köklerinden çıkmaya başladı, ben savruldum. Hortum çıktı, serayı yıktı, bir demir üzerime düştü. 20 gün önce sezaryen olduğum için kendimi koruyacak güce de sahip değildim. Belimden ve kolumdan yaralandım. Ölmeden o seradan çıkmam büyük şans.” Veysel Karalar, seralarında hortum nedeni ile oluşan hasarın yaklaşık 200 bin TL olduğunu söyledi. Veysel Karalar, geçimlerini seracılık yaparak sağladıklarını söyleyerek, “Elimizde avucumuzda ne varsa seralar için harcadık. 3 çocuğum var, biri henüz 20 günlük, hortum emeğimi, tüm birikmiş paramı ve umudumu yıktı geçti” diye konuştu.

Ersöz: Zarar büyük

Maraş bölgesinde, Harika Mahallesi’nde üretim yapan Harun Ersöz’e ait sera da hortumdan nasibini aldı. Ersöz’e ait seranın çatısındaki naylonlar yırtıldı.

Harun Ersöz, hortum nedeni ile serasında oluşan hasarın yaklaşık 15 bin TL olduğunu söyledi. Sera naylonunun yırtılması ile ürünlerin de zarar gördüğünü kaydeden Ersöz, tüm birikmiş parasını bu serayı kurmak için harcadığını, sadece 8 bin TL naylonuna para ödediği serasını eski haline getirmek için şuanda yeterli parasının bulunmadığını ifade etti.

Hortumun bir doğal afet olduğuna dikkat çeken Harun Ersöz, zararının tazmin edilmesini istedi.

Küçük: Hortum yıktı geçti

Harika Mahallesi’nde ikamet eden Ali Küçük, hortum nedeni ile evinin ikinci katındaki prefabrik yapının ve su deposunun yıkıldığını, serasının da kısmen yıkılarak hasar gördüğünü ifade etti.

Ali Küçük, hortum nedeni ile serada meydana gelen hasarın yaklaşık 60 bin TL olduğunu ifade ederek zararının tazmin edilmesini istedi.

Dağtepe: Mağdur olduk

Maraş bölgesinde, Harika Mahallesi’nde üretim yapan Mehmet Dağtepe, hortumun bölgedeki tüm seralara zarar verdiğini söyleyerek hortumdan domates ekili kendi serasının da nasibini aldığını kaydetti.

Serasında oluşan hasarın yaklaşık 15 bin TL olduğunu kaydeden Mehmet Dağtepe, “Seracılık büyük bir emek ve ciddi bir maliyet gerektiriyor. Diğer tüm seracılar gibi ben de seramı kurabilmek için ciddi emek verdim ve büyük paralar döktüm, hortum birkaç dakikada her şeyi yerle bir etti. Mağduriyetimiz büyük.

Dilerim, üretici bir an önce tazmin edilir” diye konuştu.

Sülünlü: Benim ne param ne gücüm var

Harika Mahallesi’nde yalnız başına ikamet eden 79 yaşındaki Şerife Sülünlü’ye ait evin avlu duvarı, avludaki mandıranın çatısı hortum nedeni ile yıkıldı.

Hortum, Şerife nenenin avlusunun içerisindeki bazı ağaçları kökünden söküp devirirken bazı ağaçları gövdesinden kırdı.

Eşi öldükten sonra seracılık yapamadığını söyleyen Şerife Sülünlü, seracılıkta kullanılan ve oldukça pahalı olan tüm tarım aletlerinin çatısı yıkılan mandıra içerisinde olduğunu ve mandıranın çatısının bir an önce tadil edilmemesi halinde içerisindeki eşyaları bir şekilde kaybedebileceğini kaydetti.

Bahçe duvarının ve mandıranın çatısının onarılmasını istediğini söyleyen Şerife nene, “Benim ne param ne de bu işleri yapabilecek sağlığım, gücüm var. Yetkililerden yardım istiyorum. Bana yardım etsinler” diye konuştu.

Ali Küçük

Elif Karalar

Harun Ersöz

Şerife Sülünlü

Mehmet Dağtepe

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.