SUCUOĞLU’NUN ‘DEVRİM’İ, ANAYASAYA TAKILDI...

Havadis Gazetesi - - NEWS -

Cumhurbaşkanı sağlıkta Döner Sermaye Yasasını Anayasa Mahkemesi’ne götürmüştü.

Aman efendim aman. Cumhurbaşkanı ‘kendilerini istemez, aleyhlerine çalışır, yıollarını tıkar’ diye kıyameti kopartmıştılar.

Biz de 12 Eylül tarihli yazımızda, aynı yasa tasarısının 2009’da da denendiğini, Anayasa Mahkemesi’nden ‘eşitlik ilkesine aykırı’ bulunarak döndüğünü hatırlatmış, Bakanlığın sözde bir Tüzük değişikliği ile yasanın etrafından dönmeye çalışmasının “Anayasa Mahkemesi’nin kararına karşı hile” olduğunu yazmıştık.

Dahası kendimizce yapılması gerekeni de not düşmüştük. Demiştik ki;

“Esas sorunun çözülmesi için, ya Anayasa Mahkemesi kararında da belirtildiği üzere, ikinci işin yasaya aykırı olduğunu göz önüne alıp gereğini yapacak; ya da, mevcut yasaları tüm kamu görevlisi sayılan kişilere (doktorlar da dahil) ikinci işi tümden veya özel bazı koşullarda, örneğin mesai sonrası ve çıkar çatışması olmaması durumlarında serbest bırakacak şekilde değiştirecekti. Tek çözüm yolu buydu”.

Yok, arkadaşlar ısrar ettiler. Hatta adına reform dediler, devrim falan de dediler. Sağlıkta artık hiç bir sorun kalmadığını dahi söylediler. Ama Cumhurbaşkanı konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götürdü ve karar dün açıklandı.

Gerekçe 2009’dakiyle aynı, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı.

Ne Cumhurbaşkanı’nı, ne de başkasını suçlamasın Sayın Sağlık Bakanı.

Sadece devletin hukukçularından hesap sorsun.

Mesela Başsavcılık’tan, mesela Mevzuat Dairesi Müdürü’nden, yasa tasarısını gören devletin tüm hukuk görevlilerinden.

Tabii eğer yasayı çıkarırken onlara sorduysa...

Devrim yapacak diye arı kovanına bodoslama dalan Sağlık Bakanı’nın görev süresince yaptığı, zaman kaybıdır, emek kaybıdır, haksızlık, adaletsizlik, vatandaşın sağlık hizmetlerinin engellenmesidir, bir meslek örgütünün üyeleri arasında iç barışın bozulmasıdır... Daha önce de yazmıştık bir kez daha tekrar edelim, 2016 yılından bu yana görev yapan UBP-DP hükümeti, KKTC’nin bir hukuk devleti olduğu ilkesine aykırı işler yapmıştır. Anayasa Mahkemesi Başkanı Narin Şefik de Havadis’te Bertuğ Topal’a aynı tespiti yaptı ve hükümetin bilerek gayrı yasal icraatlar yapıldığını söyledi. Bu seçimlerde, unutulmaması gerekenlerin başında bu gelmelidir...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.