Kırsal Kesim kavgası Meclis’e taşındı

Havadis Gazetesi - - NEWS -

Cumhuriyet Meclisi’nde dün ana gündem seçim tarihi oldu. Ancak seçim tarihi tartışması ve oylamasından önce Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın kırsal kesim arsaları ile ilgili yaptığı konuşma oldu.

Sistemin bir ahlakı olduğunu kaydeden Erhürman, bu sistemde bile seçime beş kala eğer demokrasiye inanılıyorsa menfaat dağıtmaktan kaçınıldığını söyledi.

“Utanıyorum”

Hükümeti menfaat dağıtmakla suçlayan Erhürman, “seçime 60 günden az bir süre kala insanlara arsalar için hak sahipliği vermek olacak şey değil” dedi.

“İnsanları birbirine düşürdünüz, bundan nasıl utanılmaz” diyen Erhürman, “bugüne kadar ne yaptınız da bundan sonra da yapacaksınız” diye sordu.

Tekrar hükümete geleceğine inananların, neden seçimden sonrayı beklemediğini soran Erhürman, “Utanmayanların adına utanıyorum. Hayatı bir seçim düzeninden ibaret görenlerden, bunları içine sindirenlerden utanıyorum” dedi.

Altyapılar yok

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, bütçede 1.5 milyona yakın bir paraları olduğunu, geçmiş dönemlerde 3 bin 850’ye yakın arsanın dağıtıldığını, ancak bazılarının altyapılarının eksik olduğunu kaydetti.

Evren, arsalar konusunda çok uğraştığını, bürokratik engellere takıldıklarını, bu arsaların dağıtımının her hükümet döneminde yapıldığını söyledi.

Arsa dağıtımının ocakşubat aylarında başlayan bir çalışma olduğunu anlatan Evren, ancak sürecin uzadığını, 7 Ocak seçim tarihi olarak açıklanınca bu son dönemde bir yığılma yaşandığını kaydetti. “Köylünün baskısı var”

Köylünün baskısı sonucu bu arsaların dağıtımının bu dönemde arttırıldığını ifade eden Evren, vatandaşlıklar konusunun ise hükümetin bir politikası sonucu olduğunu, müracaatlardan güvenli ve gerekçeli olanlara vatandaşlıkların verildiğini belirtti.

Kutlu evren ile Tufan Erhürman arasında kırsal kesin arsaları ve vatandaşlıklar arasında tartışma çıktı.

Kırsal keism arsaları arasında altyapı olmayanlar olduğunu ifade eden Tufan Erhürman’a Kutlu Evren cevap verdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.