Tükenmeyen umut! (Müzakerelerin yeniden başlaması!)

Havadis Gazetesi - - NEWS - Köşemden EŞREF ÇETİNEL esrefcetinel@havadiskibris.com

Geçen hafta Sn. Akıncı, “Atatürk’ü anma etkinliği” nedeniyle Ankara Barolar Birliği’nin davetlisiydi. Bu vesileyle hem müzakereler hem de yine çözüme ulaşamayan Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamalarda bulunduydu.

Konuşmasında şu cümleler dikkat çekiyordu:

“UZUN uzadıya gidecek verimsiz müzakereler yerine sonuç odaklı bütüncül yaklaşımlara açık, süresi belli yeni bir görüşme yöntemi üzerinde durmak gerekecektir…”

Sn. Akıncı devamla şunları da söylüyordu: “Kıbrıs Rum liderliği ve toplumunun Ocak ayında yapılacak Başkanlık seçimlerinin sonucunda zihniyet dönüşümünü başarabilen yeni bir yaklaşımı geliştirebilmesini umut etmek isterim…”

Her halde konuşmasında altını çizmek gerekecek bir diğer cümlesi de şuydu: “Kıbrıs’ta çözüm için artık harcanabilecek zaman kalmadı!”

TÜM bu açıklama ve Güney’e yönelik göndermelerini yorumlama gereğini duyduğumda zaten bir süredir sürekli telaffuz edilen “yeni bir müzakere yöntemi” kokusunu almamak mümkün değil..

Nitekim Sn. Akıncı konuşmasını yaparken ayni sıralarda müzakereci Özdil Nami de bir TV. Programında “müzakerelerin takvimlendirilerek yeniden başlaması ve sonuçlandırılması” gerektiğini söylüyor, “siyasi belirsizlik son bulmalı” diyordu…

ANLIYORUZ ki Crant Montana sonrası “B” ve “C” gibi planların devreye sokulması yerine, müzakerelerin yeniden başlaması için Güney’deki “başkanlık seçimi” sonrası gözleniyor.

(Doğrusu ne A ne B planı vardı laf ola beri gele atmasiyondu ama bizi de belki gerçekleşir umuduna sokmayı becerdiydi!)

Oysa olay Montana bozgunu sonrası yaşanan siyasi travma ve kızgınlık sonucunda kuzey’den Güney’e yöneltilen içi boş tehditvari uyarılardı!

Asıl gerçek ise büyük bir fiyaskonun yaşanan şaşkınlığıydı! Nitekim Guterres’in bile elini masaya vurarak “inisiyatif” yüklenemediği,

Eide’nin sürekli Rum’un zılgıtını sineye çektiği o iki konferansta ilk “söz” de son “söz” de Anastasiadis’in oldu! Ve bunu ne masadaki BM’lerle AB önleyebildi ne Ankara’nın “siz görürsünüz bundan sonrasını” restleri!

Öyleyse:

ŞİMDİ gelin Sn. Akıncı’nın “Güneydeki seçim sonrası yeniden başlayacağını ve başlatılacağını tasavvur ettiği müzakere olayına bir daha bakalım:

TUTUN ki seçimler bitti Anastasiadis Başkan seçildi..

Bu sonuç Anastasadis’in Kıbrıs sorunu ve müzakerelerdeki tutumu nedeniyle seçmenden bir kez daha onay alırken, güç ve güven tazelediğinin de ispatı demek olmayacak mı?

O zaman soralım ama: Seçimlerden güçlü çıkan Anastasiadis’in emrinize amade olurken, müzakere koşullarınızı, takviminizi kabul edeceğine inanıyor musunuz?

Yoksa yine “bak Anastasiadis şartlarımızı kabul etmezsen bizim de “B” “C” planlarımız vardır, ayağını ona göre denk al” mı diyeceksiniz!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.