TBMM’SİNDENGELENKKTC’İTANITIMÖNERİSİ

EŞREF ÇETİNEL

Havadis Gazetesi - - NEWS -

En büyük özlemimdir. Bir sabah, tuşlarına hınçla vurduğum için her iki üç ayda bir yenisini almak zorunda kaldığım “klavyemin” başına oturduğumda, Kıbrıs siyasi sorunuyla ilgili yazacak bir konu bulamamak!

Dün yine bu umutla oturduydum klavyemin başına!

Her sabah Mağusa surlar içine giderken Gülseren yolundaki Şehzade Market’ten saat yedide aldığım gazeteleri bir iki saat sonra eve dönüşümde önüme serdim ama zaten akşamdan biliyordum: “Kaç zamandır siyasi sorunla ilgili tek yaprak kımıldamıyordu! Dillere pelesenk seçim konuşuluyor, adaylığını koymayanlarla koyanların adları etrafında yorumlar yapılıyordu…

KISACA siyasi sorun çekip gitmiş! Sn. Akıncı bile kulvar değiştirerek UBP’nin aylardır Yüksek Mahkemeden dönen karar tasarılarına nazire, bu kez de “Sağlık Çalışanları Döner Sermaye Yasasını” imzalamayarak, yeniden incelenmesi için geri göndermelerle uğraşıyor.. Ve zaten o “yasa” da Anayasa Mahkemesinden dönüyor kadük hale geliyor!

BUNLARI düşünürken gazete sayfaları arasına sıkışmış habere tosladığımda, önce şaştım sonra aptallaştım!

Nihayet “her dara düşenin görmek istediği, her bahtı karanın, her yardım umanın kapısına dayandığı Ankara’dan bir haberdi bu ve özetle şöyleydi:

“CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz TBMM’inde düzenlediği bir basın toplantısında ‘Türkiye’nin artık KKTC’nin tanınmasını gündeme almasını bu tanıtımla ilgili bir özel temsilci atamasını öneriyor ve bunun zamanı geldi” diyordu!

Şaşkınlığım Uzun süredir o Meclis’ten bir “Kıbrıs” lafı işitmemişliğimin reaksiyonuydu! “Yoksa dedim artık Türkiye, Rum ve Yunan tarafıyla kısır döngülü sürgit dalaşma ve kavgaların yerine “KKTC’i tanıtma yönünden çoktan gerçekleşmesi gereken aktif politikayla propagandaya mı dönecek?”

ÖYLEYSE Sn. Akıncı, ilgili ülkelerin kulaklarını daha çok açıp dikkatleri soruna daha çok çekmek için TBMM’deki bu öneriye desteğini beyan etmelidir..

Gerekirse ayni paralelde KKTC’de de bir “tanıtma kurulu” oluşturarak ve dış ülkelerdeki Türk lobilerini de harekete getirerek bu konuda aktif politikaya geçilmelidir..

Yoksa sittin sene daha tanınmışlığının rahatlığındaki Güney’in boynumuza geçirdiği “müzakereler yularının” tutsaklığında çektiği yere gitmek kaderini yaşamaya devam edeceğiz!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.