VATANDAŞLIKLAR VE YİNE O “OY AVCILIĞI!

Havadis Gazetesi - - NEWS -

Tükürdüğümüzü yalayacak değiliz! Bu nedenle yıllar öncesinde başlayan yakınmamızı hatırlatıp diyeceğiz ki “cemaat esamesindeki bir toplulukla devlet olmaz!”

Nitekim “çalışanı kadar emekli külfeti” çeken KKTC de başından beridir “gelirler giderler dengesi bozuktur! Çünkü “azlıkla” ifade edilen nüfus devlet çarklarını çeviremiyor! “Kurumların da içini boşatıyor!” Düşünün ki 1974 Barış Harekâtında Mağusa’da savaş sırasında 2 yüz mücahit var yada yoktu. O yıllarda zaten tüm adanın nüfusu en kabadayısından 130 bindi! 130 bin kişiyle devlet iddiasında parmağınızı bile oynatamazdınız! Kısaca nüfusa ihtiyacımız vardı. Hem Rum’un malının Maraş gibi kadavra haline gelmemesi için iskânlaştırmaya hem de üretime başlanabilmesi için..

“VATANDAŞLIK” olayı bu zorunluluğun sonucudur. Fakat her şey gibi ve onca uyarılara karşın, “vatandaşlığı” da KKTC’nin “faydasına” değil, “zararına” çalışan bir büyük sorun haline getirdik!

Mesela İlber Ortaylı’nın da vurguladığınca “TC’nin Güneyin’den nüfus kaydırması yerine Bulgar göçmenlerine fırsat verilmesi hem işbilirlik hem de uyum yönünden çok daha sağlıklı olabilirdi.

Bu nüfus kaydırması politikasına önem verilmediği içindir ki Kuzey 43 yılın büyük bölümünü kısır bir döngü rant ekonomisiyle geçirdi, büyümek yolunda çok kaybetti!

HAYIR sorun “vatandaş yapılan şahıslardan” dolayı değil; vatandaşlık dağıtanlardan dolayıdır! Çünkü vatandaşlık yasasına karşın “her seçim döneminde gayri yasal uygulamalarla dağıtılan vatandaşlıklar sandığa atılacak oya tahvil ediyorlar!”

Nitekim seçim sathı mailine girildikte “resmen oy avcılığına yönelik vatandaşlık vermeler yine gemi azıya aldı!

Hem de “elekten geçirip sağlamlarla çürükleri ayırmadan!”

TABİ ki bazı sol kafalar gibi TC’den yanlışlıkla adaya sinek gelse niçin geldi diye yollara düşüp protesto edecek bir tutumun insanı değiliz elbet vatandaşlıklar da verilecek diyoruz.. Ancak “olay” vatandaşlık verilirken “nasıl olursa olsun yeter ki sayelerinde oylar bize aksın” pespayeliğinden kurtarılmalı, layık olanlarla olmayanlar yasalar içinde ciddiyetle ayırt edilmelidirler.. İstenen sadece budur

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.